French Connection

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle Mirka Matějce, Vydáno dne: 11. 04. 2017


Čestné uznání za drytooling

V loňském březnu se bez větší publicity odehrál drytoolový zářez Míry Matějce v Dolomitech, který nakonec přece jen nezapadl a po právu byl letos oceněn čestným uznáním.

Na svazích Marmolady v Dolomitech je obrovská jeskyně, jejímž stropem vedou momentálně nejtěžší drytoolové cesty světa. Sektor se jmenuje Tomorrow's World a autorem cest zde vedoucích je britský horolezec a drytoolový závodník Tom Ballard

Tomorrows World
Tomorrows World,  topo Tom Ballard

 

V březnu loňského roku se tam vypravil Mirek Matějec s Luckou Hrozovou. French Connection je druhá nejtěžší cesta v oblasti. Nejtěžší je "A Line above the sky" D15 (považovaná za nejtěžší drytoolovou cestu na světě).
"French Connection" vede z velké části stejně jako ta D15, ale pak asi 5 expresek před koncem odbočuje a vylézá na hranu převisu. 

Mirek ve French Connection
Mirek ve French Connection, foto: archiv Mirka Matějce

 

Mirek o tom říká: "Pustil jsem se do French Connection, jelikož jsem si na D15 nevěřil a lepší je mít vrabce v hrsti, než .....
Hned v druhém pokusu jsem spadl asi 4chyty od konce, tak jsem myslel, že to nebude moc odolávat. Ovšem 2. den jsem kousek pod vrškem ulomil chyt a kolotoč pokusů se roztočil. Přelez se podařil až poslední den posledním pokusem. čtvtý den na 7. pokus celkově
."

Mirek ve French Connection
Mirek ve French Connection, foto: archiv Mirka Matějce

 

"Lucka do cesty taky nalejzala a zkoušela. Ale po návratu z USA a přelezení Saphiry už neměla takovou motivaci moc něco zkoušet. Já sem ji v podstatě k tomuhle vyjletu překecal a protože mi to dlouho předtim slíbila, tak jela.
Co dělá tuhle cestu těžkou, jsou právě hodně dlouhé silové kroky, chyty daleko od sebe. Takže se zezačátku zdálo, že to Lucka se svým rozpětím skoro nezkrokuje. Ke konci to ale vypadalo tak, že jestli se někdy vrátí, tak to rozhodně půjde :)
"

Mirek ve French Connection
Mirek ve French Connection, foto: archiv Mirka Matějce

 

 

V současné době má French Connection přelezené taky Angelika Rainer.

Podívejte se ještě na video. 

  

French Connection D15-, Tomorrow´s World from Mirek Matejec on Vimeo.

Drytooling in Malga Ciapela, Italy