MS v ledolezení Kirov: Kuzovlev a Woonseon Shin

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 03. 2019


8. - 11.3.

V ruském Kirově se za účasti Anety Loužecké v doprovodu surikaty koná vrcholná soutěž sezóny, mistrovství světa v ledolezení na rychlost a obtížnost.

Finále obtížnosti: Mistrem světa je po překvapivém pádu favorita Maxima Tomilova Nikolaj Kuzovlev. se 14 zapnutými expresky ze šetnácti. Stříbro má Maxim Tomilov se 13 expreskami, bronz si vybojoval Alexej Maršalov. Rusové využili domácího hřistě na maximum, nejlepší ze zbytku světa byl Iránec Mohammareza Korouyeh Safdarian na 5. místě.

Výhodu domácího hřiště nedokázaly využít ruské ženy. Mistryní světa se stala Korejka Woonseon Shin, která o jeden chyt předstihla vítězku Světového poháru Marii Tolokoninu. Obě se dostaly těsně k topu, ale. Tolokonia se musela spokojit se stříbrem. Bronzovou medaili má další Ruska Maryam Filippova.

Kompletní výsledky jsou zde: results.theuiaa.org

 

Nikolaj Kuzovlev ve finále
Nikolaj Kuzovlev ve finále, foto: UIAA

 

 

Maxim Tomilov
Maxim Tomilov, foto: UIAA

 

 

Woonseon Shin
Woonseon Shin, foto: UIAA

 

 

Kvalifikace rychlosti: Celkovým časem 22,64 vyhrála Maria Tolokonina. Nešťastně dopadla Aneta Loužecká, která časem v první cestě byla před Radkou Petkovou. Ve druhé cestě to chtěla víc napálit a skončilo to zraněním ostrým rychlolezeckým hákem. Nepříjemná věc, zvlášť když je tam Aneta sama na souboj s ruským zdravotnictvím, které už je ale přece jen na lepší úrovni, než za časů komunismu. Tak držte palce... 

 

Semifinále obtížnosti: Mužská i ženská cesta jsoiu obtížnější, než v kvalifikaci. Mužům udělali stavěči pozoruhodný vstup do stropní části - strukutu zavěšenou na laně, na které bylo nutné se po tarzanovsku zhoupnout a tím se dostat k dalšímu chytu. Další lahůdkou byl nenavrtaný ledový špalek, kde se muselo pěkně zasekávat. Ten dostával každý závodník čerstvý. Zavěšená struktura byla koncem nadějí šesti závodníků a většina dalších tam ztratila mnoho sil i času. Naprosto mistrovsky si s cestou poradil fenomén minulých let Maxim Tomilov. Přesným odrazem od stěny se zhoupl na zavěšené struktuře a jediným hupem se dostal k pokračujícímu chytu. Kdo umí, umí. Zasekávací špalek ho taky nijak moc nezdržel, ani nástrahy v podobě kovových chytů a topoval jako jediný za 7 minut 53 sekund. 11 expresek zapnul druhý Alexej Maršalov, na třetím místě postpoupil do finále Iránec Safdarian. Dalšími finalisty jsou Nikolaj Kuzovlev, Alexej Děngin, Louna Ladevant (F) a další dva Rusové Karandašev a Grebennikov.   

Ženské semifinále vyhrála Korejka Wonnseon Shin topem, za 5 minut 37 sekund. Druhá Ruska Maria Tolokonina byla v topu o 21 sekund pomalejší. Do finále dále postupují Maryam Filippova, Eni Bertling (Fin), Martion Thomas (F), Valeriija Bogdan, Anastasia Zazdravnych (RUS) a Iránka Shabnam Asadi. Aneta  Loužecká si vedla poměrně dobře, ale nad třetí expreskou si špatně nabrala kovový bočák a vypadla. Se třemi zapnutými expreskami podala i tak lepší výkon, než v kvalifikaci, ale na odpoutání se od posledního místa to nestačilo.

"...špatně jsem si nabrala ten kovový bočák. Určitě mi přišla těžší než kvalda. V obtížnosti mám ještě hodně co dohánět.", napsala Aneta o semifinále. Je pravda, že současný drytooling je už dost akribatická disciplína, kde síla je jen nutnou podmínkou. Použivají se i různé vyleštěné a kovové chyty, které fungují jen při určitém způsobu zatížení a to chce praxi a zkušenost. Aneta ji při své píli časem získá.

 

Kvalifikace obtížnoisti žen: Padly čtyři dvojtopy - Maria Tolokonina (RUS), Maryam Filippova (RUS), Valerija Bogdan (RUS), Woonseon Shin (KOR). Aneta Loužecká skončila po třech ulezených expreskách v každé cesta na posledním místě, ale kvůli menšímu počřtu závodnic postupují do semifinále všechny, tak má Aneta ještě možnost zabojovat.

"...kvalda úplná tragédie. Jedna cesta mi vůbec neseděla, respektive jeden krok hned na začátku. Strašně dlouho jsem se v ní trapila, nakonec jsem ten krok udělala ale o pár kroků dál mi došel čas. Druhou jsem lezla v pohodě a na mě i docela rychle. Ani jsem nespadla, ani mi nedošel čas, ale jak jsem se natahovala do spoďáku a měla zmrzlé prsty vypadl mi cepín. To se mi stalo poprvé. V té první jsem byla marná, ale za ten vypadlý cepín jsem si hodně nadávala. Byla po chytech co znám a ještě to byl poslední krok v kolmém a pak už jen paragány...", řekla o tom Aneta.

Kvalifikace obtížnosti mužů: O první místo se dělí Rusové Nikolaj Kuzovlev a Maxim Tomilov (který závodí letos poprvé) s Francouzem Ladevantem Lounou. Jediný vážnější konkurent Kuzovleva, Korejec Hee Yong Park do Kirova nedojel, takže bude zajímavý souboj letošního fenoména Kuzovleva s fenoménem předešlých let Maximem Tomilovem. Výsledky uzavírají dva Mongolové a jeden Azerbajdžánec, které by svými výsledky poradila i Aneta. Celkem startovalo 26 mužů.

 


Dnes, 8.3. Se po poledni koná kvalifikace mužů i žen, Aneta Loužecká úspěšně dorazila a na závody se těší už od včerejška:

 

9.3. Sobota

10:00 až 17:00 Semifinále mužů a žen
18:00 kvalifikace rychlosti muži

10.3. Neděle


10:00 Finále obtížnosti muži ženy
15:00 Seifinále a finále rychlosti muži - ženy