SP v ledolezení Rabenstein: Kuzovlev a Tolokonina

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 02. 2019

Nikolaj Kuzovlev4. kolo světového poháru

V jihotyrolském Rabensteinu se konal další závod světového poháru v ledolezení/drytoolingu. Rusové opět vyhráli všechno, ale v obtížnosti mužů to bylo o fous.

Finále obtížnosti:
Opět dramatická záležitost. U žen tři holky popadaly na vachrlatém chytu nad pátou expreskou. Jak se trochu natočil cepín, už to šlo. První se přes to dostala Irka Eimir McSwiggan. Top nedal nikdo, hodně blízko byla spoluvítězka semifinále Woonseon Shin, které došel čas pod 18. expreskou. Pak byla už jenom otázka, jak to dá Tolokonina. V technicky náročné závěrečné stěně zanechala cepín na levém kraji stěny, kde se šlo do dost vachrlatého spoďáku a musela se z něj pro pikl vykývnout zase zpátky. To se podařilo napotřetí a přesto  s dodtatkem času pokračovala k topu. Top byl na zavěšeném ledovém špalku. Když se k němu natahovala, vyklouzl jí cepín, takže pokus skončil bez topu, ale to už měla zlato stejně v kapse. Výsledek: 1. Maria Tolokonina (R), 2. Woonseo Shin (KOR), 3. HanNaRai Song (KOR).
 
U mužů byl klíčovým místem dynamický skok do chytu, který dal jako první Iránec Safdarian. Jeden z favoritů Yannick Glattahard na něm ztroskotal, netrefil se. První top předvedl Francouz Nathan Clair. Super lezbu předvedl Korejec Hee Yong Park, který topoval se slušnou časovou rezervou. Nikolaj Kuzovlev skončil svůj pokus ve dvou třetinách kvůli technickému incidentu a na konec ho mohl opakovat. Dynamický skok překročil staticky, ve vrcholové části byl stále časově o pár sekund za Parkem, ale nakonec se dovedl rychleji srovnat na topovém ledovém špalku a dal oba cepíny do topové díry o 25 sekund rychleji a vyhrál. Výsledek: 1. Nikolaj Kuzovlev (RIS), 2. Hee Yong Park (KOR), 3. Nathan Clair (F)
 

 

Nathan Clair
Nathan Clair

 

 

Woonseon Shin
Woonseon Shin

 

 

Hee Yong Park
Hee Yong Park

 

 

Maria Tolokonina
Maria Tolokonina

 

 

Nikolaj Kuzovlev
Nikolaj Kuzovlev

 

 
Semifinále obtížnosti:
U mužů docela kuriozita. Šest topů - Louna Ladevant (F), Hee Yong Park (KOR), Nathan Clair (F), Nikolaj Kuzovlev (RUS) - jediný Rus ve finále, Yannick Glatthard (SUI), Mohammadreza Safdarian (IRI).
I u žen je ve finále jediná Ruska - Maria Tolokonina, která se dělí o první místo s Korejkou Woonseon Shin. U žen nepadl žádný top. Finále uteklo Francouzce Marion Thomas, která měla stejný výsledek jako Švýcarka Vivien Labarile, ale horší výsledek v kvalifikaci. 
 
 Aneta finišuje
Aneta finišuje, foto: UIAA

 

 

 

Finále rychlosti: Levou cestu vylezla Aneta Loužecká za 34.84 sekund, na pravé se výrazně zlepšila na 26.81. Celkovým součtem 1:01.65 se zařadila na 13. místo a byla nejlepší z těch, co mely součet přes minutu. Dobrý výkon na horečku 39 stupňů. "Trochu mě mrzelo, že jsem nemocná a neudýchala jsem to, jinak myslím, že by to šlo ještě o malilinko rychleji :-). Tenhle typ ledu mi sedí mnohem víc než ty vyhlazené kostky v Saas.", komentovala svůj výkon.

Aneta na startu levé cesty
Aneta na startu levé cesty, foto: UIAA

 

Mezi posledních 8 postoupily kromě Rusek už jen Francouzka Marion Thomas a Američanka Kendra Stritch. Konečné pořadí Jekatěrina Feoktistova, Valerija Bogdan,Jekatěrina Koščejeva, Marian Tolokonina.

Mužskou soutěž vyhrál Aton Němov, další pořadí je Anton Šukarev, Nikolaj Kuzovlev, Vladiir Kartašev

 

Kvalifikace rychlosti ženy: I zde se Anetě podařilo nebýt poslední a postoupila mezi posledních 16 na 14. místě. Holt závodí se zápalem, doufejme, že ne plic. Na 15,5m vysokém sloupu jsou vytyčené dvě cesty a o pořadí rozhoduje součet časů z obou. Nejrychlejší byly Rusky - mladá Valerija Bogdan a Jekatěrina Koščejeva, obě za 27 sekund v součtu obou cest. Aneta měla v kvalifikaci součet 1:19,33  

Kvalifikace obtížnosti žen byla poměrně lehká. Padlo 8 dvojtopů: Obě Korejky Woonseon Shin a HaqnNaRai Song, Rusky Tolokonina, Filippova, Svýcarky Labarille a Götz, Irka McSwiggan a Finka Bertling.

Anetě Loužecké se v této sezóně poprvé podařilo nebýt ve stěťáku poslední. Její komentář k výsledku 1.066: "Ahojky, v te druhe mi ustřelil cepín :-). Málem jsme se sem kvůli sněhu nedostali, strávili jsme celou noc v koloně. Organizátoři mě nechali startovat, ale dojeli jsme sem a měla jsem 10 minut na nastoupení do cesty, bez rozcvičení, bez prohlédnutí :-). A ještě jako bonus mám 39 teploty:-)."

Kvalifikace mužů skončila úspěchem Iránce Safdariana a Rusa Maršalova, kteří dali oba topy. Jeden top dali Nikolaj Kuzoivlev, Ladevant Louna, Yannick Glatthatd, Kevin Huser, Lee Chang Hyon, Park Hee Yong a Nathan Clair. Ze slovenské ekipy se nedostal do semifinálke nikdo. Emil Fraštia nejlepší, 26. místo.


Podobně jako v Saas Fee bude sbírat zkušenosti juniorka Aneta Loužecká, která staruje jako šestá se startovním číslem 119 v obtížnosti a jako šestá i v rychlosti. Rychlost se tentokrát poleze jako duel ve dvou sousedních tratích. Celkem startuje 18 žen a 25 mužů v rychlosti, 39 mužů a 24 žen v obtížnosti. Mezi favority necybí nikdo z těch, do zazářili v Saas Fee včetně Korejky Woonseon Shin a Švýcara Yannicka Glattharda.

V celkovém pořadí Světového poháru vedou Nikolaj Kuzovlev (2x 1., 1x 2. místo) s evlkým náskokem a s menším náskokem Maria Tolokonina, které ubral body výpadek ve finále v Saas Fee. Kompletní průběžný ranking je zde: muži ženy.

Výsledky můžete sledovat zde.

Přímý přenos/záznam:

Rychlost finále (Sobota 19:30 CET):

 

 

 Obtížnost semifinále: (Neděle 08:15 CET)

 

 

Obtížnost finále: (Neděle 13:00 CET)