Mára s Háčkem na Chamlangu: Vylezeno!

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 22. 05. 2019


Údolí Hunku

Mára s Háčkem vylezli novou cestou na sedmitisícovku Chamlang. Aktuálně: Zprávy ze sestupu.

Zpráva ze sestupu z 22.5.2019:

Hora si nás stále drží a jsme v její moci. Povedlo se nám slézt ostrý hřeben a dostat se na ledovec. Tady nás chytla mlha. To značí další bivak. Třetí den bez jídla. Máme toho už dost.
Maara a Hook

 

Zpráva ze sestupu J hřebenem z 21.5.2019:
Ráno bylo chladivé a větrné. Však výhled bohů. Kolem 10:00 jsme přešli vrchol a dál se spouštěli po jižním hřebenu. Pak nás uvěznila mlha, vichr a drobné sněžení na takovém smutném bidýlku. Tady budeme mít další bivak, teď už jen o vodě. Chamlang se chce s námi ještě trochu pomazlit. Zítra, dá-li všemohoucí, slezeme na louku.
Maara a Hook 

Parádní prvovýstup dua Mára Hook na Chamlang
Parádní prvovýstup dua Mára Hook na Chamlang

 

Zpráva ze SZ stěny Chamangu z 20.5.2019:
Vylezeno!!!! Prostoupili jsme jako první SZ stěnu Chamlangu. Máme bivak pár desítek metrů od vršku. Jsme utahaný, došlo jídlo a zítra mažeme přes JV hřeben dolů. Díky všem co drželi palce.

Maara a Hook19.5.2019: Jsme pod vrcholovou hlavou a máme třetí bivak. Je hodně na prd, ale lepší než "drátem do oka". Dnešek byl masakr....uvidíme co přinese zítřek.
Maara a Hook 

18.5. 2019: Sobotní úsvit byl ve znamení chladivého vichru, který metal s brutalitou zmrazky celou stěnou. Pak se utišil a začali jsme lézt. Čekaly nás dva nepříjemné skalní prahy a ledové pole. Celý tento cirkus ledu a skály jsme prolezli v pozdním odpoledni.Ted ležíme v sérakové díře, podobné tlamě žraloka před sklapnutím, kde máme druhý bivak. Zítra nás čeká velký boj. Musíme prolézt plisované sněhové varhany, které padají od vrcholových skal do poloviny stěny. Teď se láme chleba. Už z tohoto mista je téměř nemožný slanit nazpět. Jestli zítra dolezeme tam kam hodláme, je pak už jen "one way". A to přes vršek.
Maara a Hook

 

17.5.2019: Dnešní ranní nástup do stěny byl hodně tvrdý. Špatný sníh a drolivá skála. Však po několika hodinách se povedlo zlomit protivenství a otočit klíčem k průstupu. Tím je první problém vyřešen, lezeme dál. Nakonec jsme v podvečer udělali na docela vzdušném místě malou plošinu, skrytou pod skalním převisem, kde snad budeme lépe chráněni před pádem kamenů a ledových nazdárků. Zítra zas o kus dál!
Maara a Hook

 

Vyrážíme! Dny čekání jsou u konce. Nevím, jestli se dá mluvit o vyloženě bujaré radosti s ohledem k nadcházejícím dnům. Víme dobře,co nás čeká za peklo, plus další nechtěná překvapení o která rozhodně nebude nouze. Přesto tam s jistotou budou. Však u kroku, kde před každým novým visí otázka, lze to vůbec provést, ani nic jiného nemůžeme čekat. Nicméně již pro zodpovězené jsme sem ani jeden z nás neletěli. A právě kvůli tomu neznámému jsme zde, pod SZ stěnou Chamlangu, která svoji surovou lhostejnosti na nás z výšin shlíží. Presto všechno naše srdce, k té "necitě" vzplanulo. Konec přešlapování, jdeme si pro odpověď. Prosím ... držte palce. 

Zpráva z 13.5.: Čekáme na póčo, které se v úterý snad umravní. Do té doby vyplňujeme čas různými úkoly, které jsou více méně trochu vynucené. Třeba chodíme, jak teplý bratři, po okolních hrudkách, přičemž každá z nich je větší než Elbrus. Večer zalezeme, každý do svého bivakovacího pidi stanu a ještě si chvilku přes tenké stěny vyprávíme pohádky z tisíce a jedné noci. Já si pak čtu do příchodu vysvobozujícího spánku a Hook poslouchá na MPtrojce zlatého Káju a Holky z naší skolky. Svým způsobem náramný klídek a pohoda bez lidí a bez rozptylovadel civilizace. Přesto spánek je neklidný, zatížený nadcházejícími dny, jenž pohodě budou na světelné roky vzdálené.