Neštěstí na Výřích skalách

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 12. 05. 2017

Velký sokolVylomený blok

Podle zprávy iDnes došlo dnes na Výřích skalách v Průčelské rokli k neštěstí, které skončil smrtí jednoho a těžkým zraněním druhého lezce. Aktualizace: Poslední rozloučení s Mirkem Dřízou.

Poslední rozloučení s Miroslavem Dřízou se koná v úterý, 16.5. 11:00 Kralupy, obřadní síň.


Podle zprávy vyšetřuje pád policie, příčiny nejsou zatím známy. Výří skály v Průčelské rokli jsou ne tak dávno otevřený terén, hlavně díky práci nezdolné dvojice Mirka Dřízy a Zdeňka Hubky. Protože se zde ještě neleze dlouho, najdou se i lámavé úseky. Na druhou stranu jsou cesty většinou adekvátně odjištěné borháky. V současné době je část skal od Velkého Sokola po Stěnu vodopádu zavřená kvůli hnizdění ptáků. Vzhledem k tomu, že jak lezení, tak i přístup na Výří skály má spíše horský charakter, musel při zasahovat vrtulník. Více o nehodě viz iDnes

V dalším článku zde se píše o tom, že mrtvým byl jedna sedmdesátiletý muž a autor cest ve Výřích skalách. I z jiných zdrojů je potvrzeno, že šlo o místního správce a "domovníka" Miroslava Dřízu, který tam se Zdeňkem Hubkou udělal obrovské množství práce. Nejen, že dělali lezecké cesty, ale kopali do svahů stezky, zprůchodňovali přístupy ke skalám. Biváčky a posezení pod skalami jsou také jeho dílem a aby je zútulnil, přinesl nahoru vyhozené reprodukce obrazů, které přitloukl na stromy u pozezení, takže to bylo i s kulturou. Výří skály byly v podstatě jeho druhým domovem. 

 

Miroslav Dříza
Miroslav Dříza, foto: Petr Jandík

 Čest jeho památce.

 

Velký sokol
Velký sokol

 

Co se přesně stalo zatím není potvrzeno. Nehoda se stala při pokusu o prvovýstup, když mladší prvolezec vypadl s vylomeným chytem. Údajně se mu pak podařilo slanit na zem a zavolat záchranku, poté úpadl do bezvědomí. Mirka našli záchranáři viset v lanech bez známek života.

R.I.P.

Zraněnému držim palce, ať se z toho vylíže.

Více o Výřích skalách zde , Výří skály v databázi ČHS a na Skalních oblastech.