Jak poznám, že na ferratu mám? -PR-

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Klára Budigová, Vydáno dne: 28. 06. 2018


hodnocení ferrat

Chození po via ferratach neboli hezky česky zajištěných cestách je stále populárnější turistickou disciplínou. Nejsou to však jen tak ledajaké turistické trasy a na jejich zdolávání se musíte patřičně připravit.

Zajistěte si lezecké vybavení a také si zjistěte, jak obtížná cesta je. 

 

 1

 

První ferraty vznikaly v Rakousku, Itálii a Francii. Tu nejstarší vybudovali v roce 1843 na Hoher Dachsteinu. Mezi turisty si tyto původně vojenské cesty získaly velkou oblibu a dodnes jich po Evropě každoročně vznikají desítky. Vzhledem k tomu, že se via ferraty staly jednou z alpinistických disciplín a těší se obrovskému zájmu široké veřejnosti, bylo třeba je nějakým způsobem klasifikovat.
 
Nepodceňujte obtížnost
Postupem času se ustálilo několik stupnic obtížnosti, které využíváme i u nás pro naše ferraty.Setkat se můžete s rozdělením podle barev, obdobně jako u sjezdových tratí:
Tato třístupňová stupnice se však ukázala být nedostatečnou, takže se vyvinula stupnice jemnější – pětistupňová. Pro její značení se používají římské číslice či písmena.
 3

 

Jak je to u nás?
Naše české ferraty sice nejsou nejvyšší a není jich tolik, jako třeba v sousedním Rakousku, ale dokážou i pěkně potrápit. Najdete tady zajištěné cesty všech obtížností, takže si vybere opravdu každý.V některých lokalitách se dá zapůjčit vybavení, ale většinou musíte mít vlastní.
 
Na ferratu s lezeckým vybavením
V každém případě byste měli mít ferratový set, lezeckou přilbu, sedací a hrudní úvazek a ferratové rukavice. Kromě tohoto vybavení je dobré mít s sebou i kvalitní lezecké oblečení, které vám zajistí pohodlí a nebude vás omezovat v pohybu. Při delších výpravách určitě oceníte i lezecký batoh, kam všechno pohodlně uložíte.
 
Než vyrazíte na cestu
Než se tedy vydáte na nějakou ferratu je dobré si zjistit, jak je obtížná a co budete na její zdolání potřebovat. Před cestou si zkontrolujte výbavu i předpověď počasí, protože obtížnost ferrat se může v závislosti na něm měnit. Nikdy nepřeceňujte své schopnosti a fyzickou vybavenost, mohlo by to mít pro vás fatální důsledky.
 2