Adam Ondra nastoupil do Dawn Wall

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 00. 00. 0000

El Capitan kompletníProhlídka terénu

Black diamond oznámil, že oproti původním plánům Adam nastoupil do Dawn Wall. Důvodem bylo, že po velké bouři uschla tato část stěny nejdřív, takže místo klasického Nosu, šel rovnou obhlédnout terén na Dawn Wall. Na facebooku BD se o tom píše:

19.10.: Adam Ondra dolezl na konec 10. délky. Říká o tom:

Včera jsme začali strašně pozdě. Jsme velmi nezkušení v bigwallových technikách. V životě jsem toho najumaroval hodně, ale jen při sportovním lezení a vždycky jsem měl jako jedno šplhadlo Grigri a druhé jumar. Kvůli špatné technice jsme byli hrozně pomalí a po vyšplhání sedmi délek velmi unavení. Bylo půl čtvrté odpoledne a do tmy se mi podařilo dolézt 10. délku.

Bylo to hodně intenzivní, zase spousta těžkého a odvážného lezení, zvláště 10. délka. Je to hororový sokolík s mizerným jištěním. Kombinace technického a volného lezení se strachem, abych nevytrhl žádné jištění. Do dalšího dobrodružství ve tmě se mi už nechtělo a tak jsme jen pověsili fixy a zkusil jsem s čelovkou délky 7 8 a 10 na TR. (5.14a,5.13d a 5.14a). Tyhle délky nejsou jen odvážné, ale taky pěkně těžké. Tommy a Kevin jsou tvrďáci. Zkoušel jsem kroky dokola abych je dostal do krve a o půl jedné jsme byli zase v kempu. Určitě velký den.


"První den v yosemitském bigwallu a rovnou do Dawn Wall! Bláznovství, nedostatek respektu, nebo odvaha? Nejšpíš ani jedno z toho. Dawn Wall prostě jen rychle uschla po velkém sobotním dešti. A všecno šlo dobře. Jednoznačně morální a odvážné. Malé stupy a nejisté lezení, klouzající nohy na sklovitých stupech yosemitské žuly a tro vše s mizerným jištěním s coppedheady, jedničkami, malými vklíněnci a občas nějakým nýtem.

 

 

Topo Dawn Wall
Topo Dawn Wall z přelezu Kevina Jorgesona a Tommyho Caldwella

 Topo ve vysokém rozlišení najdete zde

 

“Vytrhl jsem nějaké copperheady, absolvoval několik pádů, ale dolezl jsem na konec 7. délky a zafixoval lana. Tahání těchto délek s tím vším morálem bylo super těžké, ale s lanem shora byly kroky OK. Klasifikace na Dawn Wall určitě není nadsazená. Pro dnešek velký úspěch a zítra nás čeká 5 délek abychom natáhli fixy pod klíčové délky."

Adam přidal na instagram foto z nočního nácviku. Nyní v Yosemitech prší, takže se Adam tuží kondici na skalkách.

 

Dawn Walll nightsessioning :) . @adam.ondra #adamondra #heinzzak #dawnwall #elcapitan #yosemite #liveclimbrepeat #blackdiamond #montura

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Ondra (@adam.ondra),