HarzBlock

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 05. 2018

HarzBloc obálkaBoulderingový průvodce

Východní Německo je známé hlavně svými pískovcovými terény, ale jsou tam i nepískovcové sportovní oblasti, ať už jsou to různé oblasti německé strany Krušných hor, okolí Chemnitz, Lipska, Drážďan nebo žulové lomy kolem Königshainu. Nový průvodce HarzBloc vydaný jihotyrolským nakladatelstvím Vertical Life odkrývá rozsáhlé boulderingové možnosti na žule v pohoří Harz.

Oblast boulderů v Harzu se nachází na jih od dálnice A2 mezi Magdeburgem a  Braunschweigem. Průvodce popisuje přes 1900 boulderproblémů, z toho 1166 je snadných do 5C+, 460 je 6A - 6B+, 155 6B+ - 6C+, 49 7A+ - 7B, 21 7B+ - 7C a 10 problémů přesahuje 7C. Bouldery jsou ve čtyřech: Okertal, Bad Harzburg, Ostharz, Vorharz, přičemž Okertal je největší.

Mapka oblasti Harz
Mapka oblasti Harz, foto: Repro horyinfo

 

První zaevidované bouldery vznikaly v 70. letech s vlnou volného lezení. Nejmarkantnější stopou je boulder Kingscorner 6B+ z roku 1981. Pak nebylo o boulderingu v Harzu dlouho slyšet, až v roce 1998 se mu začal věnovat Alex Kratochwilla a zanechal po sobě Knochentrocken 6C+ a The Flash 7C, jeden z nejlepších problémů v Okertalu. Tyhle dva bouldery byly spouštěčem další aktivity. Krásný traverz Der König der Welt 7C byl dalším milníkem saského boulderingu. V posledních 15 letech se aktivita hodně zesílila. V poslední době se díky krátké návštěvě Davida Firnenburga, který závodí ve světovém poháru v boulderech, překročila magická hranice 8.

Každá oblast v knize má přehledovou mapku s umístěním jednotlivých sektorů, které jsou pak ještě dál podrobněji lokalizovány.

HarzBlock obálka
HarzBlock obálka, foto: Repro horyinfo

 

 

HarzBlock zadní strana
HarzBlock zadní strana, foto: Repro horyinfo

 

V popisu sektorů je upozorněno na případné zvláštnosti, je popsán přístup. Sektor má v záhlaví řádku ikon, dobu přístupu a histogram obtížností. V ikonách je zohledněno jestli je sektor na slunci nebo ve stínu, jestli je v řídkém, nebo hustém lese, jestli je vhodný pro děti, jestli se k němu dá dojet na (horském) kole a přibližná doba přístupu.

Následuje přehledová mapa balvanů v sektoru.

 

HarzBlock Mapka kamenů

HarzBlock Mapka kamenů, foto: Repro horyinfo

Následuje něco inspiračních fotek a topa jednotlivých problémů. Každý kámen má uvedené souřadnice v systému UTM (zóna 32N), jednotlivé problémy jsou charakterizovány ikonami a případným popisem.

HarzBlock topa kamenů
HarzBlock topa kamenů, foto: Repro horyinfo

 

Celá kniha má úvod s praktickými informacemi v němčině a angličtině, popisy boulderů a sektorů už jsou jen německy. Jak je to obvyklé u knih Vertical Life, je součástí knihy stírací samolepka s kódem pro stažení dat průvodce do aplikace Vertical-life pro Android, nebo iOS. Doporučená cena knihy je 819 Kč a dostanete ji u prodejců knih Vertical Life.

Bouldery v Harzu jsou zajímavou alternativou, najdou se tam i problémy s českými názvy, jako třeba namátkou "Pavel Popovič & Bronko Kulička" 6A+. Vzdálenost z Prahy je kolem 400 km, po drážďanské dálnici něco přes 4 hodiny jízdy.