Den cedulí v Ostrově

Autor: Michal Sylla <michalsylla(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Sysel, Vydáno dne: 27. 05. 2019

Uzávěra

Jako již mnohdy, jsem jel podráždit písek v Ostrově a okolí svojí snahou o imitaci vertikálního pohybu. Nebudu Vás však zdržovat vyhřátými stěnami, krásnými výhledy, ani morálovými prožitky, chci se podělit o několik cedulí, které jsem po cestě potkal.

 

1. Cedule Policie ČR

Jak zajisté víte, v Ostrově je několik objektů, které se zdá, že patří Policii ČR. Krom toho, že by se v nich mohla rekreovat polovina Prahy, najdete na nich několik hrdých přiznání, že jsou Policie. To samé Vás potká u vstupu do oněch objektů a i při vlezu na pozemek nad rybníkem. 

Policie
Policie, foto: Sysel

 

 

Policie
Policie, foto: Sysel

 

Háčků to má hned několik. Zaprvé Policii ČR nepatří z těch objektů nic. Vše patří České republice a Policie to vše při nejlepším (opravdu mizerně) spravuje. Je to možná hnidopišství, ale když měla policie čas tam napsat, že pomáhá a chrání, mohla upravit i tuhle maličkost. Zadruhé, pozemek, kde jsou vrátka nad rybníkem, patří obci Tisá, ne státu. No a nakonec by mě zajímalo, proč ta "účelová zařízení" ČR ještě má? Chystáme se zase uzavřít hranice a budou tam bydlet Tomiovy jednotky?


2. Cedule na "hospodě"

Kdo jezdí do Ostrova, zajisté si povšiml neutěšeného stavu s ohledem na pohostinství. Jít na pivo do Hotelu nenapadne snad nikoho rozumně smýšlejícího. Hospoda u Pína má tradiční patinu a někomu to nutně nemusí vyhovovat. Proto bývala dříve oblíbeným útočištěm Stará pekárna.

Pekárna
Pekárna, foto: Sysel

 

Teď se tu ale dočtete, že hospoda není hospoda, ale už jen penzion. Kvalita německého textu pobaví. Každopádně je to škoda.


3. Cedule Ochrany přírody

Když jdete ke skalám, potkáte se s nedotčenou divočinou. Pokud ale dojdete až k Obrovi a věžím v okolí, uzříte náhodně po lese rozmístěné červenobíle pásky s nápisem zákaz vstupu a poslední ceduli. Ta na rozdíl od předchozích nepobaví, ale spíš zamrazí. Ostatně stejnou ceduli najdete i nad Modřínem. Podle mě je vítězem o nejblbější ceduli toho dne.

Uzávěra
Uzávěra, foto: Sysel

 

Ne, že by Ostrov nebyl v CHKO Labské pískovce, ale na ceduli se dočtete, že jde o ochranu kriticky ohroženého druhu. V Ostrově i na Modříně jde asi o sokola stěhovavého. Na obou místech jsou hnízda, zdá se, prázdná a na Modříně si vesele hnízdí pár krkavců. Ale to bych ochraně přírody (konkrétně Agentuře ochrany přírody a krajiny, správě CHKO Labské pískovce) klidně odpustil. Dokonce se i smířím s tím, že podle IUCN sokol kriticky ohrožený není. Jako právník, ale neskousnu odkaz na ceduli na § 50 zákona o ochraně přírody a krajiny. Je mi jasné, že cedule působí hrozivě a § dodává dojem existence bumážky, ale upozorňuji, že § 50 takový zákaz vstupu neumožňuje. Slušná ochrana přírody si jednání mimo zákon nedovolí a dělá se to tak, že vyvěsí cedulku s žádostí o respektování hnízdění. Jedno "Děkujeme" na ceduli tomu nepomůže. U nás se radši věší policejní páska na stromy a chrastí paragrafy. Teď mě mrzí, že když jsem pásku podlezl, nikdo mě za to nepokutoval.

Když to shrnu, pobavil jsem se, pousmál nad podivností lidí, posmutněl nad státním plýtváním a poděsil jsem se z toho, kvůli čemu se dají zavřít skály.

Sysel