Žula - Bosco Gurin

Autor: Jiří Vodsloň <jirka.vodslon (zavináč) intergraph.com>, Zdroj: Jirka V., Vydáno dne: 13. 09. 2017


Švýcarsko

Pěkné lezení na skalkách, sportovních vícedélkách moderního typu "pomož si sám" v pěkné žule s nástupy do půl hodiny od stanu. Bivak na louce u potoka a hlavně, nikde nikdo, jen svišti, kozorohové a orli.Herli
Herli, foto: Lenka K.


Ticino je proslulé svou žulou a rulou, což se negativně projevuje na množství lezců, navíc je v létě v údolích vedro, a když je předpověď pro sever Alp špatná, přesune se na jih celé Švýcarsko a obléhá vše, co je blízko silnice. Při našem prchání z ubrečeného a deštivého severu jsme často zavítali do Piansecca, kde je hezky, ale také vše přelezeno, a tak nezbylo než hledat. Před třemi roky jsme poprvé navštívili Bosco Gurin. Nabalili kletráky na 3 dny a vyfuněli vysoko nad vesnici a salaše, postavili stan 10 minut od skalek a zapoměli na pár dni na svět dole v údolí. Sklouzli do rytmu všednosti: snídaně, lezení, vaření, spaní, prokládaného trochou zevlování na slunci, či pozorováním perseid.

BG 3
La Vita e bella, druhá délka, foto: Lenka K.


Letos jsme opět hledali, kam na čtyři dny prodlouženého víkendu, když předpověd od Jury po hlavní hřeben Alp byla jen déšť a sněžení, jen na jihu a v Dolomitech mělo být slušně. Chvíli jsme váhali, zde se má cenu tlačit s hordami Italů na Feragosto v Dolomitech, ale nakonec se rozhodli pro Bosco Gurin, zvláště když Versante Sud uvádí ve svém novém průvodci všechny cesty v hlavní stěně Heil Bärg.

Herli
Herli, foto: Jirka V.


Páteční noční deštivá jízda skončila v sobotu ráno pod vesnicí, slunce nás probudilo teplým lechtáním a za zamlženými okny auta byla krásná zelená louka, zurčící potok a nad tím kopečky v čerstvém bílem hávu. Nu co, dosrkat kafe, zabalit a vyrazit. Tentokrát jsme zvolili lanovku, místo předešlého tříhodinévého bloudění jsme se za hodinu a půl dostali k bivaku, rozbili kemp a vyrazili na skalky a pak opět zapadli do oné všednosti lezeckého cyklu.

Kopečky v čerstvém bílem hávu
Kopečky v čerstvém bílem hávu, foto: Lenak K.


Všednost rytmu narušilo dohadování o tom, kde je vlastně cesta Sereno Variabile, když jsme již vydrtili první dvě délky podle italského průvodce, se silnými zážitky, bez plaisiru, a nic neodpovídalo nákresu. Dva večery porovnávání "kvalitní" Italské a Švýcsrské práce s výsledkem, že to musí být ta cesta vlevo, která také vypadá dobře a bude mit nahoře traverz. A tak opět rytmus a ráno se jde lézt vlevo. Chlad rána rozehřeje očekávané, po svém, 6b+ a druhá délka za sluníčka ma být již pohoda. Jen nevím, proč jsem se tak strašně zhoršil v plotnách, že mi zdejší béčka dávají tak zabrat. Druholezec si lezení také uživá a na druhém štandu rezolutně ohlašuje, že je dnes konec a jdem na skalky.

Taci e sali
Taci e sali, foto: Lenka K.


Později je nám poskytnuto rozuzlení záhady, Švýcarský průvodce uvádí pouze dvě cesty a ani se neobtěžuje napsat zda jsou nejvíce vlevo nebo vpravo, Italská kvalita přehází pořadí cest a tak druhá cesta je vlastně pátá, a třetí, čtvrtá atd. A tak můžu být na sebe pyšný, že ještě vylezu morálové 6c+ (stejně mi nic jiného nezbylo, buď pád, nebo štand).

Cesty

Přehled sektorů
Přehled sektorů, zdroj: https://www.scoiattoli.ch

Herli

Herli
Herli, foto: Jirka V.


Hlavní sektor s 27 cestami o dvou až třech délkách.
Doporučené cesty levá část

Doporučené cesty pravá část

Taci e sali
Taci e sali, foto: Lenka K.

Herli basa

Předskalí Herli se 7 cestami 5a-6b.

Il Capuccino

Oblast s 12 cestami v obtížnostech 4a až 6c, s těžištěm v 5b, délka 20 m. Pěkné cesty jsou z terasy: Non è Vero, Letter contro la guerra, Orix. Vhodné i pro děti.

Letter contro la guerra
Letter contro la guerra, foto: Jirka V.

La Piramide

Oblast s 10 cestami v obtížnostech 4a až 6c, s těžištěm v 5b, délka 20 m.

Gocce di Pietra

Oblast s 7 cestami v obtížnostech 6b až 7a, s těžištěm v 6b, délka 20 m.

Heij Bärg

Sereno Variable začíná ve spádnici vrcholu, v nejvyšší části travnatého vhloubení, Liberty vpravo, tam kde končí tráva
Sereno Variable začíná ve spádnici vrcholu, v nejvyšší části travnatého vhloubení, Liberty vpravo, tam kde končí tráva, foto: Jirka V.


Přístup: od bivaku směrem k sedlu a ke stěně, nevýraznou pěšinou sestoupit k centrální části.

Arresti Diciliari: 6c (6b obl.), 260 m, 7 délek, sestup přes vrchol po cestě do sedla, nebo slanění cestou.

Sereno Variabile: 6b+ (6a obl.), 250 m, 7 délek, (6b+, 6b, 5a+, 5c, 5c, 5a, 5c+) sestup přes vrchol po cestě do sedla, nebo slanění cestou. Nejlépe odjištěná cesta, přesto je třeba sady friendů. Nástup nejvíce vlevo, nejdál od přístupové pěšiny.

Sereno Variabile, vede nekompaktním pilířem lehce doleva, Passaggio in India začíná v koutě
Sereno Variabile, vede nekompaktním pilířem lehce doleva, Passaggio in India začíná v koutě, foto: Jirka V.


Passaggio in India: 6b+ (6a+ obl.), 160 m, 5 délek, slanění cestou. 

La Vita e bella: 6c+ (6b obl.), 190 m, 6 délek, (6b+, 6c+, 6a+, 6a+, 6c, 5b) slanění cestou. Jištění jen v plotnách, kouty a spáry po svém, sada friendů.

Liberty: 6c+ (6b obl.), 190 m, 5 délek, (6b, 6c+, 6c, 5c, 5b) slanění cestou. Jištění jen v plotnách, kouty a spáry po svém, sada friendů. K nástupu vede přístupová pěšina.

La Vita a bella nastupuje v levé časti ploten a miří vlevo od předvrcholu, Liberty vede v pravé části ploten a vpravo od věže
La Vita e bella nastupuje v levé časti ploten a miří vlevo od předvrcholu, Liberty vede v pravé části ploten a vpravo od věže, foto: Jirka V.

Buoni o Cavitti

V roce 2015 a 2016 otevřená oblast s 14 cestami v obtížnostech 5a až 7b, s těžištěm v 6b, délka 20-40 m.

La Vita e bella, druhá délka
La Vita e bella, druhá délka, foto: Lenka K.

Praktické informace

Příjezd

Lindau, San Bernardino, Locarno, Cevio, Bosco Gurin, 
Lanovkou na Rossboda a odtud 1,5 hodiny po turistické značce směr Lago Pero

Nocleh

Ve stanu na louce, u potoka, mezi oblastmi Herli a Il Capuccino. Foto na Googlu zde

Strážce tábora

Strážce tábora, foto: Jirka V.

Období

Brzké až pozdní léto, stěny leží ve výšce 2 200 - 2 600 m.n.m.
Počasí bývá však nestabilní a jen zřídka se vyskytne několikadenní období plechu.

Výbava

Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál skalky: 16 expresek,
Materiál Heij Bärg: 16 expresek, sada friendů a stoperů (případně hexy)

Průvodce

Guida arrampicata -Ticino e Moesano Gluaco Cugini-CAS
Jürg von Känel, "Schweiz plaisir Süd", Filidor

Internet

https://www.scoiattoli.ch
 

Rozloučení
Rozloučení, foto: Jirka V.