Adam Ondra opět posunul historii lezení

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 04. 09. 2017


Hard - 9c

Po dlouhém nacvičování a specifickém tréninku jednotlivých kroků se včera 3.9. podařilo Adamu Ondrovi definovat nový obtížnostní stupeň ve sportovním lezení. Dokončil cestu Hard a potvrdil návrh klasifikace novým stupněm 9c a vytvořil tak novou nejtěžší sportovní cestu světa, zatímco se jeho následovníci začínají snažit o přelez jeho předchozího milníku Change 9b+.

 

Hard - Flatanger 1
Hard - Flatanger 1, foto: Pavel Blažek

 

Adam Ondra je neujuniverzálnější sportovní lezec současnosti. Poté, co si odskočil do Arca pro stříbro ve světovém poháru a vítězství v Duelu, vrátil se fo norského Flatangeru a s koncem léta přelezl svůj projekt Hard, který se tím z dva roky zkoušeného projektu přeměnil na nejtěžší sportovní cesu světa, když potvrdil návrh klasifikace na nový, dosud nedosažený obtížnostní stupeň 9c.

Hard - Flatanger 2
Hard - Flatanger 2, foto: Pavel Blažek
 
Jeho univerzalitu dokládá jeho loňský úspěch, kdy v rekordním čase zopakoval přelez legendární stěny Dawn Wall, navíc bez střídání.
Cestu, která měla pracovní název Project Hard, Adam navrtal v roce 2013, ale jejímu přelezení se intenzivně věnoval v loňském roce a také po celou letošní sezónu. V Norsku byl celkem sedmkrát, dohromady tam strávil několik měsíců a k tomu se od začátku roku věnoval specifickému tréninku. To vše se sečetlo ve 20 minutách přelezu, na konci kterých byla nejtěžší cesta světa a nová hranice lidských i lezeckých možností.  

Hard - Flatanger 6
Hard - Flatanger 6, foto: Pavel Blažek
 
Adam Ondra o přelezu 9c: 
„Ráno jsem měl pocit, že je to prostě další den na Projektu. Nebyl ničím výjimečný. Bylo horko, ale vzduch byl svěží a suchý. Ale necítil jsem žádný tlak, psychicky jsem byl naprosto v pohodě a to bylo pro přelez klíčové. Na konci cesty, když jsem věděl, že jsem to dokázal, jsem pociťoval velmi zvláštní emoce. Ani jsem nedokázal zakřičet radostí, jen jsem tam visel v laně a v očích cítil slzy. Tolik radosti, úlevy, vzrušení najednou... Mnoho měsíců života sečteno ve 20 minutách lezení. Každá minuta tréninku, každá minuta strávená v Norsku za to stála. Ta cesta mě nikdy nepřestala bavit, i přes veškerý čas, který jsem s ní strávil. Bavila mě, když jsem ji nacvičoval, hledal ty správné kroky a pohyby a bavilo mě o to víc ji úspěšně dokončit.“
Hard - Flatanger 3
Hard - Flatanger 3, foto: Pavel Blažek
 
Doposud nejtěžší cesty měly obtížnost 9b+ a na celém světě jsou zatím jen tři. Všechny přelezl právě jen Adam Ondra, pouze španělskou cestu La Dura Dura zopakoval také americký lezec Chris Sharma. 
Hard - Flatanger 4
Hard - odpočinek za koleno, foto: Pavel Blažek
 
Trénink:
Adam Ondra na cestu obtížnosti 9c velmi specificky trénoval a úzce spolupracoval i s fyzioterapeutem, se kterým se připravoval na konkrétní pohyby. V lezení jde o zcela nový přístup, který ukazuje nové možnosti
 
Lokalita 9c:
Cesta se nachází v Norsku, v oblasti Flatanger přibližně 3 hodiny jízdy severně od Trondheimu. Jde o cestu v mimořádně krásném a zajímavém místě. Celá cesta je vedena žulovou jeskyní Hanshelleren.
Mapa lokality: http://climbflatanger.com/wp-content/uploads/2013/05/Crags_All_text.jpg
 
Adam Ondra (24 let) - Instagram 
je v současnosti jeden z nejlepších lezců světa. Mezi světovou lezeckou špičku se zařadil ve dvanácti letech a od té doby se tam drží. Od roku 2009 mohl poprvé závodit za dospělé a od té doby posbíral celou řadu významných cen (ty nejvýznamnější viz seznam níže). Vedle závodního lezení se věnuje i sportovnímu lezení na skalách. Tam se v posledních letech zaměřuje na přelezy cest s nejvyšší obtížností. Mezi ty patří cesta Change v norském Flatangeru (9b+), La Dura Dura (9b+), česká Vasil Vasil (9b+), La Capella ve španělské Siuraně (9b), Chaxiraxi v Olianě (9b) - na všech těchto cestách byl Adam vůbec první, kdo je přelezl. Na podzim 2016 Adam v rekordním čase 8 dní uskutečnil úspěšný volný přelez Dawn Wall. Vedle toho zvládl Adam i studium na vysoké škole, kde loni úspěšně ukončil bakalářské studium ekonomiky a managementu.
 
Hard - Flatanger 5
Hard - Flatanger 5, foto: Pavel Blažek
 
Mistrovství světa v lezení na obtížnost a v boulderingu:
- 1. místo na MS v lezení na obtížnost (2014 a 2016)
- 1. místo na MS v boulderingu (2014)
- 2. místo na MS v lezení na obtížnost (2009)
- 2. místo na MS v boulderingu (2011 a 2016)
- 3. místo na MS v lezení na obtížnost (2011 a 2012)
 
Hard - Flatanger 7
Hard - Flatanger 7, foto: Pavel Blažek

 
Světový pohár v lezení na obtížnost a v boulderingu:
- 1. místo v lezení na obtížnost (2009 a 2015) 
- 1. místo v boulderingu (2010)
- 3. místo v lezení na obtížnost (2010 a 2014)
- 3. místo v boulderingu (2015)
- dále má řadu cen z Arco Rock Master, Mistrovství Evropy a jiných soutěží.
 

Horolezecké Oskary:
Za své skalní výstupy byl již čtyřikrát oceněn prestižní cenou Rock Award a je jediným lezcem světe, který byl oceněn víc než jednou. Za double - získání titulu Mistra světa v jednom roce ve dvou disciplínách obdržel též cenu LaSportiva Competition Award.

Hard - Flatanger 8
Hard - Flatanger 8, foto: Pavel Blažek