Čelovka Fenix HM50R - uživatelský test

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 23. 10. 2018


překvapivý výkon v malém těle

Tahle mrňavá čelovka se docela pěkně schová v ruce. Může být do rezervy v každém batohu, můžete ji nosit v kapse. Její světelný výkon i výdrž jsou s ohledem na malé rozměry opravdu nečekané. Vodotěsnost do 2 metrů a nárazuvzdornost už u Fenixu nepřekvapí a nechybí ani tady. Aktualizace: pozor na vybití.

HM50R 1
HM50R - balení, foto: Petr Jandík

 

Výrobce deklaruje Fenix HM50R jako malou vysoce výkonnou nabíjecí čelovku s funkcí prodlužující výdrž. Má odolné kovové vodotěsné tělo, zapíná se delším (1s) stisknutím tlačítka. K napájení lze použít buď Li-ion akumulátor RCR123A, který je součástí balení), nebo jednorázovou baterii CR123A. Je to akumulátor zhruba poloviční velikosti, než u dříve testovaných čelovek HP25R nebo HL60R.

HM50R 3
HM50R 3, foto: Petr Jandík

Čelovka obsahuje mikroUSB konektor těsněný gumovým špuntíkem, přes který můžete baterii dobíjet přímo v ní a určitý světelný režim je dostupný i při současném dobíjení. I když je HM50R prcek, dává slušný světelný tok až 500 lumenů a dosvit až 80 metrů. S tím se dá dělat téměř cokoliv, včetně běhání a jízdy na kole. V reflektoru svítí dioda Cree XM-L2 U2.

HM50R 9
HM50R se zašpuntovaným konektorem, foto: Petr Jandík
 
HM50R 10
HM50R s odšpuntovaným konektorem, foto: Petr Jandík

Minimalismus v ovládání se projevuje v signalizaci nabíjení a stavu baterií. Ovládací tlačítko, dost velké, aby šlo mačkat i v tlustých rukavicích, je průsvitné a za ním je zelená a modrá LEDka. Po krátkém zmáčknutí tlačítka vypnuté čelovky se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Pokud svítí zeleně, je baterie nabita na více než 80%. Zelené blikání znamená 50-80% nabití, modré světlo na 20-50% a modré blikání značí, že zbývá méně než 20% kapacity baterie. Modrá dioda signalizuje nabíjení, jakmile je nabito svítí zelená.  

HM50R 12
HM50R 12, foto: Petr Jandík

Čelovka má čtyři světelné režimy, turbo (500 lumenů), vysoký (130 lumenů), střední (30 lumenů) a nízký (4 lumeny). Při delším použití se v prvních třech v režimech po malých krocích postupně snižuje výkon, aby se dosáhlo delší výdrže. Týká se to
hlavně režimu turbo, kdy výkon klesne lineárně během cca 20 minut ze 100% na 40%, pak klesá pomaleji, po hodině je cca na 30% a dále klesá až do konce výdrže pomaleji. Čili je jasné, že těch inzerovaných 500 lumenů maxima čelovka drží jen chvilku, ale pro většinu situací to stačí. Graf průběhu výkonu je na zadní straně obalu.
HM50R 2
HM50R graf snižování světelného výkonu pro větší výdrž, foto: Petr Jandík

 
Celokovová konstrukce zajišťuje vysokou odolnost, optimální chlazení a zároveň je plně vodotěsná dle standardu IP68 až do hloubky 2 metry pod vodou. Praktičnost čelovky zvyšuje možnost vyjmout světlo z hlavového držáku a používat ji v ruce a také to, že držák je konstruován tak, že funguje zároveň jako stojánek. Podle výrobce je čelovka Fenix HM50R ideálním společníkem pro různorodé sportovní aktivity, výlety do přírody i do domácnosti a na práci. Tolik popis výrobce.
HM50R 8
HM50R držák je i stojánek, foto: Petr Jandík

 
Moje zkušenosti z používání to vše potvrzují. HM50R lze zajistit proti nechtěnému zapnutí povolením šoubovacího víčka prostoru akumulátoru, ale už sama nutnost stisknout tlačítko po dobu 1s, aby začala svítit, je docela dobrá obrana. Světelný výkon je dostatečný jak pro tábornický život, tak pro jízdu na kole, noční pochod, běh nebo lezení. Šířka kuželu světla je vyhovující. Oproti jiným modelům jsem ocenil, že během přepnutí na nejsilnější režim Turbo nepřestane ani na chvíli svítit.
HM50R 7
HM50R 7, foto: Petr Jandík

 
Odstupňování světelných režimů mi vyhovovalo. Nízký režim se hodí do stanu kde příliš neruší okolí a se středním vydržíte při většině činností, i když už i při něm, natožpak při těch silnějších, není dobré dodržovat společenské pravidlo dívat se do očí tomu, s kým mluvíte :-). Vzhledem k univerzálnímu použití nemá režim SOS jako některé jiné modely. Hodí se jako hlavní i záložní svítilna, kterou není kvůli malé váze problém nosit s sebou. Systém postupného snižování výkonu, který znamená, že vlastně je plný výkon dosažen jen na malý okamžik a poté se plynule snižuje, je tak dokonalé oblbnutí oka, že si toho nejspíš ani nevšimnete. A kdyby to přece jen vadilo, přecvakáte si dokola na původní režim, a a zeslabování začne od začátku. V balení je i náhradní silikonový držák a těsnicí kroužek baterie a USB kablík.

 

Z testování čelovky při nočním lezení
Z testování čelovky při nočním lezení, foto: Petr Jandík

 

Problém specifický pro lezení je stejný u všech čelovek, že při přelézání skalních bříšek si nevidíte na nohy. Ani u HM50R tomu není a nemůže být jinak. Systém řízení výkonu má ale i svou slabinu. Když se vám baterie vybije, nedostanete ani náznam světla. HM50R mne nemile překvapila při noční návštěvě Hradiště u Nové Bystřice. Nebyla už moc nabitá, ale svítila. Na skalách jsem si chtěl posvítit víc a přepnul na silnější výkon, a najednou lup, byl jsem potmě. Už nešel rozsvítit ani ten nejslabší režim a nemít ještě telefon, musel bych tam asi biváknout do rána! Takže opatrně a mít pokaždé dobito. Čelovka totiž při svícení nijak nevaruje, že bude za chvíli konec a to může pěkně vypéct. Naštěstí je baterie vyndavací, takže je možné mít ještě jednu nabitou v kapse. MikroUSB konektor je poměrně malý a pro nabití nelze použít jakýkoliv kablík. Použití přibaleného kablíku je pochopitelně bez problému.

 

No Light
No Light :-(, foto: Petr Jandík

 

 
Resumé: Malá lehká čelovka se skvělým poměrem váha/výkon, bez speciálních vychytávek, která dělá jen to, co má čelovka dělat: svítí, a dělá to dobře, jen si musíte dát pozor aby byla vždycky nabitá, nebo mít rezervní baterii. Systém řízení výkonu nevydá ze skoro vybité baterie už ani zkomírající světýlko. Že si je výrobce jistý kvalitou svého výrobku naznačuje délka záruky 5 let na svítilnu samotnou. 
 

+

-

 
Parametry čelové svítilny Fenix HM50R
Inteligentní ochrana proti přehřáti: Pokud teplota čelovky přesáhne 65°C, sníží automaticky výkon.
Záruka
Záruka pět let na čelovku a dva roky na akumulátor.
 

 

HM50R 4
HM50R 4, foto: Petr Jandík

 

 

HM50R 5
HM50R 5, foto: Petr Jandík

 

HM50R 6
HM50R 6, foto: Petr Jandík

  

HM50R 11
HM50R kompletní obsah balení, foto: Petr Jandík

  

HM50R 13
HM50R 13, foto: Petr Jandík

 

HM50R 14
HM50R v porovnání s HL 26R (uprostřed) a HL55 (nahoře), foto: Petr Jandík

Čelovka je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix, doporučená maloobchodní cena je 1599 Kč včetně DPH.