Test čelovky HL26R

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 03. 2018


Malá hmotnost, odpovídající výkon

Firma Ariga nám poskytla další z čelovek firmy Fenix, model HL26R ke dlouhodobému uživatelskému testu. Fenix je znám řadou odolných a spolehlivých čelovek, z nichž jsme již testovali vícero. Model HL26R směřuje k nižší hmotnosti a díky vestavěné baterii a tím absenci kablíku také k menší náchylnosti k poruchám. Zkoušeli jsme čelovku v zimě u nás, v teple ve Španělsku a závěrečný test s fotografováním v Šárce.


Fenix HL26R

Fenix HL26R, foto: Petr Jandík

   

Malá, lehká, kompaktní a odolná

S hmotností 86 g včetně baterie může být HL26R v kapse bundy nebo batohu stále ideálně po ruce. Hodí se na běhání, táboření, práci po tmě, lezení. Kvůli dosvitu 100 m po omezenou dobu a jinak standardně 57 m je její použití na kole nebo lyžích či rychlém běhu ve složitém terénu už trochu omezené. Limitujícím faktorem je nevýměnná vestavěná baterie. Když dosvítíte, musíte nabít přes USB. I když máte s sebou powerbanku, znamená to v každém případě omezené svícení, než se elektrony přelijou. Při nabíjení lze svítit jen v nízkém bodovém režimu. HL26 je ideální také jako záložní čelovka pro náročné akce, kterou vždycky unesete.
 

HL26R

HL26R, foto: Feinx
 
 
Na hlavu nebo helmu se připevňuje jedním obvodovým textilním gumovým páskem s reflexními ploškami. Absenci středového pásku přes hlavu kompenzuje nalitý silikonový pásek v oblasti reflektoru, který zabraňuje posunu při chůzi nebo běhu. Udávanou vodotěsnost IP66 (silný déšť) jsem vzhledem k zimní absenci deště u nás a suchému počasí ve Španělsku zkoušel potopením v umyvadle a po hodině pod vodou čelovka stále svítila. Po usušení gumového pásku, které trvá dost dlouho, se ani na vzhledu ani na funkci nenašly žádné stopy koupání. Čelovka je nárazuvzdorná, odolná pádu z 1 metru, vzhledem k lehké konstrukci je odolnost větší, než by člověk očekával.
 
Široký kužel je pro chůzi v terénu více než dostatečný
Široký kužel je pro chůzi v terénu více než dostatečný, foto: Petr Jandík

 

Ovládání

Základem jsou dva vypínače na horní straně. Levý má dvě funkce. Krátkým stisknutím se pod reflektorem rozsvítí ukazatel nabití baterie v podobě čtyř modrých LED diod. To je super, protože člověk hned ví, kolik má šťávy a nemusí v pamětí nebo manuálu lovit, co znamená různé kryptické blikání jako u předchozích modelů Fenixe.  Dlouhý stisknutím se rozsvítí dvě postranní LEDky s příjemným světlem, jehožn odstím jsme vnímali jako příjemně teplé barvy, vytvářející široký světelný prostor. Podle údajů výrobce je barva světla denní světlo 5500 až 6500 K u obou reflektorů. Pokud už svítí hlavní reflektor, přepne krátké stisknutí levého vypínače na postranní LEDky, zatímco pokud již postranní LEDky svítí, přepíná krátké stisknutí tři světelné režimy: dvě intenzity svícení a blikání. Čelovka se vypne delším stisknutím vypínače.
Příprava na lezecký test
Příprava na lezecký test, foto: Petr Jandík

 
Pravý vypínač nedělá při krátkém stisknutí ve vypnutém stavu nic. Dlouhé stisknutí zapne hlavní reflektor do naposledy použité intenzity svícení. Krátkým stiskem se přepne na hlavní reflektor z postranních LED a pokud již hlavní reflektor svítí, přepíná krátké stisknutí mezi třemi dostupnými intenzitami světla s tím, že vyšší stupeň se zapne jen tehdy, je-li na něj dostačující momentální kapacita baterie. Delším stisknutím se svícení vypne.
 
Nejvýkonnější režim BURST MODE zapneme dlouhým stisknutím jednoho z vypínačů po dobu 1 sekundy. Světlo nejprve zhasne a poté se rozsvítí v maximální síle. Burst mode je po minutě automaticky přepnutý do původního režimu před jeho aktivací. Je to kvůli ochraně LEDky proti přehřátí. 

 

Na lezení jsou vhodné široké postranní LEDky
Na lezení jsou vhodné široké postranní LEDky, foto: Petr Jandík

 

Vypínače jsou částečně kryté plastovým chráničem, který minimalizuje nebezpečí nechtěného rozsvícení v batohu. Protože však kryt není přes celou plochu, ale přes asi třetinu plochy vypínače, nelze nechtěné rozsvícení úplně vyloučit a při balení je potřeba na to myslet, hlavně pokud je HL26R vaším jediným zdrojem světla, protože baterie není výměnná a je-li vybitá, bez nabití si neposvítíte. Na druhou stranu to umožňuje rozsvítit i za sklapnutého stavu. 

Nerovnosti terénu stíní a je špatně vidět na nohy

Nerovnosti terénu stíní a je špatně vidět na nohy, foto: Petr Jandík 

 

Výdrž a světlo

Jak už se psalo výše, má HL26R hlavní reflektor se spíše úzkým kuželem, který je ale širší, než např. u zaostřovacích čelovek LED Lenser a je rozumným kompromisem mezi bodovým a širokým osvětlením. S dosvitem do 100 m vyhoví při většině činností. Pokud potřebujeme svítit spíš kolem dokola a ne do dálky, jsou tu postranní LEDky, které se hodí dobře i při lezení a přebírání materiálu na sedáku. Výrobce deklaruje výdrž 100 hodin v nejnižší intenzitě svícení. více viz následující tabulka:
 
Režim Výkon (lm) Výdrž Dosvit Max intenzita
nízký bodový 30 25h 30m 225cd
střední bodový 70 12h 42m 450cd
vysoký bodový 130 6h 57m 810cd
maximální bodový 450 1 h 30min* 100m 2564cd
nízký rozptýlený 4 100h 4m 4cd
vysoký rozptýlený 40 13h 10m 24cd
SOS 40 26h - -
* nepřetržitě pouze 1 minutu 
 
Reflektor lze naklánět v rozmezí 60 stupňů v sedmi krocích. Poloha je dostatečně pevně aretována pomocí ozubeného oblouku. Geometrie plochy, dosedající na čelo je volena tak, že funguje i jako stojánek a čelovku lze postavit na zem nebo na stůl.
 

Popis výrobku

Kompaktní nabíjecí čelovka Fenix HL26R má výkon 450 lumenů  a dosvit až 100 metrů. Lithium-polymerový akumulátor 1600 mAh se nabíjí přes micro-USB konektor. Zdrojem světla je dioda LED Cree XP-G2 R5 v hlavním reflektoru. K doplňkovému svícení slouží dvě bílé LED Nichia, které vytváří široký a velmi plynulý kužel světla.

HP26R
HL26R, foto: Feinx

 

Připevnění na hlavu je jedním gumovým páskem, který má na sobě reflexní plošky. 

HP26R
HL26R, foto: Feinx

 

Pod reflektory je indikátor stavu baterie a průběhu nabíjení. 

HP26R
HL26R indikátor nabití baterie, foto: Feinx

 

Hmotnost: 86g (vč. baterie)
Rozměry: 6,5 cm x 4,4 cm x 3,7 cm.

Resumé

Lehká kompaktní nabíjecí čelovka pro všechny aktivity kromě extrémních s dobrým poměrem cena/výkon. Pevná, nárazuvzdorná, voděodolná, s na svou hmotnost překvapivě dobrým výkonem. Vestavěná nevýměnná baterie zvyšuje spolehlivost, ale nedává možnost vložit rezervní baterii a hned pokračovat. Při dobíjení je dostupný jediný světelný režim. Bodový reflektor a postranní LEDky nemohou svítit současně.

+

 

-

 

Čelovka je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix, doporučená maloobchodní cena je 1459 Kč včetně DPH.  

 

 

Odchod z úspěšného testu
Odchod z úspěšného testu, foto: Petr Jandík

 

 

Rozhled nahoru je dobrý
Rozhled nahoru je dobrý, foto: Petr Jandík

 

 

Dobírání na vrcholu
Dobírání na vrcholu, foto: Petr Jandík

 

 

Sestup pod stěnu. Na nohy je vidět hůř
Sestup pod stěnu. Na nohy je vidět hůř, foto: Petr Jandík