Dojištění v Sasku

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík podle projektu SBB, Vydáno dne: 13. 10. 2017

JohanniskegelProjekt Johanniswacht

Johanniswacht je část Bielatalu ve svahu naproti Herkulovým sloupům. Cesty jsou spíše ve stínu a je tam dost populárních cest včetně pro Sasko typické kombinace hvězda-vykřičník signalizující "krásnou vraždu".

Saský horolezecký svaz SBB se léta rozhodl ve skupině Johanniswacht naplánovat dojištění 42 z celkem 184 cest v této skupině skal a přidat do nich 60 kruhů. Navíc plán obsahuje přemístění pěti kruhů na lepší místo. Tím se má podstatně vylepšit jištění. K plezírovému lezení to ale má pořád dost daleko. Dojištění je v duchu saských pravidel a dělá z vražd normálnější pískovcové cesty a je tak krokem ke snížení rizik.

Plánek skupiny Johanniswacht
Plánek skupiny Johanniswacht, foto: SBB

 

V obtížnostech IV až VIIc (UIAA 6 až 6+) leze nejvíc lidí a stává se tam nejvíce nehod. V Bielatalu je to konkrétně 69 procent. SB udělal v roce 2013 dotazník, ve kterém zjišťoval kam a jak by se mělo vyvíjet lezení v tradiční oblasti. Přitom označilo 40% za důležitý nebo velmi důležitý důraz na dobře zajištěné cesty a 60% se vyslovilo pro přidání dodatečných kruhů do stávajících cest. Na kongresu v roce 2014 pak skupina, která to celé připravovala, představila detailní představu, jak by takové dojištění mělo vypadat.

Artariastein
Artariastein, foto: SBB

 

Pro realizaci projektu byla zvolena Johanniswacht, pěkná, ale z historického hlediska nepříliš významná skupina skal. Dojištění, které se týká pěkných, ale zjevně špatně odjištěných cest, bylo odsouhlaseno i ochranou přírody s tím že nejde o žádné plošné dojišťování. Krédem pro tuto akci bylo, zkontrolovat jištění na všech cestách a vytipovat pro nové kruhy místa, kde se nedají založit dobré smyčky a cestu dostatečně zajistit. Vytipované cesty a místa na nich, byly poté konzultovány s jejich autory a v projektu je označeno, kdy autor souhlasí, kdy se nevyjádřil, nebo neodmítl a když již autor zemřel.

Johannismauer
Johannismauer, foto: SBB
 

Omezení na rozmezí obtížnosti mezi VI až VIIc nebylo bráno striktně a v projektu zůstaly i dvě cesty za VIIIa. Žádné kruhy se nedávaly tam, kde jsou dobrá místa na smyčku. Při rozhodování, které cesty dojistit, se nebral zřetel na průměrné počty přelezů. 

Johanniskegel
Johanniskegel, foto: SBB
 

Celý projekt přejištění se dá stáhnout zde 

Bielawächter
Bielawächter, foto: SBB