Bezpečnostní konference

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 11. 2017

Směs krusty a hranatých krystalkůProblém starého sněhu

Smíchovský festival alpinismu začal ve čtvrteční odpoledne bezpečnostním fórem, jehož těžištěm byly přednášky rakouských záchranářů a lavinových expertů, které se věnovaly problému starého sněhu, který byl příčinou velkého lavinového neštěstí u Lizumer Hütte, ve kterém zahynul i náš oddílový člen a kamarád Ropák. I proto jsem byl na rozbory velmi zvědavý.

Peter Veider s tlumočnicí Sitařovou.
Peter Veider s tlumočnicí Sitařovou., foto: Petr Jandík

Číst i doprovodné texty

První se tématice věnoval šéf rakouských záchranářů Peter Veider. Nejprve nastínil složení a organizaci záchranářů v Rakousku. Ze 4500 záchranářů je asi 200 žen a profesionálů na plný úvazek je celých devět, takže když se vám stane v Rakousku problém, musí drtivá většina z nich nechat svého zaměstnání a vyrazit. Pro svoji činnost si mohou tito dobrovolníci nakupovat oblečení v intranetovém e-shopu.

 

Pak už se Peter Veider věnoval neštěstí u Lizumer Hütte, kde bylo zasypáno 17 lidí a z toho pět bylo nalezeno mrtvých. Podle Veidera měli přístup k lavinovým zprávám a před túrou byli chatařem osobně varováni před počasím a lavinovým nebezpečím starého sněhu.

Jedna skupina svou vahou způsobila pád jedné malé laviny (na obrázku úzký pruh vpravo). Váha spadlého sněhu pak způsobila porušení vrstev starého sněhu dole a následně spadly tři další laviny, proti kterým už nafouknuté lavinové airbagy nepomohly a záchranáři vyhrabali některé zasypané z až třímetrové hloubky.

Laviny spadlé na 17 Čechů ve Vattener Lizum
Laviny spadlé na 17 Čechů ve Vattener Lizum, foto: Petr Jandík

 

Závěrem Peter Veider doporučil našim skialpinistům pozorně číst na lavinových zprávách i komentáře pod obrázky. To, že je na obrázcích lavinový stupeň 2 a od 2000 metrů stupeň 3 neznamená, že se můžeme bezpečně pohybovat do výšky 2000 metrů, pokud je aktuální problém starého sněhu. V takovém případě doporučuje chovat se defenzivně, to znamená jít na jinou túru, nebo nejít vůbec.

Nedívejte se jen na obrázky nahoře. Čtěte také text dole. Vyznačené důležité informace
Nedívejte se jen na obrázky nahoře. Čtěte také text dole. Vyznačené důležité informace, foto: Petr Jandík

 

Problém starého sněhu

Pět druhů lavinových problémů a zejména problém starého sněhu rozebírali lavinoví experti Patrik Nairz a Rudi Mair. 

Patrik Nairz a Rudi Mair s tlumočnicí
Patrik Nairz a Rudi Mair s tlumočnicí, foto: Petr Jandík

 

Problém starého sněhu vzniká, když brzy napadne sníh a pak delší dobu nesněží. Na povrchu se utvoří zledovatělá tenká krusta, na kterou potom napadne další sníh. Nebezpečné je, že tento problém není vidět, dokud se neudělá sněhový profil. Čím výše je ve sněhovém profilu takováto vrstva, tím je nebezpečí deskových lavin vyšší. V některých případech stačí zatížení jediným lyžařem a může se sesypat celý svah ve velké šířce a také hrozí pád dalších následných lavin, které vyvolá zatížení svahu tunami dříve spadlého sněhu.

Pánové to dokumentovali působivým videem, kde bylo vidět jak původně malý sesuv vyvolává další a další až jede v podstatě celý svah. Problém starého sněhu se vyvíjí již začátkem zimy a může přetrvávat až do března s tím, že maximum je od prosince do února a další výrazná špička je mezi květnem a červnem, kdy dochází k promáčení sněhových vrstev. Celou situaci zhoršuje déšť při oblevě a obecně je problém starého sněhu tím větší, čím je sněhu méně a čím jsou slabé vrstvy v profilu výš. Problém starého sněhu se vyvíjí zejména na stinných svazích a může trvat dlouhodobě, na rozdíl od rizika nového sněhu, které se rychle zmenšuje.

 

 

Piktogramy lavinových problémů
Piktogramy lavinových problémů, foto: Petr Jandík

 

 

Jak se chovat při problému starého sněhu
Jak se chovat při problému starého sněhu, foto: Petr Jandík

 

Doporučení jak se chovat v případě problému starého sněhu jsou následující: 

Problém starého sněhu je největší příčinou lavinových neštěstí. Kromě toho se pánové věnovali i dalších druhům lavinových problémů, ke kterým vyvinuli přehledné piktogramy, které v lavinových zprávách říkají o jaký typ rizika se jedná a kde je aktuální. Rozsah lavin způsobených starým sněhem je vidět na mapce, kde jsou laviny spadlé za jeden den a hvězdičky ukazují místa, kde došlo k úmrtím.

V následné diskuzi zmínili zajímavou věc, že lyžař zatěžuje svah mnohem méně, než pěší alpinista bez lyží. 

Mapa lavin v sezóně 15/16 a jejich následků. Hvězdička jsou oběti na životech.
Mapa lavin v sezóně 15/16 a jejich následků. Hvězdička jsou oběti na životech., foto: Petr Jandík

 

 

Krusty zvyšují problém starého sněhu
Krusty zvyšují problém starého sněhu, foto: Petr Jandík

 

 

Vývoj rizika starého sněhu
Vývoj rizika starého sněhu, foto: Petr Jandík

 

 

Složky rizika starého sněhu: krusta, na ní další vrstva sněhu a dodatečná zátěž lyžařem.
Složky rizika starého sněhu: krusta, na ní další vrstva sněhu a dodatečná zátěž lyžařem., foto: Petr Jandík

 

 

Směs krusty a hranatých krystalků
Směs krusty a hranatých krystalků, foto: Petr Jandík

 

 

 

 

Problém starého sněhu: Narušení vrstev zcela vlevo shodilo celý svah
Problém starého sněhu: Narušení vrstev zcela vlevo shodilo celý svah, foto: Petr Jandík

 

 

lavinové riziko starého sněhu je dobře ohraničitelné
lavinové riziko starého sněhu je dobře ohraničitelné, foto: Petr Jandík

 

Policie a laviny

O úloze horské policie hovořil její šéf Hans Ebner. Policie má za úkol v první řadě poskytnout první pomoc, kterou poté přenechává záchranářům, až dorazí, a poté se věnuje vyšetřování události z hlediska trestně právního. V Rakousku se trestní odpovědnost za shození laviny vyvozuje jen v případě vzniku zranění, nebo úmrtí, zatímco v Itálii je trestné již samo vyvolání laviny.

Hans Ebner, šéf horské policie
Hans Ebner, šéf horské policie, foto: Petr Jandík

 

 

Záchrana v Nepálu

Pasang Dawa Sherpa
Pasang Dawa Sherpa, foto: Petr Jandík

O záchraně v Nepálu hovořil Pasang Dawa Sherpa. První záchranku na laně v podvěsu vyvolal pád Slovince Tomaže Humara. V tu dobu byl v Nepálu jediný vrtulník schopný záchranné akce ve výšce, ale žádný vyškolený personál. Nepál poté navázal spolupráci s Air Zermatt a dnes má k dispozici vyškolené posádky, ale i tak se záchrana spoléhá i na dobrovolníky. V Nepálu se stát, armáda nebo policie záchranou nezabývá, tu organizují soukromé agentury, jako je například Asia Trekking. Problém je placení záchrany. Pokud náklady nepřevezme organizující agentura, nebo pojišťovna, je to na rodině zachraňovaného.

Pasang Dawa Sherpa doporučuje při akcích v Nepálu 

Makejte, ale nestyďte se vrátit, když to nejde

 

 

 

Nezničitelný Peter Habeler
Nezničitelný Peter Habeler, foto: Petr Jandík
 

Za zraněného Michael Larchera vzal přednášku pan profesor Peter Habeler. Hovořil o štěstí, že se mu na jeho túrách nikdy nic nestalo, záchranáře je nejlepší nevidět. Chce to pokoru před přírodou, cit pro ni. Svůj cíl nemusíme dosáhnout vždy a za každou cenu.

Tím skončil čtvrteční den, jehož většinu brilantně tlumočila paní Sitařová, a svými nekompetentními komentáři kazil bývalý televizní profesionál Štěpán Škorpil.