Navždy první

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 15. 02. 2019

Navždy první - obálkaPříběhy legendárních československých horolezců

Reperezentativní publikace od Martina Krejsy, vydaná nakladatelstvím Jota je knihou, která by neměla chybět v knihovně nikomu, kdo chce něco vědět o československém horolezectví od dob druhé světové války po sedmdesátá léta minulého století.

Kniha formátu A4 se zlacenou ražbou na přebalu je zaplněna autorizovanými portréty čtyřiadvaceti významných horolezců a horolezkyň a rozhovory s nimi. Kapitolu každého z nich uzavírá stručný životopis, podrobný přehled nejlepších výstupů, případně biografie a bibliografie. Kdo četl časopis Montana, jistě tam narazil na zkrácené verze těchto unikátních portrétů. Jak píše na přebalu Igor Koller, významný slovenský horolezec a současný předseda slovenského horolezeckého svazu JAMES, který tyto portréty vydávané v Montaně pozorně sleduje a čte již řadu let, teď máme v ruce unikátní knihu, která těch portrétů obsahuje čtyřiadvacet. Nejen Igor Koller obdivuje jejich preciznost a množství uváděných faktů ale i výborně zpracované zážitky protagonistů našeho horolezectví, které, jsou ještě zajímavější pro někoho, kdo zná alespoň některé z nich osobně.

Martinu Krejsovi se podařilo navázat s portrétovanými legendami blízký vztah a všechno to je jak posezení a rozhovor s přítelem. Čtivé vyprávění legend je proložené spoustou cenných dokumentárních fotografií a text doplňují skvostné fotografie od Viléma Heckela, Josefa Kývaly a Bohumila Svatoše. O portrétní fotografie legend se postaral Petr Piechowicz. Tato kniha bude zajisté zdrojem inspirace a vzorem pro mnohé adepty horolezectví.

Obsah je rozdělen do několika tématických celků. Válečné období reprezentuje  František Plšek a Bláža Karasová. Partu ze Skaláku tvoří Karel Cerman, Bohumil Svatoš a Olda Kopal. Olga Zibrínová a Sylva Kysilková tvoří téma ženského horolezectví. Do Kavkazských prvenství zařadil autor Ivana Kluvánka, Jána Ďuranu a Gerharda Tschnunka. V kapitole Výpravy do Hindúkuše najdeme Rudolfa Antoníčka, Radovana Kuchaře, Jana Červinku, Vlastimila Šmídu. Ivana Gálfyho a Miroslava Jaškovského. Závěrečnou kapitolu tvoří portréty Ivana Fialy, Michala Orolina, Josefa Kývaly, Ľudovíta Zahoranského,Česlava Wojcíka, Leopolda Páleníčka, Sylvy Tally a Diny Štěrbové.

Do délky 687 stránek doplňuje knihu sada příloh. Historie přelezení Hokejky, Weberovky a hlavního hřebene Vysokých Tater, seznam všech popisovaných výprav. Pro čtenáře, kteří o horolezectví mnoho nevědí, je horolezecký slovníček, vysvětlení klasifikační stupnice UIAA, převodní tabulka mezi různými stupnicemi klasifikací a nechybí ani seznam použitých fotografií a jmenný rejstřík.

Kniha je zpracovaná velmi kvalitně a pečlivě, je na ní vidět odborné zázemí renomovaného nakladatelství Jota, jehož je tato publikace 2619 pořadí. Je to skvělý dárek každému, kdo se o horolezectví vážně zajímá.

Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/navzdy_prvni

Titul: Navždy první

Autor: Martin Krejsa

Předmluva: Marek Holeček

Autoři fotografií: Vilém Heckel, Josef Bývala, Bohumil Svatoš, Petr Piechowicz

Grafická úprava: Veronika Cágová

Vydal: Nakladatelství Jota 2019, první vydání.

Cena: 718 Kč

 

Navždy první - obálka
Navždy první - obálka

 

 

Navždy první 2
Navždy první 2

 

 

Navždy první 3
Navždy první 3

 

 

Navždy první 4
Navždy první 4

 

 

Navždy první 5
Navždy první 5

 

 

Navždy první 6
Navždy první 6

 

 

Navždy první 7
Navždy první 7

 

 

Navždy první 8
Navždy první 8

 

 

Navždy první 9
Navždy první 9

 

 

Navždy první 10
Navždy první 10

 

 

Navždy první 14
Navždy první 14

 

 

Navždy první 15
Navždy první 15

 

 

Navždy první 16
Navždy první 16

 

 

Navždy první 17
Navždy první 17

 

 

Navždy první 18
Navždy první 18

 

 

Navždy první 19
Navždy první 19

 

 

Navždy první 20
Navždy první 20

 

 

Navždy první 21
Navždy první 21

 

 

Navždy první 22
Navždy první 22

 

 

Navždy první 23
Navždy první 23

 

 

Navždy první 24
Navždy první 24

 

 

Navždy první 25
Navždy první 25