SP Chongquing, rychlost a bouldering

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 04. 2017

IFSC Chongquing 2017Druhé kolo SP

Za účasti Libora Hrozy a Martina Stráníka se konalo v čínském Chongquingu druhé kolo závodů Světového poháru v boulderingu a lezení na rychlost. V boulderingu zvítězili Jongwon Chon a Janja Garnbret, v rychlosti Vladislav Deulin a Julija Kaplina

Fantastické finále boulderingu skončilo vítězně pro Slovinku Janju Garnbret a Korejce Jongwon Chona, kteří oba vylezli všechny bouldery. Jongwon Chon si navíc udělal u čtvrtého boulderu kuriózní vložku. Když prvním pokusem skočil pravou rukou do topového chytu - byla to trojúhelníková strkutura - a radostně na něm visel, zdravil diváky. Pak udělal gesto, jako že ví, že si musí sáhnout ještě druhou rukou, tak pro formu sáhl na strukturu zboku a seskočil. 

M4: Jongwon Chon, takhle top neplatí
M4: Jongwon Chon, takhle top neplatí, foto: ifsc.tv

 

Jenže rozhodčí mu ten bok neuznali a musel lézt ještě jednou. Z hlediska výsledku o nic nešlo, protože i tak měl vítězství jisté. Nicméně druhým pokusem tedy opěk skočil pravačkou na horní hranu struktury, přidal tam i levačku a aby byla jistota, že mu to opravdu uznají, přidal ještě obě nohy.

M4: Na druhý pokus pro sichr i nohama
M4: Na druhý pokus pro sichr i nohama, foto: ifsc.tv

 

M1 byl lehčí. Až na Francouze Manuela Cornu se čtyřmi pokusy ho topli všichni na flash.

M 2 začínal rozběhem po polici a pak skokem, travezrem doprava a fintou, že se do topu šlo nejdřív nohou a pak teprve bylo možné tak dát ruku. Keita, Watabe a Cornu to nepochopili a netopli. Chon sice šel to topu napřad rukou, ale rychle pochopil a nou přidal. On má ale rezervy, jiný by to tak nedal.

M3 měla traverz téměř bez chytů po šikmých poličkách. Stavěč na začátku vysvětloval, že jsou dvě metody, jak to lézt. Buď rychle přeběhnout, než se lezec odklopí od stěny, nebo naopak extrémně pomalu a opatrně. Všichni volili pomalý způsob, ale jediný, kdo ten rajbunk na hranici pádu vybalancoval, byl na druhý pokus Chon. Ostatní stereoptypně padali a nenapadlo je posunout si pravou nohu na hranku.

M4 byl převis - strop, kde pozoruhodným prvkem bylo zaklínění nohy do rozporu mezi kolenem a špičkou a z toho to "stupu" přebrat svislé hranky a do topu. Tohle dal, jak už je psáno výše, na druhý pokus Jongwon Chon včetně komické vložky a dva pokusy potřeboval Keita Watabe. Ostatní dali jen bonus.

W1 obsahovala po převislém začátku skok na sklopenou lištu, kterému všechny dávaly jen babu. Teprve Shawna Coxsey měla náznaky, že by se tam mohla udržet, ale neudržela. Dokázala to až poslední startující Janja Garnbret, která se každým pokusem zlepšovala. Na druhý se udržela na sklopanu, na třetí dala babu topu a na čtvrtý ho udržela. 

 

W1: jediná Janja Garnbret udržela sklopan.
W1: jediná Janja Garnbret udržela sklopan., foto: ifsc.tv

 

W2 - skok ze startovních chytů a stupu do svislé struktury s pomocnou boulí vlevo, traverz doprava a top. Anna Stöhr, Alannah Yip a Staša Gejo daly bonus, Janjna a Shawna toply na druhý pokus, Akijo Noguči na třetí.

W3 - jediný boulder, který toply všecny závodnice, jemné přebírání v kolmém. Janja a Shawna flash, Akijo na 2. pokus, Anna a Alannah na třetí a jediný čestný top pro Chorvatku Stašu Gejo na čtvrtý pokus.

W4 - série srtruktur a blbými sklopenými hranami v převisu. Na flash Shawna Coxsey. Janja potřebovala 4 pokusy, ale protože měla náskok z jedničky, stačil jí top na jakýkoliv počet pokusů. Boule utrápila ještě Akijo Noguči na osmý pokus.

Mrkněte se na záznam, stojí to za to.

Přímý přenos finále rychlosti neděle v 8:30 našeho času

V kvalifikaci skončil Libor čtvrý nejlepším časem 6:17. V prvním kole finále postoupil Libor krásným časem 6.06 přes Itala Ludovica Fossaliho, který spadl. Bohužel, v dalším kole při závodu s Rusem Stanislavem Kokorinem odstartoval dobře a vedl, ale v půli trati mu nejprve ukluzla noha z velkého chytu. Tím se zbrzdil a Kokorin se dostal do vedení. Libor to chtěl dohnat, ale pak ještě těsně před koncem netrefil malý stup. Sice nespadl, ale i tak je z dalších bojů vyřazen a dosaženým časem ve čtvrtfinále se řadí na 8. místo. Vyhrál Rus Vladislav Deulin nad Stanislavem Kokorinem rychlém finále za 5:91

 

Libor se právě levou nohou netrefil na stup
Libor se právě levou nohou netrefil na stup, foto: ifsc.tv

 

 

Záznam semifinále boulderingu.

 

 

Kvalifikace bouldering: Martinu Stráníkovi se dařilo méně, než ve Švýcarsku v minulém kole. Ve své kvalifikační skupině skončil třináctý postupovalo prvních deset. Z pěti boulderů dal sice dva na flash, ale na jedničku potřeboval pět pokusů na top a na pětce vyšel úplně naprázdno. Celkový výsledek 3t7 4b9.

Komentář Martina Stráníka na serveru lezec.cz"Dávám tři bouldery, jeden skok z první, převislý boulder z první a koordinační náskok na pátý, chvilku trvá, než to dostanu do těla. Nakonec k postupu stačilo se zkoordinovat o dva pokusy dříve, či vylézt kolmáč, tam ale nepředvedu prakticky nic. Šance se mi jednou naskytla v nejtěžší dvojce, kdy dolézám pod top, ale doskočit do něj byla řádná bomba. Panují tu hodně teplé podmínky, v čemž se mi neleze moc dobře, ale na to bych se nevymlouval. "

Poslední postupující Manuel Cornu má 3t7 5b7. Bouldering je opravu ruleta, protože mezi nepostoupivšími z kvalifikace najdeme i Seana McColla a za Stráníkem skočili i Slovinci Jernej Kruder a Domen Škofic. Stráníkovu kvalifikační skupinu vyhrál Japonec Tomoa Narasaki se třemi problémy na flash a dvěma na druhý pokus. V sousední skupině zvítězil Rus Rubcov, čtyřikrát topoval na flash a jednou na třetí pokus. V kvalifikaci žen dala Japonka Miho Nonaka všechny topy na flash, stejně tak ve druhé skupině Slovinka Janja Garnbret. Cekem startuje 77 mužů a 29 žen.

Jak se to počítá? Vysvětlení zde.


Bouldery stavěl tým R. Fichtingera se stavěči M. Wszolkem a G. Hirashimou, rychlostní cesta je pochopitelně standardní.

Pro Libora Hrozu to bude jeho první velký závod v letošní sezóně a jak upozornil na Instagramu, od letoška už není tolerovaný ani jeden ulitý start, takže nápor na nervy bude ještě větší. Libor si na konci sezóny nechal odpočinek. V Chongquingu už dostal tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Jak mu to půjde letos, bude hlavně záležet na tom, jak udrží na uzdě nervy.

Martin Stráník se bude snažit uspět lépe, než v prvním kole, kde postoupil do semifinále a tam se mu moc nedařilo, výsledkem bylo 17. místo. Na Instagramu odhalil speciální trénink včetně válečného malování čínskými znaky. Tak to snad pomůže.

Pořadatelé nabízejí závodníkům hotel za 46 EUR (jedno i dvojlůžák stojí stejně) se snídaní, večeře je za 10 EUR. LIVE Streaming z Číny zatím narážel na cenzuru. Nyní bude IFSC zkoušet nějaké nové řešení a pokud se rozběhne, bude informovat.