ICWC Saas Fee: Zlatí Korejci, bronzová Petra Klingler i přes zranění

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 20. 01. 2017

4. kolo SP v ledolezení

V tradiční garáži ve švýcarském Saas Fee se odehrává další kolo světového poháru v ledolezení 20 a 21. ledna. Aktuálně: Dvořáček 13., Matušková 10. v rychlosti. Obtížnost vyhráli Korejci Park Hee Yong a Han Na Rai Song

 Finále obtížnost:

V dramatickém závodě vyhrál Korejec Park Hee Yong. Došel mu čas kousek pod topem, ale jek je jeho zvykem, vylezl až nahoru na strukturu a po pozdravení diváctva skočil dolů. Za ním skočili bratři Tomilovové z Ruska. Ženské finále vyhrála Korejka Han Na Rai Song před Italkou Angelikou Rainer a Švýcarkou Petrou Klingler. Její bronz je neuvěřitelný výkon. Petra si při přechodu ze zasekávací klády si zkroutila a možná vyhodila koleno. Chvíli zůstala otřesená viset na cepínu, ale pak za úžasného povzbuzování publika odlezla jen s jednou nohou přes dalších několik expresek než spadla.

Semifinále obtížnosti muži

Fantastickým výkonem vyhrál semifinále Alexej Tomilov, kterému na paty dýchal Janez Svoljšak. Překvapením je finálová účast Iránce Safdariana, který skončil na děleném osmém místě se dvěma Korejci.

 

Semifinále obtížnost ženy:

Čtyři ženy se na trati okořeněné zasekávací kládou dostaly nya závěrečný ledový blok a cvakly i topovou expresku, ale jen Maria Tookonina měla dost času a síly dát oba cepíny do označených topových děr. Pohromou pro dolní část startovního pole se stala kláda, do které bylo nutno dobře zaseknout.

 

Kvalifikace obtížnosti přinesla několik překvapení, jako už tuto sezónu vícekrát. Do semifinále nepostoupila Irka Eimir MC Swiggan, druhá na minulém závodě, ani dlouholetá korejská jednička Woonseon Shin, která pokračuje v útlumu z minuléo kola, ani finalistka minulého kola Finka Enni Bertlin. V mužské kvalifikaci nepostoupil ze známých závodníků Ukrajinec Sypavin.

 

Rychlost:

Tradiční závod v Saas Fee je po dlouhé době opět s naší účastí. Poté, co Lucka Hrozová přestala závodit, zůstává lezení na obtížnost pořád bez účasti českých závodníků, ale v rychlosti opět nastoupil Milan Dvořáček a nevedl si špatně, v kvalifikaci skončil na 18. místě a postoupil do finále. Ve finále měl nejlepší pokus 19:42 získal 13. místo za Iráncem Safdarianem, který byl 2 ssekundy rychlejší. Zvítězil Kartašev za 8:87 sekundy, Rusové obsadili prvních 8 míst. Také v ženské rychlosti jsme měli zastoupení v podobě Karoliny Matouškové. V kvalifikaci získala velmi pěkné 9. místo a ve finále časem 37.26 skončila desátá. Vítěžná Ruska Koščejeva měla čas 17:41.

 

 

Milan Dvořáček
Milan Dvořáček, foto: UIAA

 

 

Finále rychlosti: