Tommy Caldwell na OFFu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 03. 04. 2019


4.4. 19:00

Na smíchovské stěně jsme se mohli setkat již podruhé s Tommy Caldwellem, tentokrát promítal film Dawn Wall sestavený podle jeho stejnojmenné knihy.

 

Diváci se scházejí
Diváci se scházejí, foto: Petr Jandík

 

 

Pivo teče proudem
Pivo teče proudem, foto: Petr Jandík

 

 

Tommy Caldwell uvádí svůj film
Tommy Caldwell uvádí svůj film, foto: Petr Jandík

 

 

Film se jmenuje Dawn Wall, ale je to vlastně Tommyho biografie, která výstupem cesty Down Wall vrcholí. Důležité místo v něm má kirgizská anabáze, kdy byli Tommy, Beth Roden a jejich další dva přátelé uneseni ze stěny a šest dní v zajetí islámských banditů, bojujících s kirgizskou vládou. Dva z únosců byli nějak někým zastřeleni a když se únosci rozdělili a jeden šel někam sehnat jídlo, zbyli Američané jen s jedním, který je vedl strmý terénem na vrchol kopce. Tam se Tommy po velkém váhání rozhodl shodit ozbrojeného únosce dolů a osvobodit tak celou skupinu.
 
 Znovu se vrací zajetí v Kirgízii
Znovu se vrací zajetí v Kirgízii, foto: Petr Jandík

 

 

 
Tento čin osvobodil celou skupinu, ale přinesl mu velká traumata. Když po nějaké době ztroskotalo jeho manželství s Beth Rodenovou, která dala nakonec přednost jinému muži, rozvedli se a Tommy začal hledat jiný smysl života. Upjal se na dosud nezlezenou nejpřevislejší část El Capitana. Slaňoval z vršku, hledal lezitelná místa a snažil se je propojit do lezitelné linie. Tato geneze je ve filmu jako rektrospektiva střižená mezi jednotlivé části pokusu o final push s Kevinem Jorgesonem, boulderistou, který přijel jako nováček velkých stěn za Tommym dělat mu parťáka.
Final push Downwallu s Kevinem
Final push Dawnwallu s Kevinem, foto: Petr Jandík

 

 

Ve filmu se názorně ukazuje z jakých malinkých kousíčků se postupně skládala linie lezitelná odspoda až nahoru.
Zjištění lezitelných kousků a jejich propojení do výsledné cesty
Zjištění lezitelných kousků a jejich propojení do výsledné cesty, foto: Petr Jandík

 

 

Tommyho notebook a plátno
Tommyho notebook a plátno, foto: Petr Jandík

 

 

Když už se výstup proflákl a napsaly o něm New York Times, začal Tommymu kdekto telefonovat a žádat o rozhovor. Neznámá čísla Tommy nebral a jedno z nich patřilo tomuhle černýmu týpkovi z Bílýho domu :-)
Volalo mi nějaký neznámý číslo, tak jsem to zamáznul....
Volalo mi nějaký neznámý číslo, tak jsem to zamáznul...., foto: Petr Jandík

 

 

Vloni na tom Tommy nebyl fyzicky moc dobře, protože psal knihu, ale pomáhal Alexu Honnoldovi s tréninkem na jeho sólo Free Ridera. Tommy říkal, že nemá rád nejistotu, ale Alex ho z toho jistého pohodlí vyvádí a proto s ním rád leze.
Mám rád klid a jistotu a Alex mne z toho vyvádí
Mám rád klid a jistotu a Alex mne z toho vyvádí, foto: Petr Jandík

 

 

 Protože už má rekord nejpomalejšího (volného) výstupu na El Capitana, chtěl mít taky rekord rychlostní, který udělal s Alexem. Pak mu ho jedna parta vzala a tak si ho šli s Alexem vzít zpět, podařilo se pod dvě hodiny. Tommy pouštěl time lapse video, jak utíkají současně stěnou. Jak ukazuje následující snímek, bývá přitom dost vymotáno a pri smeknutí hrozí pády kolem padesáti metrů. Nedlouho před jejich pokusem se jiná dvojka aspirující na rekord zabila, když jeden spadl a strhl i toho druhého.
 
Trošku vymotáno při rychlostním rekordu
Trošku vymotáno při rychlostním rekordu, foto: Petr Jandík

 

 

Dvě Tommyho lásky: Děti a lano
Lezení, nebo rodina? Climbing first
Lezení, nebo rodina? Climbing first, foto: Petr Jandík

 

 

Na závěr odpovídal Tommy na dotazy diváků, mimo jiné ocenil výkon Adama Ondr, který na začátku neuměl ani jumarovat a za měsíc vylezl Dawn wall a řekl, že úspěchem na Dawn Wallu se mu změnil žívot a že má nyní vliv na společnost, kterých chce využít k řešeni enviromentálních problémů.
Závěrečná beseda
Závěrečná beseda, foto: Petr Jandík

 

 

Focení s fanynkami patří k práci profesionálního lezce
Focení s fanynkami patří k práci profesionálního lezce, foto: Petr Jandík

 

 

Podpisy plakátů
Podpisy plakátů, foto: Petr Jandík

 

 

Frontička na Tommyho
Frontička na Tommyho, foto: Petr Jandík

 


Lezecké centrum SmíchOFF vás zve ve čtvrtek 4. dubna od 19:00 na promítání filmu The Dawn Wall a následnou diskuzi s jeho hlavním aktérem a lezcem Tommy Caldwellem.

 

Cesta Dawn Wall (5.14d/9a) na El Capitana v Yosemitech je v současné době nejtěžší vícedélkou na světě. Tommy Caldwell se o její přelezení opakovaně snažil již od roku 2007 a celkově v cestě strávil více jak 800 dní. Nakonec cestu po 19 dnech ve stěně přelezl v roce 2015 společně s Kevinem Jorgesonem.

Po krátkém úvodu bude následovat promítání filmu a moderovaná diskuze. Délka filmu je 1:40, film bude promítán v angličtině se slovenskými titulky.

Vstupenky v předprodeji za 150 Kč s místenkou na recepci OFFu nebo bez místenky v rámci vstupu na stěnu.

Více informací o akci najdeš na facebookové události zde: 
https://www.facebook.com/events/2328022910777301/ 

Na trailer mrkni tady: