O-Key

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 19. 04. 2019

O-keyPomůcka k rozvazování osmičkového uzlu

V lezeckých obchodech na Kalymnosu se objevila užitečná ptákovina z kategorie těch, so si říkáte, co že je to za blbost, ale když už ji máte, nechcete se jí vzdát. Takhle to bylo s brýlemi na jištění, a nejspíš to tak budou mít sportovní padači s O-Key, který ostatně také přinesl vynálezce jisticích brýlí.

O -Key, co to tedy je? Jednoduše taková plastová vidlička, která se vloží do osmičkového uzlu a když ho po pádu nebo visení potřebujete rozvázat, vyndáte ji a tím se uzel uvolní a rozvážete ho již snadno. Bylo by zajímavé zjistit, jestli tahle věc nemá i pozitivní vliv na pevnost lana v uzlu protože zabraňuje úplnému dotažení. Třeba to časem někdo otestuje.

O-key
O-key, foto: Petr Jandík

 

Za pěkných kulatých 6,5 EUR (odhaduji 0,5 EUR materiál + zpracování, 6 EUR nápad) si můžete tuhle věcičku objednat na webu scherungsbrille.de ve čtyřek výrazných barvách - svítivě zelená, svítivě oranžová, t-mobile fialová a azurová. Není to zrovna málo, ale tomu, kdo hodně padá, se to vyplatí i tak. No a ti ostatní si mohou počkat, až to opajcují Číňani a na dealextreme to bude za 15 korun.

Jak to funguje ukazují obrázky. O-key se vytáhne z uzku za hlavičku. Když to nejde rukou použije se karabina.

 

O-key v uzlu
O-key v uzlu, foto: Petr Jandík

 

 

O-key 2
O-key 2, foto: Petr Jandík