Do Šárky s telefonem

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 19. 09. 2017

Divoká ŠárkaElektronický cvičební průvodce

Divoká Šárka je snad nejznámější lezecký terén v Praze s dlouhou tradicí. Knižní průvodce je na ni už dávno rozebrán a tak přijde k duhu elektronická kniha Tomáše Kubláka, která sumarizuje dosavadní stav a protože se Tomáš specializuje na metodiku, je tu jako přidaná hodnota řada metodických tipů, které říkají co a jak si na které cestě vyzkoušet.

Přehledná mapka v úvodu ukáže přibližnou polohu jednotlivých skal. Vzhledem k tomu, že jde o e-knihu, by se možná dalo očekávat, že kliknutím na skálu nebo alespoň její název skočí na příslušnou kapitolu, ale neděje se tak. Možná to bude v následující aktualizaci. Tomáš totiž hodlá knihu dále metodicky zahušťovat a zpodrobňovat.

 

Ukázka mapky
Ukázka mapky, foto: repro horyinfo

 

V průvodci je popsáno všech 15 skalních úseků, co v Šárce jsou. U každé skály je fotka a zevrubný popis včetně popisu umístění. Poté následuje seznam cest a série fotografií s jejich vyznačením a zhusta i označenými borháky, skobami a slaňáky, pokud jsou relevantní. Na různých místech popisů najdeme zelený obdélník s nápisem „Vyzkoušet si zde”, pod kterým se ukrývá na kliknutí nějaká ta metodická rada. V popisech občas najdeme i historické zajímavosti.

Fotoschéma Gotického okna ve střední části Žabáka
Fotoschéma Gotického okna ve střední části Žabáka, foto: repro horyinfo

 Metodické doporučení

Metodické doporučení, foto: repro horyinfo

Co mi v knize schází jsou GPS souřadnice skal. Možná je to záměr, protože k základním schopnostem horolezce v horách patří najít kopec, na který chci lézt. Další drobnost, která mne hned praštila do očí, je název Džbánká soutěska. V sousedství je vodní nádrž Džbán, koupaliště Džbán a tak by bylo logické nazvat tuto část Šárky jako Soutěska Džbán ostatně ve shodně s již dříve vyšlými průvodci Nepískovcové skály v Čechách. Výhodou elektronické knihy je možnost aktualizace, úprav a oprav, takže dávám tyto náměty autorovi k úvaze pro příští aktualizaci, stejně tak jako za domácí úkol najít zajímavější a lákavější fotku na titulní stránku.

Kresba - schéma dolní části Žabáka

Kresba - schéma dolní části Žabáka, foto: repro horyinfo

Knihu lze číst na všech přístrojích, kde existuje čtečka iBooks (iPhone, iPad a na počítača s Mac OS X) a čtečka Google Books (telefony a tablety s Androidem, z počítače přístup přes webové rozhraní)

Resumé: užitečný průvodce pro Pražany a okolní s metodickou přidanou hodnotou, který se za 59 Kč vyplatí. Lepší verze je pro iOS/Mac OS s klikacími a zvětšovacími fotografiemi detailů, pro Android je jen statická verze.

 

 

 

 

 

 

 

Divoká Šárka
Divoká Šárka, foto: repro horyinfo