ME v lezení na rychlost a obtížnost: Adam stríbrný

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 01. 07. 2017

Campitello di Fasa

Od pátku 30. 6. probíhá v Dolomitech Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost a rychlost. Naše barvy zde budou hájit i naši nejlepší, Adam Ondra a Libor Hroza. Aktuálně: Adam Ondra a Iva Vejmolová v semifinále. Jak to bylo s false startem Libora Hrozy.

Adam ve finále

Finále obtížnosti: Na začátku překvapil Švéd Hannes Puman, který jako poslední postoupivší dolezl velmi daleko - 46 chytů. Slovinec Domen Škofic, v semifinále sedmý, skončil o chyt za ním. Výrazně zpět zůstal i pátý ze semifinále Marcello Bombardi. První, kdo Pumana překonal byl Rakušan Jakob Schubert s výsledkem 47+. Adam Ondra předváděl všechny triky jak vytěžit ze svého těla miximum. V převisu dokonce vymyslel no hand rest na koleno a vyklepal, ale došly mu síly tam, co Schubertovi a jen lepším semifinále se zařadil před něj.

Postrach stavěčů Adam Ondra vymyslel no hand rest ve finálovce

Takže se čekalo, co předvede Romain Desgranges. Sice v cestě v některých místech nevypadal úplně optimálně, ale jeho silová převaha se uplatnila a přelezl Adama skoro o tři chyty. Takže jasno, mistrem je Degranges a pro Adama zbylo stříbro. Na to, že to byl jeho první závod v sezóně to není špatné, ale možná, že chtěl sám dopadnout ještě líp.

Dámy měly cestu plnou velkých uší, které ne vždycky braly. Mladičká Italka Laura Rogora dolezla na 27+ a překonala ji až pátá semifinalistka Francouzka Salomé Romain. Pak přišla Rakušanka Jessica Pilz a natáhla to o pět chytů dál na 35+. Její výkon vyrovnala Slovinka Mina Markolvič a zbývaly poslední dvě. Janja Ganrbret až tolik nazazářila, s 34+ zaostala a čekalo se na Anak Verhoeven. No a to byla jízda. 35+, kde popadaly Mina a Jessica s určitými potížemi, přešla a pak už to byl běh k topu. Došly jí síly až skoro na konci, nedoskočila na topový chyt. Výsledkem 50 zvítezila rozdílem třídy. Být to v tenisu, řeklo by se ža dala ostatním kanára.

Semifinále obtížnosti: Francouz Romain Desgranges vyhrál, přelezl Adama Ondru o dva a půl chytu. Pro finále to má význam jen při rovnosti výkonů, ale obvykle leze Adam tím líp, čím je těžší cesta, takže věřím, že vyhraje.  Na špici ženského semifinále došlo ke dvěma topům, i když uznán byl jen ten od Anak Verhoeven. Na televizi bylo vidět jak topovou presku cvakla i Slovinka Janja Ganrbret, ale ve výsledích top neměla. Možná jí došel čas? Iva Vejmolová skončila na zahájeném pohybu z chytu 29 spolu s ní vypadly na témže místě Francouzka Mathilde Becerra a Rakušanka Franziska Sterrer. Díky lepšímu výsledku kvalifikace se Iva umístila jako první z této poslední trojice a získala 24. místo. Doufal jsem, že udělá o několik kroků víc. Aj tak dobré.

Mrkněte se na Adama v semifinále:

Finále rychlosti: Celkovým vítězem a Mistrem Evropy se stal Polák Marcin Dzienski, ve finále porazil Ukrajince BoldyrevaLibor Hroza měl smůlu. Již v prvním finálovém kole ulil start a byl diskvalifikován, výsledkem je 16. místo. Podle Liborova vysvětlení to je takto: "To není ulity start jako takový ale podle pravidla. Nesmis mít rychlejší reakci než 0.1 moje prý byla 0.07 a toho typka 0.08 takže jsem byl out ale když mrknes na to video tak není šance ze jsem vystartoval dřív než on."

Když se podíváte na zpomalený výsek videa, není vidět o setinu sekundy rychlejší reakce Libora, ale je dost dobře vidět, že Ital reálně vystartoval rychleji. Na zastaveném snímku má již nahoře obě nohy, Libor má jednu skoro na zemi. Podle pravidla "0,1" se prohřešku dopustili oba. Pokud Ital pokračoval v soutěži a Libor nikoliv, je otázka jak objektivní a spravedlivá taková soutěž je. Na videu je vidět, že kouč Tomáš Binter situaci přihlíží. Protest a diskvalifikace obou by Liborovi stejně nijak neprospěla a pokud je na pásce z časomíry vidět reakce porušující pravidlo, pak by protest Libora do hry nevrátil. No a že diskvalifikovali jen LIbora? Který pořadatel by vyhodil domácího závodníka? Podívejte se na výsek z přímého přenosu:

Titul Mistryně Evropy si odnáší Ruska Julija Kaplina. Další místa obsadily také Rusky, až na 6. místě je Polka Patrycja Chudak

Kvalifikace rychlost:
Časem 5:91 vyhrál Libor HrozaPetr Burian s časem 7:75 a 19. místem se nevešel do posledních 16. Jak se blíží olympidáda v Tokyu, startuje stále víc bouldristů a lezců na obtížnost i v rychlosti. V kvalifikaci byl vidět Michael Piccolruaz, Jan Hojer, David Firnenburg, Jakob Schubert, Jernej Kruder, Domen Škofic. Ženy vyhrála Julija Kaplina časem 7:68. I mezi ženami byly vidět univerzálky. Na 22 místě Petra Klingler, která začínala drytoolingem, má finálová umístěni v boulderingu i obtížnosti. Rychlost si zkoušela i Janja Garnbret a Mina Markovič, ta byla diskvalifikovaná kvůlí ulitému startu.

Kvalifikace obtížnost:
Mužskou s 48 chyty vyhrál Romain Desgranges dvěma topy. Mezi čtyřmi lezci, kteří dali alespoň jeden top je i Adam Ondra na děleném čtvrté m místě s Jakobem Schubertem. Z našich dalších závodníků je nejlepší na 46. místě Denis Pail (22+/50. v cestě, 21/35. v cestě) následovaný Jakubem Konečným na 47. místě (40/35. v cestě, 11+/38. v cestě). Dále je 54. Stěpán Volf a 60. Tomáš Binter. Celkem startovalo 65 závodníků. Přechod mezi 11. a 12. chytem na druhé kvalifikační cestě obsahoval pastičku, na které skončilo 25 závodníků, mimo jiné všichni naši kromě Adama Ondry a Denise Paila a třeba i Ramón Julian Puigblanque, nebo Loic Timmermans a další známá jména.

Ženskou kvalifikaci vyhrála suverénně Slovinka Janja Garnbret se dvěma topy. Pěkný výkon podala Iva Vejmolová, která se ve druhé kvalifikaci s dosaženými 40 chyty ze 48 dostala na 14. místo v cestě. Na první cestě dala sice jen 27 chytů a 22. místo, celkově to však dalo 20. místo v kvalifikaci a postup do semifinále. Další se z našich umístila 36. Eliška Adamovská (25/30., 31+/34), 39. Lenka Slezáková (25/30.,31/39.), 45. Vráblíková (25/30., 29+/48) a 55. Tereza Kubátová (13/54., 21+/55.) Celkem startovalo 59 závodnic.

Mrkněte se na Adama jak topnul kvalifikaci:

Stěna v Campitello di Fasa

Ve startovním poli závodníků z 21 zemí bude českou Republiku reprezentovat dvanáct závodníků vedených dvěma kouči, Tomášem Binterem a Sašou Gendovou. V obtížnosti nastoupí Adam Ondra, Jakub Konečný, Denis Pail, Štěpán Volf, Tomáš Binter, Iva Vejmolová, Gabriela Vráblíková, Lenka Slezáková, Eliška Adamovská a Tereza Kubátová. V rychlosti budou závodit Libor Hroza a Petr Burian.