Ledové zprávy: Doping a menší cepíny

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 19. 07. 2017

Batušev přišel o zlato v rychlosti

Rus Pavel Batušev byl přistižen při dopingu a přichází o všecny dosažené výsledky mezi závodem SP v Rabensteinu a předběžným suspendováním. Podle další zprávy se zmenšuje kontrolní zásuvka, do které se musí vejít závodní cepín.

Diskvalifikace Batuševa 

Na závodě SP v Rabensteinu 28. 1.2017 odevzdal ruský ledolezec Pavel Batušev svůj vozek moči pro antidopingovou kontrolu. Antidopingová laboratoř akreditovaná WADA našla ve vzorku zakázanou látku - Meldonium a výsledek oznámila 27. 2. 2017. Meldonium je od roku 2017 na seznamu zakázaných látek a závodník neměl povolenou terapeutickou výjimku. Od 10. března byl Batušev formálně obviněn z porušení antidopingových pravidel a použil své právo požádat o analýzu vzorku B. Ten ale potvrdil nález ze vzorku A a tak od 29. března 2017byl Batušev předběžně suspendován a po výslechu 10. dubna byl definitvně vynesen trest čtyřletého zákazu startu na závodech o data předběžného suspendování a ztráta vyýsledků dosažených od závodu v Rabensteinu do data předběžné suspendace.

Celý článek zde. Podívejte se na video. Zlato, které Batušev vyhrál, musí vrátit a čtyři roky má zákaz

 

Kratší cepíny

Pro rok 2018 se omezuje rozměr závopdního cepínu. Dříve se musel cepín vejít do boxu o rozměrech 30cm x 55cm, nyní je kontrolní box změnšen na 25cm x 50cm. Do toho se napčíklad vejde standardní Grivel. Lucka Hrozová so dříve stěžovala, že její soupeřky mají delší cepíny a tím i výhodu.

 

Semifinále, Lucka Hrozová
Lucka Hrozová, foto: UIAA video stream