Horydoly jako bezpečnostní hrozba?

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 09. 2019

Pozor na Malware

Webové stránky bývalého novináře Jakuba Turka jsou známé svými kontroverzními články, které občas publikuje mezi užitečnými informacemi. Nyní se zdá, že návštěva webu Horydoly.cz může být v současné době nebezpečná nejen pro útlocitné čtenáře, ale i pro jakéhokoliv návštěvníka. Aktualizováno.

Webový portál Norton safeweb odhalil na horydoly.cz bezpečnostní hrozbu:

 

Malware na horydoly.cz
Malware na horydoly.cz, foto: Norton Safeweb

 

Taková věc se může stát webovým stránkám i bez vědomí jejich vydavatele, pokud se dostatečně nevěnuje bezpečnosti a kontrole svých stránek. Norton safeweb popisuje nalezenou hrozu tak, že se ne webu horydoly vyskytuje odkaz na stránku známou tím, že obsahuje a instaluje nebezpečný kód:
Popis malware na horydoly.cz
Popis malware nalezeného na horydoly.cz
 
 
Co je identifikovaný threat Drive-by Downloads (automatické stahování z webu) popisuje antivirová spoečnost Kaspersky zde. Ve zkratce se jedná o neúmyslné stažení škodlivého kódu do počítače nebo mobilního zařízení, které nechává zařízení otevřené pro kybernetický útok. Nemusíte klikat na nic, něco z webu stáhnout nebo otevřít škodlivou e-mailovou přílohu, aby se váš počítač nebo telefon nakazil. Drive-by Download může využít aplikaci, operační systém nebo webový prohlížeč, který obsahuje bezpečnostní chyby kvůli neúspěšným, nebo chybějícím aktualizacím. Na rozdíl od mnoha jiných typů kybernetického útoku se Drive nespoléhá na to, že uživatel něco udělá, aby útok aktivně aktivoval.
 
Možná to souvisí s tím, že horydoly.cz, aniž by to někde uváděly, nechávají návštěvníka masivně sledovat neobvykle vysokým počtem šestnácti reklamních systémů, jak odhalil antivirus AVAST:
Masivní sledování návštěvníků reklamními systémy
Masivní sledování návštěvníků reklamními systémy

 

 

Běžné je sledování návštěvníků jedním, až dvěma systémy. Každopádně o něčem takovém stárnka horydoly návštěvníka neinformuje, Zásady zpracování osobních údajů ani zpracování Cookies tam nenajdete. Informace o webu hovoří pouze o tom, že vydavatel za nic neručí a návštěva je na vlastní nebezpečí návštěvníka: "Přes veškeré úsilí, které vynakládá, nemůže provozovatel vyloučit výskyt škodlivého nebo obtěžujícího software a nepřebírá odpovědnost za jakoukoli škodu, kterou tento software způsobí." 
Ať už si chcete přečíst na horydoly.cz nějaký praktický článek, nebo se poučit o vyspělých technikách přiohýbání faktů v některém z kontroverzních článků, zkontrolujte si nejprve, jestli je web stále infikovaný na stránce safeweb.norton.com a pokud se nechcete nechat sledovat reklamami, nechte si sledování zablokovat svým antivirem.
 
Horydoly používají také tři systémy sledování návštěvnosti:
 
Analytické nástroje na horydoly.cz
Analytické nástroje na horydoly.cz podle AVAST antiviru.