Alex Megos: First Round First Minute

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 01. 2016

Zlagboard contest, Alex MegosTřetí člen klubu 9b

Známá cesta Chrise Sharmy z roku 2011 ve španělském Margalefu se dočkala třetího přelezu. Po Sharmovi ji jako druhý přelezl Adam Ondra v roce 2014 a nyní ji posledním pokusem posledního dne roku 2015 vylezl Alex Megos

Megos strávil zkoušením pětadvacetikrokové cesty největším převisem  v Margalefu celkem 5 dní. Chris Sharma přelezl svůj projekt v dubnu 2011 a ohodnotil jej jako 9b. V únoru 2014 jej přelezl Adam Ondra a klasifikaci neshodil. Megos vylezl své první 9b po pěti dnech zkoušení. Tři dny tam byl v listopadu, kdy kromě pokusů zde vylezl na RP Demencia Senil 9a+ a na OS Victimes del Passat 8c+.

Další kolo pokusů dal na konci roku a úspěšný přelez dal po čtvrtém silvestrovském pokusu. Nový rok oslavil přelezením First Ley 9a+ a přímého startu k La Ley Indignata 9a.

 

 

Zlagboard contest, Alex Megos 
Zlagboard contest, Alex Megos, foto: Vertical-Life

 

 

First Round, Firs Minute 9b je zatím nejtěžší cestou 22letého Němce, který letos zazářil i ve Frankenjuře (prvovýstup Supernova 9a+/v říjnu 2015), zopakoval svůj první boulder 8C (Lucid Dreaming, Bishop, USA,  leden 2015), a za jeden den nacvičil na RP Biographie 9a+ v Ceuse (červenec 2015), a za dvě hodiny RP Action Directe 9a ve Frankenjuře (květen 2014). Nelze přehlédnout jeho historicky první přelezení cesty 9a na OS, (Estado Critico v Siuraně v březnu 2013). Megos také držel po nějakou dobu světový rekord ve visu na 2cm lištách na Zlagboardu 2:11,88, než ho o více než půl minuty překonal Ramón Julian Puigblanque. Tento výkon je v současnosti čtvrtý. Megos je zatím třetí lezec světa, který překonal stupeň 9b a přidal se tak k Adamu Ondrovi a Chrisu Sharmovi. Tito dva ale mají vylezeny i cesty 9b+ a jediný Adam Ondra má vylezené všechny které existují.

 

Rozhovor s Adamem Ondrou po přelezu First Round, First Minute

First Round, First Minute na horyinfo

 

Chris Sharma v cestě:

 

Doplněk od Ivoše:

Alex nyní zřejmě patří mezi tři nejlepší skalní lezce světa (s lanem).  "Fight or flight" (potvrzené 9b) přelezli i Jakob Schubert a Sachi Amma. A 9b potvrdil i Ethan Pringle na Sharmově Jumbo loveChilam Balam vylezli i Sep BouinEdu Marin a Dani Andrada, tam je ale ve hře downgrade na 9a+/b, nebo i 9a+ (pak by to bylo dočista jako v Srbsku :-)). Andrada a pak i Magnus Mitboe přelezl kombinaci bouldru a lezení s lanem (Ali Hulk extension sit start) 9b. Andrada má kromě toho ještě jedno nepotvrzené 9b.