Promítání v Cross clubu: Kalymnos a Jonte

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 15. 06. 2016


čtvrtek 9. 6. ve 20 hodin

Kalymnos, skalní ráj středozemního moře. Ostrov, na kterém je přes 2500 vynýtovaných cest a kde je tradiční a morálové lezení na indexu. Dostaveníčko lezců celého světa. Ráj skalního lezení. Naprotitomu Gorges de la Jonte, lezecký ráj jižní Francie, kde je morál součástí výkonu a kde si možná trochu poopravíte názor na to, co je odjištění po francouzsku. Neuvěřitelné tvary skal, kde letecké hlídky orlů dbají na čistotu stylu. O těchto dvou kontrastech bude přednáška v Cross clubu. Aktuálně: Záznam přednášky je online

Kalymnos

Mluví se o něm. Jezdí se tam. Kdo ještě nebyl na Kalymnosu, možná s cítí jako kluk, který v osmnácti letech ještě neměl holku. Na přednášce se dozvíte jaký je Kalymnos dopravdy, jak je to s pověstmi o tamní měkké klasifikaci. Jak se tam dostat, kdy tam jet, kde bydlet, co si určitě vylézt a co určitě nedělat. Pro zájemce bude k dispozici také omezený počet průvodců s přednáškovou slevou 20 procent. 

Králníky jsou poznávacím znamením Kalymnosu. Mají nejrůznější tvary a pokud lezete alespoň 6c, můžete si cesty vybírat. Pětkaři mají jen jednu mořnost ochutnat králníkové lezení.

Krápníky jsou jedinečným znamením Kalymnosu
Krápníky jsou jedinečným znamením Kalymnosu. Grande Grota.

 

 Malá ale neobyčejně zajímavá je manší skála Doplhin Bay. Jako aperitiv k ní dojdete rumištěn stavebního odpadu a kolem vyhozené motorky. Rozmanitost mílého kamene s nejrůznějšími krystalickými strkturami vás uchvátí tak, že na smetiště brzy zapomnenete.

 

Na skvostném kamení Doplhim Bay
Na skvostném kamení Doplhim Bay

 

Kalymnos jsou i vícedélky. Jedna z těch velmi pěkných je 3 Stripes v oblasti Spartacus od švýcarského hoského vůdce a přčed lety i závodníka v drytoolingu Urse Odermatta. Na jaře i s květinovou výzdobou. 

 

Vícedélka 3 Stripes
Vícedélka 3 Stripes

 

 Rozhled od sektoru School na ostrov Telendos

 

Panorama s Telendosem
Panorama s Telendosem

 

Jonte

Hluboce zaříznuté údolí říčky Jonte, v létě obležené vodáky, vroubí neuvěřitelně bizarní svět vápencových věží tvarově velmi připomínajících pískovce. Jednou z důležitých věží, která asi nebude stát navěky, je Rocher Decolée, kterou jsme si prop sebe nazývali Skříň a která zdobí titulku jednoho z katalogů Petzlu. Lezení v Jonte je nádherné, exponované, absenci moře nahrazují letecké hlídky orlů s rozpětím křídel dva metry.

 

 

Na 3. štandu, manekýn se naparuje s Rocher Decolée za zády
Na 3. štandu, manekýn se naparuje s Rocher Decolée za zády

 

Na rozdíl od Klaymnosu je zde lezení v zásadé vícedélkové. Nataháte tři až pět délek a morál si taky přijde na své. Tu a tak použijete i vklíněnec. 

 

Dolez poslední délkou cesty Biotone je lahůdka
Dolez poslední délkou cesty Biotone je lahůdka, foto: Petr Jandík

 

Údolka na tuhle vázu vám vyžene tep do vyšších frekvencí, o to více pak potěší hotový přelez 

 

Francie, Rozier, Gorges de la Jonte, Le Vase de Sèvre
Francie, Rozier, Gorges de la Jonte, Le Vase de Sèvre, foto: Petr Jandík

 

 Rocher Decolée, grandiózní věž se zahradou na vršku zatím ještě popírá zákony statiky. Otázkou je jask dlouho bude gravitaci odolávat. Až půjde dolů, nechtěl bych pod tím být a to ani v autě dole na silnici.

 

Francie, Rozier, Gorges de la Jonte, Rocher Decolée
Francie, Rozier, Gorges de la Jonte, Rocher Decolée, foto: Petr Jandík

 Katedrála. Nejlehčí cesta za 6b, zbytek kolem sedmičky. Dany Menčík tady měl nataženou lajnu.

 

 

Cathedrale
Cathedrale, foto: Petr Jandík

 

 Tuto přednášku věnuji Standovi Vaňkovi s přáním Táhni a srůstej. Těším se na vás.