MS juniorů v drytoolingu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 07. 01. 2018


Lichtenštejnsko

Tento víkend, 6 a 7. ledna probíhá v Lichtenštensku Mistrovství světa mládeže v ledolezení/drytolingu. Česká republika má na tomto závodě z minula skvělý výsledek, nejvyšší titul si odnesla Martina Kratochvílová. AKTUALIZACE: Celkové výsledky a rozhovor s Anetou Loužeckou.

Mistry světa juniorů 2018 se stali v lezení na obtížnost v kategorii U16 Maxin Rešetnikov (RUS) a Jevgenija Jaškova (RUS, v U19 Louna Ladevant (FRA) a Valerija Bogdan (RUS), v U22 Lukas Goetz (SUI) a Sina Goetz (SUI).

V rychlosti jsou šampiony U16 Danila Bukulov a Olga Vylegžanina (oba RUS), U19 Nikita Glazirin (RUS) a Valerija Bogdan, U22 Anton Šucharev a Diana Galimova (oba RUS).

Rusko v mládežnických katerogiích dominuje. 

Ukázka kvalifikačních cest obtížnosti: 

Podle videa lze předpokládat, že kvalifikační cesty nejsou zrovna jednoduché. Nevím, jestli mají kvalifikační cesty jednotlivé kategorie samostatně, nebo jestli lezou všichni všechno. Kategorií je celkem šest  U22, U19 a U16, každá dělená na chlapce a dívky.

 Registrace

Registrace, foto: Michael Zanghellini

 

V rychlosti si Aneta se Slovenkou Bacigalovou, byla o 2 sekundy rychlejší. Vítězný čas kategorie byl 13 sekund.

 

Česká delegace
Česká delegace, foto: Michael Zanghellini

 Po návratu jsem si s Anetou chvíli povídal, jaké to napoprvé bylo:

"Na závodech jsem dopadla 12. a 11. z 12. Sice jsem byla zklamaná jak jsem dopadla, ale na druhou stranu myslím, že po 2 měsících tréninku, jsem toho zatím o moc víc předvést nemohla. Nicméně motivaci mi to určitě nevzalo, ba naopak bych se do tréninku drytoolu chtěla pustit s ještě větší vervou. Letos ještě pojedu nabrat zkušenosti do Saas Fee a Rabensteinu a příští rok už doufám budu připravenější."

Ve výsledcích na UIAA je vidět, že ve většině kategorií byly výsledky buď top, nebo, vypadutí kolem první expresky. Co tam o těch cestách říkali ostatní?

"Ony se 3 cesty lezly top rope, tak možná proto, to bodově vypadá buď na top, nebo první expresku. Mě osobně, nejvíc zaskočil led, kterým vedla skoro celá jedna kvalifikační cesta. Vzhledem k tomu, že jsem na ledu ještě nelezla, pokud nepočítám, že jsem si loni vyběhla jednu cestu v Liberci, neuměla jsem odhadnout, kde bude brát a kde ne, takže se mi bohužel úplně nahoře kus vylomil."

V Saas Fee se obvykle leze jednak v kolmém ledu, jednak po kamenných chytech, které jsou dost náročné na přesný úhel zatížení, budeš se na to ještě nějak zvlášť připravovat?

"Libor mi slíbil, že mi na stěnu nějaké kamenné chyty namontuje, led si bohužel nikde už do Saas Fee vyzkoušet nestihnu. Ale později na něj prý někam vyrazíme. Letos to asi vážně bude hlavně o nabírání zkušeností."

 

Aneta Loužecká na MSJ v Lichtenštejnsku
Aneta Loužecká na MSJ v Lichtenštejnsku, foto: Michael Zanghellini

  

Tak dík za povídání a ať se ti trénink daří.


UIAA Ice Climbing World Championships se koná v Malbunu v Lichtenštejnsku, závod organizuje Liechtensteiner Alpenverein.
Šampionát je základní částí péče UIAA o rozvoj ledolezení a příležitost pro mladé lezce od 14 do 22 let si vyzkoušet závodní prostředí a rozvinout své schopnosti. Podle startovní listiny se účastní 44 závodníků a 28 závodnic. Nejpočetnější je výprava z Ruska, 29 lidí, mezi nejmenší patří Česko s jednou účastnicí, 17 letou Anetou Loužeckou, přihášenou na rychlost i obtížnost v kategorii U19. Jednoho účastníka má také Velká Británie. Slováků startuje 5, 4 kluci a jedna dívka. Uvidíme také vítěze z Bratislavy, Francouze Loumu Ladevanta, loňského šampiona v U19.

 

Dění sledují tři webkamery
Dění sledují tři webkamery

 

Dění lze sledovat na webkamerách zde:
http://www.alpenverein.li/Verein/Eisturm.aspx
 
Aktuální výsledky jsou zde:
http://results.theuiaa.org
 
Program:
Sobota 6.1.
 9:00 – 16:00 kvalifikace obtížnosti
16:00 – 16:30 trénink rychlosti
17:30 – 19:30 kvalifikace rychlosti
20:00 – 21:00 finále rychlosti
 
Neděle 7.1.
11:00 – 13:30 finále obtížnosti