Vážný úraz na Rovišti

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 30. 08. 2019


Vypadlý blok i s lezcem

S lezcem vypadl blok na Rovišti na Dračí stěně, pravděpodobně v populární cestě Poslední kovboj. Aktualizováno: Vyjádření postiženého

Na facebooku se objevilo vyjádření postiženého lezce, ze kterého vyplývá, že:

Protože si nepamatuje půběh cesty, asi se nemlůže ani vyjádřit k otázkám, které zbývají. Tvrdí, že měl procvaklá tři jištění, Správce, který tam přišel později, viděl procvaklá čtyři. Mohlo to vzniknout i tak, že někdo procvakl nějaké jištění později, než tam František přišel. Pokud jistička držela lano celou dobu, pak by výsledku pádu spíš odpovídal jako poslední procvaklé jištění první kruh na Kovbojovi. Na fotce z místa je jako poslední procvkalé jištění vidět nýt víceméně v úrovni druhého kruhu Kovboje, od kterého musel lézt víceméně vodorovným traverzem a tomu ta podlaha moc neodpovídá.


Vzhledem k mnoha spekulacím o průběhu nehody přinášíme pravděpodobný průbě nehody. Na této fotografii z méno výstupu variantou Půlnočního kovboje z roku 2011 jsou od autora cesty a místního správce v jedné osobě zakreslené jisticí body Posledního kovboje - borhák v převislé nástupové stěnce a dva kroužky, pak jisticí body, které použil pádem postižený lezec a blok, který vypadl.

Poslední kovboj má jeden borhám a dva kruhy. Na fotce z roku 2011 jsem to lezl jinak. Nešel jsem od prvního šikmo doleva ke druhému kruhu, ale přes dva nýty cesty vpravo a posléze doleva nahoru ke slaňáku.

Jinak bylo v soboru 7.8.2019. Než lezec dolezl k 1. kruhu, cvakl si ještě nýt od Lásek jedné plavovlásky, pak 1. kruh kovboje a místo aby šel šikmo doleva ke 2. kruhu, cvakl si borhák od pravé cesty a na rozdíl ode mne začal traverzovat doleva ke 2. kruhu. 

Pod druhým koužkem Půlnočního kovboje byl už od prvopočátku blok, který držel zaklíněn  levou stranou. Cestu přes něj vylezlo mraky lidí a držel na svém místě. Jenže při traverzu jej lezec patrně vzal levou kukou za volný pravý konec a páka byla příliš velká. Na fotce z roku 2011 je dotyčný blok označený červenou elipsou. Kdo cestu lezl, si asi na něj vzpomene.


foto: Petr Jandík, zákres František Mezera

 

Na fotografii pořízené v nedlouho po nehodě je vidět, že tam blok už není a vperavo od něj je ještě cvaklá poslední expreska postiženého.

Stav 2019 po nehodě
Stav 2019 po nehodě, foto: J. Balhar

Půlnoční kovboj je cesta z roku 1995, kdy se cesty lezly sdola a nechávaly se tak, jak jsou. Žádné čištění stěn od volných kamenů, žádné pajcry. Kdo to chtěkl lézt, musel to umět a nebo tam nechodit. Dneska jsou na cesty jiné požadavky. Aby se veřejnosti poskytl bezlečný adrenalín, ze stěny se shodí všechno, co jde pajcrem ulomit a jištění je taky víc. Proto je potřeba se dívat do průvodce na datum vytvoření cesty a pokud je z devadesátých let, je třeba na ni hledět jako na klasickou tradiční cestu, která vyžaduje větší zkušenosti, než sportovní  nýtový žebřík.

 


Podle informací Příbramského deníku utrpěl po pádu z cca 13 metrů mnohočetná vážná poranění. Podle mluvčí středočeské zácharanné služby byla nutná intenzivní péče včetně připojení na umělou plicní ventilaci. Deník chybně uvádí, že šlo o skálu El Krakonoš, ve skutečnosti došlo k nehodě na Dračí stěně, která je vedle El Krakonoše vpravo.

Lezec lezl cestu Poslední kovboj. Měl cvaklý první borhák v převisdlém koutě, první kruh, potom borhák ze sousední cesty Lásky jedné plavovlásky a druhý kruh Posldního kovboje. Při oblezu kruhu měl asi potíže jít na polici přímo, ale oblézal zdvih zprava. Přitom vzal za pravou hranu bloku a vylomil ho. Jistička utíkala před padajícím blokem a pád neudržela.

Nehodu nahlásil ČHS přítomný lezec pomocí mobilní aplikace Skály ČR.

Poslední kovboj 7
Poslední kovboj, někde kolem tohoto místa došlo k vylomení bloku, foto: Eva Jandíková

 

Roviště je oblíbenou oblastí, ale vetší, či menší bloky tam občas odpadávají. Rozhodně to není přírodní ekvivalent umělé stěny. Je třeba dávat pozor na to, čeho se člověk chytá a jakým směrem chyty zatěžuje. Nelze absolutně spoléhat na to, že se nemůže něco ulomit. Skála není umělá stěna, kde by provozovatel garantoval bezpečnost. Každý leze na skalách na vlastní riziko a nebezpečí.

Poslední kovboj 4
Poslední kovboj nástupový koutek, foto: Eva Jandíková

 

 Cesta Poslední kovboj má jeden borhák v nástupovém koutě, dva kruhy a slaňák 

Poslední kovboj 10
Poslední kovboj celá cesta foto: Eva Jandíková