KAMARÁDI ZE SKAL...

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír "Chroust" Procházka II., Vydáno dne: 12. 11. 2019


Výstava v Olešnici

Karel „Šedej“ Vlček se na stará kolena pustil do mravenčí práce. Digitalizuje negativy a diapozitivy ze svého více než bohatého archivu – a díky „štrachání“ v pozapomenutých krabicích, s nímž mu vydatně pomáhají bratr Míra a kamarád Vlasta Žán, se na světlo dostávají i doposud neviděné záběry.

Po naskenování „Šedej“ veškeré fotky vylepšuje pomocí Photoshopu, zaostřuje, upravuje gradaci. A že to umí náramně, toho si mohou všimnout majitelé úžasné knihy Pavla Lisáka „Vysoká hra“ (podle výrazné grafiky titulní strany se jí říká „pyramida“). Všechny snímky v knize totiž pro tisk špičkově připravil právě „Šedej“ Vlček.

V minulosti jsme vždy považovali „Šedýho“ černobílé zvětšeniny za naprosto dokonalé. Však v té době také byly, nepamatujeme lepší. Kontrastní, sytá černá i plná bílá, a vše mezi…

„Šedej“ chtěl být vždy nejlepší ve všem co dělá. Dodejme, že se mu to díky jeho sveřeposti a píli většinou dařilo i podařilo. Touha po tom nej nej nej mu zůstala – a tak svoje nejkrásnější záběry po digitálním vylepšení tiskne ve velkých formátech na současný nejšpičkovější materiál, „hliník“. Tyto fotky se vyznačují vynikající ostrostí, kontrastem, podáním všech valérů. Na stěně se nekroutí, nelesknou, jsou dokonalé z každého úhlu pohledu. Když vedle položíte tentýž záběr na klasické papírové zvětšenině, už na první pohled je patrný kvalitativní skok do nejvyšších sfér.

„Šedej“ tyto svoje novodobé nádherné fotky nedávno (18.-20.10.2019) vystavil v sálu bývalé hospody na návsi v Olešnici (v té Olešnici v Českém ráji, nedaleko kopce a stejnojmenné vesnice Vyskeř).

Z hospody je nyní klub Sboru dobrovolných hasičů Olešnice, který v čele s tamním „chalupníkem“ a dobrovolným hasičem, známým lezcem Pištou Berežným, Vlčkovu akci organizoval.

Kromě vystavení fotek Karel také promítl svoje starší i zdigitalizované a jím nově střižené filmy z lezení na písku v sedmdesátých a osmdesátých letech a vyprávěl o své cestě na lehokole do Číny. Děčínský kamarád Jarda Uher doplnil program přednáškou o lezecké výpravě s Jindrou „Hudym“ a Zdeňkem Weingartlem do USA v roce 1983.

Akce to byla veskrze příjemná, narozdíl od jiných si na nic nehrála. Žádná pompa, kamarádský duch v „obyčejném“ přátelském prostředí, dobrá hasičská krmě i pivo, prostě pohoda. Něco jako pravé vesnické posvícení, obohacené filmy a fotkami. Návštěvnost nečekaně veliká, od pátečního podvečera do nedělního poledne přišlo asi 300 lidí! Vybrané dobrovolné vstupné „zamázlo“ provozní náklady sálu a drobný zbytek zapadl do hasičské kasičky „na hadice“.

Pištovi a „jeho“ SDH Olešnice, stejně jako Jardovi Uhrovi, Mírovi Vlčkovi a všem dalším pomocníkům, patří dík – a Karlovi „Šedýmu“ obdiv a upřímná gratulace! A také vděk za to, že na jeho fotografiích i ve filmech ožívají a mládnou staří kamarádi ze skal…

„Chroust“ II.
Foto „Šedýho“ bratr Miroslav Vlček, „Chroust“ II. a archiv Pišty Berežného.

 

Mladej Šedej na Halešáku
Mladej Šedej na Halešáku, foto: Pišta Berežný

 

 

Vlčkova výstava Olešnice
Vlčkova výstava Olešnice

 

 

Šedej a Uher promítají
Šedej a Uher promítají

 

 

Karel s Kubou Fričem
Karel s Kubou Fričem

 

 

Pišta prezentuje
Pišta prezentuje

 

 

Karel Vlček a Vlasta Žán
Karel Vlček a Vlasta Žán

 

 

Jarda Obročník a Šedej Vlk
Jarda Obročník a Šedej Vlk