Promítání Cross clubu: Jednoduše Nepál - Neznámé a obyčejně hezké Himálaje

Autor: Tomáš Obtulovič <tomas.obtulovic (zavináč) seznam.cz>, Zdroj: Tomáč Obtulovič, Vydáno dne: 28. 02. 2016


25. 2. ve 20.00

Přednáška lékaře, spisovatele, cestovatele a horolezce Tomáše Obtuloviče o první české návštěvě do neznámé oblasti mezi Makalu a Kanchenjungou ve východním Nepálu. Cross club Praha 7, plynární. Aktuálně: záznam online.

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 Lumba Sumba Himal
Jednoduše Nepál - Neznámé a obyčejně hezké Himálaje
První česká návštěva do neznámé oblasti mezi Makalu a Kanchenjungou ve východním Nepálu
 
Ještě tam budou jezdit lidi…
 
„Ty fotky neukazuj!, Nikde nic nepiš!“, ještě tam budou jezdit lidi… Slova kamaráda Čeldy mi rezonují v uších. Na mapě Himaláje vyhledávám místa, kde dosud jezdilo pramálo lidí… Žádná věda. Abych následně ukázal obrázky z těchto cest a následně takto tato místo z mapy vymazal. Trošku na hlavu říkáte si… Možná má Čelda pravdu!?
 
Autor 
Autor, foto: Tomáš Obtulovič

 

  
Poznání
 
Do Himálaje se opakovaně vracím s fantastickými kamarády, se kterými sdílím dokonalé potěšení a čirou radost z dokonalého výletu. Je mi umožněno seznámit se s východním Nepálem, neznámými místy Himálaje, které pojítko mezi mnou a Nepálem mění v něco více. Nadrzo kráčet na dně neznámého údolí takřka bez jídla, mapy… Výlet do oblasti Kanchenjungy před několika lety mi otevírá naplno nové dimenze poznání. Těch několik dní mezi Nepálem a Sikkimem, realizace nedokončeného snu Petera Hillaryho.
 
 
 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 
Pozvánka na stole
 
Tehdy poprvé zahlédnu kopce a údolí stranou veškerého zájmu návštěvníků z jedné strany ohraničené skupinou Makalu, na východě Kanchenjungou. Na mapě nese oblast prapodivný název Lumba Sumba Himal. Podle všeho země nikoho a zároveň někoho – sněžného levharta. Absolutně neznámá. Absolutně přitažlivá!
 
 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 Uběhlo několik let. Nové dobrodružství je přede mnou! Otevírám kapitolu Lumba Sumba. Jednoduše Nepál – Neznámé Himaláje! A obyčejně hezké! Pozvánka na mé promítání je před Vámi!
 
Jste srdečně zváni!
 
Tomáš Obtulovič

 

 

 

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 

 

 

 

 

 
foto: Tomáš Obtulovič

 Tomáš Obtulovič

 
Narozen v Havířově, povoláním lékař (ortoped a traumatolog) v České republice a v Rakousku, v Nepálu se během šesti návštěv pohyboval v oblastech Kanchenjunga, Lumba Sumba Himal, Makalu, Khumbu, Rholwalling, Lapchi Kang, naposledy Langtang. Mimo trekování stál na 6-tisícových vrcholech Kyajo Ri, Lobuje East a Imja Tse.
 
V Himálajích vyhledává málo známá místa, která jsou dosud skryta před zraky běžných návštěvníků. Postupně skládá mozaiku putování na střeše světa Great Himalaya Trail. Realizoval sen Petera Hillaryho o přechodu masívu Kanchenjunga, následně navázal velkolepým dobrodružstvím v takřka neznámé oblasti Lumba Sumba Himal. Při poslední návštěvě Nepálu byl v oblasti Langtang svědkem tragického zemětřesení. „Nepálu nejvíce pomůžete vlastní návštěvou“, možná jste jeho poselství někde zaznamenali. Jako jeden z mála navštívil Východní Tibet, oblasti Amdo a Kham. Na promítáních zdůrazňuje: „Pevné pouto kamarádství je klíčovým prvkem k úspěchu na výletě kdesi v hlubokých údolích Himaláje“.
 
Aktivně se věnuje turistice, horolezectví, skialpinismu, sjezdovému lyžování a horskému kolu.
Mimo nemocnici jste mohli jeho jméno nalézt v tištěných i elektronických médiích, od časopisu Turistika a hory, Treking, Montana, Svět outdooru, Vertigo, Japanese Alpine News, novin MF Dnes, k e-mediím Lezec.cz, Horyinfo.cz, Hedvabnastezka.cz.
 
Otevřel zásadní kapitolu problematiky horské medicíny v médiích seriálem „První pomoc na laně, aneb Ošetři a zachraň na skále, ledu a sněhu“ v časopise Montana, která byla vzorem pro další metodické články a publikace u nás.
 
Takřka deset let se podílel výukou první pomoci, horské medicíny a záchrany při pádu laviny na jedněch z prvních lavinových kurzů v Česku vůbec.
 
Během studia medicíny v Brně strávil čtyři zimy jako lyžařský instruktor ve Špindlerově Mlýně.
 
Jeho poslední projekt je vlastní blog s ne nahodilým názvem „Následuj své sny…“ – „Follow Your Dreams…“ na adrese www.tomasobtulovic.blogspot.com, na kterém najdete desítky povídek z okolí Bad Ischlu v Solné komoře, nebo taky v Salzburgsku a nově povídky z Tyrolska. Za necelé dva roky fungování si našly tisíce čtenářů. Mimo povídky z rakouských hor zde naleznete i postřehy ze světa rakouské medicíny. Nebrání se ukázat i neduhy práce lékaře, která s sebou častokrát nese, což není vůbec běžné.
 
I přes četné cesty do cizích krajin je jednoznačným nositelem evropských, českých kulturních hodnot, které vždy byly a nadále jsou mu nejbližší.
 
Aktuálně žije a pracuje v Innsbrucku v Tyrolsku, kde na univerzitní Traumatologickou kliniku s heslem „We do more…“ – „Děláme více…“, vlajkovou loď rakouské medicíny v oblasti sportovní ortopedie a traumatologie, nastoupil jako první cizinec z německy nemluvící země. Předtím pracoval na Traumatologickém oddělení v nemocnici v Bad Ischlu a v Česku působil na Ortopedickém oddělení Městské nemocnice Ostrava. Na českou medicínu je však stále náležitě hrdý a zpátky do Česka se hodlá vrátit. „Do Rakouska odešel jako tovaryš na zkušenou“, aby si doplnil znalosti v oblasti úrazové chirurgie – traumatologie. „Alpy jsou nejenom dokonalé hřiště pro horolezce, turisty a lyžaře, jejich přičiněním rovněž i pro lékaře.“
 
Životními motty jsou: „Následuj své sny…“ – „Follow Your Dreams…“ a „Blíže…“ – „Closer…“
 
Na svých cestách a výletech je pod ochranou Tilaku a v botách Scarpa.