Co a jak moc lezeme?

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 27. 10. 2017

Statistika za záříStatistika Vertical Life

Průvodcovská aplikace Vertical life sice nepokrývá celý svět, ale už má dost uživatelů na to, aby se z jejich dat dala udělat celkem relevantní statistika.

Zlag je jihotyrolský slangový výraz pro vylezení cesty. Čte se to Clak a můžeme si třeba představovat, že to je zvuk cvaknutí závěrečné expresky. Statistika zaznamenává všechny zlagy jak venku, tak v tělocvičnách zapojených do systému Smart Gym. Kompletní statistiku si můžete prohlédnout tady

 

Statistika za září
Statistika za září, foto: repro horyinfo

 

Zářiová statistika obsahuje data od 1419 lezců, kteří si zaznamenávali zlagy, vylezli dohromady 298 327 metrů na 20 078 cestách Destinací měsíce se stal jednoznačně Kalymnos, kde se v září vylezlo (a v aplikaci zaznamenalo) 2385 cest a 62 149 metrů. Ono se toho na Kalymnosu vylezlo určitě mnohem víc, protože aplikaci Vertical-Life nemají všichni a ne všichni co ji mají, si zaznamenávají výstupy. Zatímco počet cest a metry se musí brát tak, že to jsou jen uživatelé vertical-life, těch 1 419 zúčastněných je už celkem reprezentativní vzorek co do průměrné obtížnosti. A ta je v září .... víření bubnu - bum .... 6a

Chris Sharma
Profil Chrise Sharmy v aplikaci, foto: repro horyinfo

 

Zajímavý je také podíl lezeckých stylů. Podíl OS a RP na celkovém počtu výstupů je téměř stejný, RP je jen o malinko víc. Výstupů nad 8c+ je tak málo, že to neudělá čáru. V září například vylezl Alex Megos 2x9a, jedno přidal Stefano Ghisolfi. Co kdy a kde se vylezlo, se dá vidět v aplikaci Vertical-life, kde si můžete najít svou zájmovou osobu a tu pak sledovat (tedy jen co do lezení) a třeba vás to bude inspirovat. Najdete tam Chrise Sharmu, Alexe Megose, Ghisolfiho, ale taky třeba Jana Bednaříka nebo Shawnu Coxsey.

Alex Megos
Alex Megos, foto: repro horyinfo

 

Když se podíváte na statistiku na webu, můžete si projíždět údaje jednotlivých měsíců a třeba zjistíte, že asi náporem prázdninových softmoverů klesá v červenci a srpnu průměrná obtížnost na 5c+. Tak dobrou zábavu u statistiky.

Stefano Ghisolfi
Stefano Ghisolfi, foto: repro horyinfo