SP v ledolezení Saas Fee: Glatthard a Woonseon Shin

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 31. 01. 2019

spoďákzávod v garáži

Podzemní garáže v Saas Fee jsou ve světě ledolezení a drytoolingu pojmem. Prestižní závod uprostřed šroubovitého sjezdu do garáží, kde mohou diváci z ochozů koukat závodníkům až do kuchyně a trenéři nenápadně radit a kde v minulosti zásluhou Lucky Hrozové stoupala i česká vlajka. Aktuálně: Vítězi v Saas Fee jsou Yannick Glatthard a Woonseon Shin.

Po delší době je tu na startovní listině někdo od nás - Aneta Loužecká se 24 trmácela vlaky a autobusy, aby mohla sbírat zkušenosti na svě první letošní světové soutěži. Kromě náročného cestování, kdy strávila 22 hodin ve vlacích a autobusech si navíc musela na místě zaplatit závodní licenci.


Příčinou té nepříjemnosti s licencí byl probém na straně UIAA. Jak vyplývá z korespondence mezi sekretariátem ČHS a UIAA, měla UIAA od Anety vyžadovat pouze startovní polatek a na ČHS poslat na konci sezóny fakturu. Místo toho požadovali od Anety na místě platbu, za to došla z UIAA omluva, tak doufejme, že je problémům konec.

Rekapitulace: ČHS objednal pro Anetu licenci, Na to z UIAA odpověděl 15. 1. Rob, že buď může Aneta zaplatit licenci hotově na místě při prvním startu, nebo může UIAA poslat na ČHS fakturu, kterou svaz zaplati na konci sezóny. 16.1. sekretariát ČHS potvrdil, že volí možnost zaplatit na základě faktury na konci sezóny. Za Anetin problém vyžadováním platby licence duplicitně se Rob z UIAA omluvil:

"Apologies the registration is always very busy and we have lots of people wanting to pay for licenses etc. We ask everyone whether their federation pays for the license or they pay themselves, I had forgotten that you would pay the license and when the person doing the registration asked Aneta she just handed over the money. I can refund her at the next event if required and invoice as we originally agreed, apologies but we are dealing with a lot of athletes and of the athlete just hands over the money when I am not there there is not much I can do."

Je zřejmé, že problém byl na straně UIAA a komentáře kritizující ČHS byly přehnané a přečasné. Kritika by se měla vyvslovovat až na základě zjištěných faktů.


 

kvalifikaci skončila na posledním místě. Říká o tom: "...v první cestě byl dost dlouhý krok z poměrně špatného bočáku do spoďáku. Bylo potřeba nasednout na nohu na struktuře a i tak to bylo daleko. Pro mě celkově byly problém hlavně dlouhé kroky. Přišlo mi, (posuzuji oproti loňskému závodu), že mnohem víc závodnic už má ty dlouhé cepíny a kroky na ně začínají být stavěné. Zatímco ostatní se do chytu jen natáhly, já vymýšlela psí kusy, jak tam dosáhnout a několikrát jsem šla jeden krok třeba na šestkrát. Takže v momentě co jsem dolezla do části s paragány, došel mi čas". Doufejme, že jí to neodradí od usilovného tréninku, který časem přinese své ovoce. Kromě obtížnosti startovala Aneta i v rychlosti, kterou u nás v podstatě nemá kde trénovat. Měla čtyři pokusy a je vidět z výsledků, že se postupně zlepšovala, i když na víc než získání zkušeností to nestačilo. Její rychlostní pokus je na záznamu od 17:43 a nevypadá v tom nijak špatně.

 

Celkově v kvalifkaci žen padly tři dvojtopy (Laura von Almen (SUI), Maria Tolokonina (RUS) a Marion Thomas (F)). Kvalifikace mužů byla asi příliš lehká a kdo nedal dva topy, nepostoupil do semifinále.

V semifinále žen dominovala jako zatím ve všech letošních závodech Maria Tolokonina, která dala top (18 zapnutých expresek). Ostatní zůstaly minimálně o tři presa zpátky. Druhá Švýcarka Sina Götz 15.280, třetí Francouzka Marion Thomas nejlepším výsledkem z kvalifikace ze skupiny dosaživší zahájený pohyb z 15.270. 

Semifinále mužů vyhrál Švýcar Yannick Glatthard o jednu expresku před Rusem Nikolajem Kuzovlevem. Dále postupují do finále Nikolaj PrimerovNathan Clair, veterán Kevin Huser, Iránec Safdarian a dva Korejci Park Hee Yong a Youggeon Lee.

Finále bylo ve znamení pohromy favoritky Marii Tolokoniny, která skončila už nad třetí expreskou, když neumístila zcela přesně spoďák a ten jí při natahování se do dalšího chytu vypadl. Vyhrála tak Korejka Woonseon Shin, která dala top za 7.54 min, druhá Švýcarka Sina Goetz topovala za 8.26. Bronzovou medaili má Korejka HaNaRai Song. Z mužůl vyhrál topem za 6.14 Švýcar Yannick Glatthard, předvedl fantastický výkon, když do půlky tratě na mezičasech za Kuzovlevem zaostával, pak ale najednou dal úžasným způsobem ledový špalek a byl o 45 sekund v předstihu. Nakonec vylezl nad top až na strukturu, nabral lano a dal si pěkný oslavný skok. Za 7.24 topoval stříbrný Nikolaj Kuzovlev, na třetím místě je Nikolaj Primerov.

Rychlostní závod vyhráli Anton Němov (RUS) a Valeríja Bogdan (RUS). 

Podívejte se na přímé přenosy, později záznamy a fa fotogalerii

Pátek – Speed Finals (19:30) - Aneta Loužecká je od 17:43 v prvním pokusu, 35:00 druhý pokus,  54:05 třetí pokus

 

Sobota – semifinále obtížnosti ženy 08:45

 

Sobota - semifinále obtížnosti muži 13:00

 

Sobota – finále obtížnosti 19:00

 

spoďák
spoďák, foto: UIAA

 

 

Marion Thomas
Marion Thomas, foto: UIAA

 

 

Zanechaný cepín... jako ho sundat?
Zanechaný cepín... jako ho sundat?, foto: UIAA

 

 

Jednoduše a bezpečně... hráběma
Jednoduše a bezpečně... hráběma, foto: UIAA

 

 

Yannick Glatthard
Yannick Glatthard, foto: UIAA

 

 

Dynamo - skoč a tref se piklem do vyvrtané díry v ledovém špalku
Dynamo - skoč a tref se piklem do vyvrtané díry v ledovém špalku, foto: UIAA

 

 

Yannick Glatthard topuje 50 sekund před Kuzovlevem
Yannick Glatthard topuje 50 sekund před Kuzovlevem, foto: UIAA

 

 

Šťastný vítěz
Šťastný vítěz, foto: UIAA