Adamův americký trip: Just Do It na OS

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 24. 12. 2018


Videosérie Mall.tv

Adam Ondra a jeho tým začali vydávat videosérii z jeho posledního amerického tripu na Mall.tv. Podívejte se na první díly - Adamovo představení (které většina z vás nepotřebuje :-) a flash přelezení legendárního boulderu Midnight Lightning, bez kterého by nemohl nejlepší lezec světa existovat a další. Následují videa ze Salathé Wall a dvě videa z Oregonu - Smith Rock.

V prvním dílu se Adam představuje a povídá o svém plánu. V jednom titulku utekla editorům chybka, mezi prvovýstupci Salathé Wall nebyl Chris Pratt, ale Chuck Pratt, ale to je jen detail. Sympatické je, že tvůrci slíbili po upozornění z publika chybu opravit, takže možná už uvidíte video opravené. 

 

Do Ameriky přiletěl Adam a jeho sqadra bez báglů, které se opozdily, tak mu nezbylo než bouldrovat. Jeho vášeň pro lezení ukazuje, že jako první udělal prvovýstup bouldferu na bydlíka, kterého si půjčili. Další už byl historický kousek Midnightt Lightning, na kterém byl nervózní, protože ho nemohl nepřelézt na Flash. Midnight Lightning je jeden z milníků boulderingu, který po dvouměsíčním pokusování udělal Ron Kauk v roce 1978. Je v Yosemitech kousek od legendárního Campu IV cestou pod El Capitana a je známý smybolem blesku na skále.

 

 

Pak ale Adam narazil na kamarády, kteří mu půjčili lanoia expresky a jel s nimi vylézt cest Book of Hate, kterou dal na druhý pokus a odřel si při tom záda.

 

Batohy ještě pořád nedošly. Další díl se věnuje atmosféře Campu IV a druhému legendárnímu boulderu Dominated:

 

Teď něco o tom, jak se natáčel pokus o Salathé na OS, Adam chválí parťáka Nicolase Favreseho

V dalším díle už Adam leze kousek Salathé a jako pravý horolezec dlabe rejži šťouradlem. (Je to lepší než skoba, nejsou tam kovový otřepy, jak jsem si kdysi vyzkoušel v Tatrách). Mimochodem je zajímavé, že neleze se spárovkama, jako Nico Favrese, ani s tejpkou.

 

A máme tu Headwall. Adam si na to vzal spárové rukavice, ale v první délce headwallu vypadl, takže se OS nezdařil. I tak to byl supr výkon a kloubouček dolů.

Poslední pohled na El Capitana a odjezd do Smith Rock. Zde Adam vylezl několik Scarface.

 

To Bolt Or Not To Be, první 5.14a v Americe (8b+) – dlouhá, technická cesta se špatnými chyty. A Adamův cíl? Dát ji opět on-sight.  

Skalní oblast Smith Rock, Oregon. Adam Ondra se „rozcvičil" na stěně Morning Glory Wall a vydává se na Assassin (9a).

Skály v Rock Smith jsou kolébkou sportovního lezení v Americe. První cesty tu udělal průkopník Alan Watts. Jednu z jeho cest z 80. let, Just Do It (8c+), Adam Ondra leze opět on-sight. A sleduje ho přitom právě sám Alan Watts...

A tady je prémie: "Just do it (8c+)" nesesstřihané s Adamovým komentářem: