Pád v Ostrově a na Obrově noze

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 07. 2019

Vrtulník Záchranné službyOstrov a Obrova noha

Horská služba Krušné hory zasahovala u pádu v Ostrově, zraněním také skončilo slanění v oblasti Obrova noha u Prostějova.

 

Špičák, Sluneční stěna
Špičák, Sluneční stěna, lezec pod kruhem, foto: Jakub Thůma
 

 

20.7. došlo v Ostrově k pádu mladého prvolezce z výšky 15 m na zem s poraněním hlavy, když předtím došlo k vytržení jisticí smyčky (smyček?). HS transportovala raněného na parkoviště hotelu Ostrov, kde jej převzal vrtulník a dopravil do nemocnice. Tam postižený na následky zranění hlavy bohužel zemřel. Zpráva Horské služba je zde

Podle diskuze na webu lezec.cz došlo k nehodě na populární cestě Sluneční stěna na Špičák. Je hodnocená stupněm IV, čtyřka je to až nahoře, kde se dá dát celkem dobrá smyčka pod stěnkou vedoucí ke kruhu a pak jsou dvě varianty. K tomuto místu vede dlouhá položená stěna obtížnosti tak zhruba III, kde jsem si vždycky říkal, že ty smyčky za moc nestojí. K pádu však údajně došlo až v pasáži pod kruhem. Nikde nebylo uvedeno, zda měl lezec přilbu.

Smutná údálost, upřímnou soustrast pozůstalým.

 

 

 

Kovadlinka
Kovadlinka s utrženým blokem, foto: Tomáš Klemeš

 

Ke kurióznímu případu došlo při slanění v oblasti Obrova noha u Prostějova. Při slanění dvojice z věže Kovadlinka slanila lezkyně v pořádku, ale při slanění lezce došlo k utržení skalního bloku, ve kterém byl zasazen slaňák. Naštěstí ho netrefil.

Lezec se po dopadu odkutálel po předskalí dalších pár metrů. Utrpěl zlomeninu klíční kosti, dvou žeber a pravděpodobně propíchnutou plíci. Letecky byl transportován do FN v Olomouci.