Císařské údolí

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 05. 2017

Císařské údolí obálka Seznam cest pro přátele

Ondřej „Plagát” Sojka zhmotnil dva roky práce do brožurky s názvem Císařské údolí, horolezecký průvodce. Na 140 stranách jsou popsány skály a cesty v oblastech Císařské údolí, do kterého počítá i Krkavčí skály a Fellerovku, Horní skály - Obrvégry a Kozí hřbety.

 

Fellerova věž
Fellerova věž, foto: Petr Jandík

 

Autory publikace jsou Ondřej Sojka a Žaneta Hanušová, popisy cest a nákresy vznikly za použití podkladů Miroslava Homolky a byly konzultovány s Vladimírem Sojkou a Petrem Špekem Slaninou V brožuře jsou velmi pečlivě zpracované půdorysy skal s vyznačenými nástupy cest a navíc nákresy důležitějších skupin skal. Škoda, že v nákresech není vyznačený sever. Ondra je toho názoru, že si má skálu každý obejít. Průvodce navazuje na starší díla, ve vymezené oblasti je doplňuje a napravuje jejich chyby. Vzhledem k tomu, že na tuhle oblast už dlouho nevyšel žádný průvodce, je to pro zájemce o tuhle část Lužických hor vítaný zdroj informací.

Ukázka stránek
Ukázka stránek, foto: repyro horinfo
 

Po grafické stránce patří k tomu lepšímu, co se u nás mezi horolezce dostává. Sazba je přehledná a funkční, parádní jsou půdorysy skal. Tu a tam je obsah oživen veselou historkou z natáčení a řadou fotek, které občas vyšly příliš tmavě. Obsah doplňuje rejstřík skal. Klasifikace cest je velmi orientační a ne vždy odpovídá realitě. Pokus klasifikaci trochu srovnat byl učiněn, ale většinou zůstala podle prvovýstupce, takže opatrně. 

Mapa skal
Mapa skal, foto: repyro horinfo

Na předních deskách s chlopní, kterou lze využít jako záložku,  je přehledná mapka a schematická mapka s vyznačením všech skal.

 

Via Gaudia, Fellerova věž
Via Gaudia, Fellerova věž, foto: Petr Jandík

 

Líbí se mi:

půdorysy skal
rejstřík
přehledná sazba
zajímavé distorky

Chybí mi:
v půdorysech vyznačení severu
GPS souřadnice skal (ty se dají u většiny najít v databázi skal ČHS)

Brožuru vydal jako neoficiální seznam cest pro přátele Ondřej Sojka. Pokud patříte mezi jeho přátele, jisttě víte, že se s ním můžete spojit na tomto mailu

Císařské údolí obálka
Císařské údolí obálka, foto: repyro horinfo