Ferraty Slaný

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 06. 2017


Nejtěžší hromosvody středních Čech

37 kilometrů od Prahy v královském městě Slaný se vedení pláclo přes rozpočet a dalo sto tisíc na rozšíření stávající ferraty na Slánskou horu. Protože teprve rozhýbávám koleno po operaci, nebyl jsem nikde lézt a přijal pozvánku na slavnostní zahájení provozu, abych se podíval jak to vypadá a mohl si udělat vlastní úsudek.

Příjezd z Prahy je v pohodě, po R7 za necelé tři čtvrtě hodiny. Bienerova ulice, kde je parkoviště, je hned na začátku Slanýho. Je viditelně označené a šipka ukazuje kudy k ferratám.

Cedule od parkoviště
Cedule od parkoviště, foto: Petr Jandík

 

Dál se jde pěšky po mírně se svažující cestě asi 300 metrů pod kolmé severní stěny přírodní památky Slánská hora. Tady jsou v lesíku z listnatých stromů nástupy šesti větví Slánské ferraty. Při příchodu mne vítá dusavá hudba typu "čtyři rány do hlavy", poté stánek s pivem a limonádou, stoly s občerstvením. Je těsně před jedenáctou a za chvíli má začít slavnostní otevření za účasti starosty města.

Občerstvení na uvítanou
Občerstvení na uvítanou, foto: Petr Jandík

 

První na koho natrefím je "pachatel" Karel Bělina. Ptám se ho, jestli ještě dělá taky lezecké cesty. Prý byl nemocnej a nemohl, tak se vrhl na ferraty. 

Pachatel Karel Bělina
Pachatel Karel Bělina, foto: Petr Jandík

 

 

Roman Kozelka moderuje
Roman Kozelka moderuje, foto: Petr Jandík

 

 

Vpravo má slánský horolezecký oddíl Pohoda půjčovnu materiálu a uprostřed pod roklí, dělící severní stěnu Slánské hory na dvě půlky, se už chystají proslovy.

Jirka Žák s půjčovnou
Jirka Žák s půjčovnou, foto: Petr Jandík

 

 

Pan starosta pravil, že ze začátku příznivcem ferraty nebyl, ale pak ho přesvědčili a dneska je rád. Za cíl má jednou jednu tu ferratu vylézt celou. Město věnovalo na ferratu sto tisíc.

Zcela vpravo Karel Bělina, vedle něj starosta Salnýho
Zcela vpravo Karel Bělina, vedle něj starosta Slanýho, foto: Petr Jandík

 

Nakonec bylo poděkováno Karlu Bělinovi, který dostal pamětní list a nový sedák. On zase poděkoval ortopedům a bylo odstartováno. 

Karel Bělina s diplomem a novým sedákem v tašce
Karel Bělina s diplomem a novým sedákem v tašce, foto: Petr Jandík

 

 

Nejprve vyrazily na každou ferratu děti z HO Pohoda. 

Jirka Žák chystá děti na zahájení
Jirka Žák chystá děti na zahájení, foto: Petr Jandík

 

 

Pak se pokusil pan starosta. Skončil po pěti metrech a horský vůdce Roman Kozelka, jeden z tvůrců a prosazovatelů ferraty, ho spustil na zem.

Spouštění starosty
Spouštění starosty, foto: Petr Jandík

 

 

Poté vyrazili po drátech další zájemci a půjčovna materiálu byla brzy vybraná.

Enšpígl C/D
Enšpígl C/D, foto: Petr Jandík

 

 

Roman měl ještě jednu neplánovanou příležitost prezentovat záchranářské techniky, když jedna nedostatečně trénovaná žena spadla, zůstala viset na ferratovém setu a nemohla dotyčné místo překonat. I ji Roman spustil.

Uprostřed visí padlá ferratistka, Roman Kozelka připravuje záchranu
Uprostřed visí padlá ferratistka, Roman Kozelka nad ní připravuje záchranu, foto: Petr Jandík

 

 

Enšpígl C/D

Děti v Enšpíglu C/D, foto: Petr Jandík

Vzal jsem si z půjčovny odsedávačku, ferratový set Rock empire a vyrazil za dětmi na v tu chvíli zrovna volného Enšpígla C/D. Kolmé lezení bez kramlí a stupaček a s minimem přírodních stupů je namáhavé, musí se na sokola za lano. Protože je nade mnou zacpáno, cvakám odsedku do kotvícího bodu a fotím lezce na protější straně rokle.

Roman Kozelka se vrací ze záchranky
Roman Kozelka se vrací ze záchranky, foto: Petr Jandík

Pak přecházím po lanovém mostě na druhou stranu a řeším, kterou větví dolézt ke knížce.

Horní lanový most a shluk lan okolních ferrat
Horní lanový most a shluk lan okolních ferrat, foto: Petr Jandík

 

 

Všechny větve ferraty se sbíhají u knížky na plošině pod pětimetrovým komínkem s výhledem na část města, kde stojím ve frontě. I ta má svůj konec a zanedlouho se mohu rozhlédnout z vršku na město Slaný a na jižní straně hory kouknout do lomu, který je prý využiván v současnosti jen sebervahy. Lezecké využití nepřipadá pro značnou lámavost v úvahu. 

Pohled přes rokli na Slaný
Pohled přes rokli na Slaný, foto: Petr Jandík

 

 

Sestup je buď k parkovišti a příchodovou cestou, nebo je tam vyšlapaná prašná strmější zkratka.
 
Pohled na Slaný z vrcholu hory
Pohled na Slaný z vrcholu hory, foto: Petr Jandík

 

Po řízečku a limonádě si dávám ještě Slánskou promenádu D/E. Kolmý úsek beze stupů je namáhavý, trochu jsem se i zpotil. Tohle netrénovaný začátečník asi napoprvé nedá.

Ferratový set Rock Empire
Ferratový set Rock Empire, foto: Petr Jandík

 

 

Když se vrátím pod kopec, tentokát prašnou zkratkou, jsou už dobroty sežrané, balí se zbytky a začínají odvážet lavičky. Roman Kozelka ze Summittravel, který stojí za těmito ferratami, mi říká, že se pokoušeli před deseti léty o povolení pro lezení, ale nedostali ho. "Teď nám povolili tohle", říká, a dodává, že v pravé části se pokusí ještě udělat nějaké krátké lezecké cesty. Když se tak dívám na ten materiál, není žádná hitparáda. Cesty tam budou těžké, v trochu lámavém terénu a budou muset končit pod lámavými podvrcholovými skalami.

Lanový most je atrakce
Lanový most je atrakce, foto: Petr Jandík

 

 

Nejsem příznivec tahání "hromosvodů" po skalách, ale nevadí mi, pokud jsou na místě, kde neničí lezecký terén a kde to má smysl. Na Slánské hoře žádný lezecký terén nebyl a tamní ferraty mi připadají jako jeho celkem smysluplné využití. Není čedič jako čedič a Slánská hora není Kašparák. Jako lezeký terén nic moc, jako ferrata celkem OK. Zadrátovaná stěna není zespodu kvůli stromům ani moc vidět.

Problematické stupačky s ostrými konci
Stupačky s ostrými konci, foto Petr Jandík

Výhradu bych měl k ukončení dolního lanového mostu. Tam, pokud chce člověk dál doprava, musí ne úplně příjemně podlézat jisticí lano mostu. Další věc, ktetou by bylo lepší upravit, jsou dráty s ostrým koncem použité jako stupačky. Konce drátů by mohly při případném pádu dotyčného zranit. Jinak jsou ferraty udělané velmi bezpečně. V těžkých úsecích je kotvení lana dělané nahusto, cca po 1,5 m a najdou se i místa, kde je blíž. Skála je očištěná od skoro všech volných kamenů, i když se tu a tam ještě nějaký najde.

Pozůstatky olámaných lokrů
Pozůstatky olámaných lokrů, foto: Petr Jandík

 

Na plošině pod komínem se můžete zapsat do knížky, ale vezměte si vlastní tužku, pokud to chcete udělat. Ferratisti často neznají horolezecklé zvyklosti a tužku si občas některý ponechá.

Knížka
Knížka, foto: Petr Jandík

 

Co nám ferrata nabízí za cesty je kompletně nakresleno a napsáno zde a taky na ceduli přímo pod skálou. Je jich celkem šest plus dva lanové mosty. Ještě se můžete podívat na krátké video a rozmyslet se, jestli tam chcete jet. 

  

 Ještě pár dalších fotek:

Rodina na ferratě. matka nahoře jistí dítě podporované zespodu otcem. Přihlíží lezec na vedlejším laně.
Rodina na ferratě. matka nahoře jistí dítě podporované zespodu otcem. Přihlíží lezec na vedlejším laně., foto: Petr Jandík

 

 

Lom na jižní straně
Lom na jižní straně, foto: Petr Jandík

 

 

Severní stěny Slánské hory s ferratami
Severní stěny Slánské hory s ferratami, foto: Petr Jandík

 

 

Tabule se schématy a provozním řádem
Tabule se schématy a provozním řádem, foto: Petr Jandík