SP v ledolezení na Olympic Channel

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 01. 2018


Sezóna začíná

Letošní kalendář závodů v drytoolingu se rozbíhá tento víkend v Lichtenštejnsku mistrovstvím světa mládeže. Poté proběhne pět závodů Světového poháru, které bude do světa přenášet olympijský kanál. Aktualizováno.

5.-7. ledna se v Malbunu v Lichtenštensjku bude konat mládežnické Mistrovství světa v ledolezení. V minulosti zde vyhrála Martina Kratochvílová a o úspěch se bude poprvé pokoušet mladá univerzální závodnice Aneta Loužecká, která si k boulderingu a obtížnosti přidala i drytooling. Vzhledem k tomu, že ji trénuje Libor Hroza st., náš nejúspěšnější trenér v oboru ledolezení, bude zajímavé sledovat, jak si povede, a zda časem nenaváže na úspěchy Lucky Hrozové.

 

Na Světovém poháru v Saas Fee
Na Světovém poháru v Saas Fee, foto: archiv Lucie Hrozové

 

Ledolezení je sport na vzestupu. Každou sezónu se Světového poháru, podporovaného North Face Korea, účastní více závodníků. Lepší zpravodajské pokrytí přináší více diváků. To vše podporuje snahu ledolezení být olympijským sportem v Pekingu v roce 2022.

V roce 2018 začne světový pohár závodem s velkou tradicí v kulaté garáži v Saas Fee ve Švýcarsku 18. - 20. ledna. I tohoto tradičního závodu, při kterém mohou diváci v sledovat závodníky zcela zblízka, by se měla zúčastnit Aneta Loužecká a Tomáš Indra, od kterých se dá očekávat sbírání zkušeností. V minulosti zde dosáhla Lucka Hrozová skvělých výsledků: stříbro v roce 2011, bronz v roce 2013. Saas Fee se vyznačuje používáním chytů z přírodního kamene, které po závodnících vyžadují vedle síly a vytrvalosti i skvělou techniku.

 

Ledová věž Rabenstein
Ledová věž Rabenstein

 

Další závod bude na venkovní poledované dřevěné věži v jihotyrolském Rabensteinu 25-27. ledna. I tady by se měli objevit čeští závodníci Tomáš Indra a Aneta Loužecká. Třetí závod je nová destinace Hohhot ve Vnitřním Mongolsku v severní Číně. Tato nová zastávka Světového poháru následuje po loňském závodě v Pekingu a je významná vzhledem k tomu, že zimní olympináda 2022 bude právě v Číně.

Stěna v Cheongsongu
Stěna v Cheongsongu

 

Letošní Olympiáda se koná v Jižní Koreji od 9. do 25. února a během ní bude v tradičním Cheongsongu předposlední závod SP. V Cheongsongu byla Lucka Hrozová úspěšná také, dvakrát získala bronz. 

Kirov, stěna pro obtížnost
Kirov, stěna pro obtížnost, foto: Libor Hroza st.

 

Závěrečným závodem bude Kirov v Rusku 2. až 4. března, kde se závodí na spodní straně skokanského můstku. Kirov se vrací do SP po tříleté absenci. Lucka Hrozová zde pro Česko vybojovala stříbro v roce 2012, kdy ji o zlato připravila chyba rozhodčích, a bronz v roce 2013.

Celý seriál bude zařazen jako živý přenos do programu Olympic Channel, který lze sledovat na počítači a pomocí aplikací pro iOS i Android také na mobilech a tabletech.

Českou reprezentaci tvoří pro rok 2018 v dospělých Tomáš Indra a Martina Kratochvílová, v mládeži Pavel Krůtil a Aneta Loužecká. Podle sdělení šéfa komise ledolezení Slávka Matušky jsou do závodů Světového poháru na obtížnost přihlášeni Tomáš Indra (Sass Fee, Rabenstein a EP v Oulu) a Aneta Loučecká (MSJ Lichtenštejnsko, Saas Fee, Rabenstein).

V rychlosti asi zastoupení mít nebudeme, protože Milan Dořáček se závoděním v SP skončil a Karolina Matušková neměla kvůli teplému počasí možnost trénovat na ledu a tak se do SP vydat nechce.