Odhalení na severu Sušek

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 12. 2019


Vánoční, nebo Žabkovačka

Záhada protokolu. Jak to bylo s prvovýstupy na severní straně Hlavní věže a jejich schvalováním? Aktualizováno.

Dlouholetý správce Sušek Jan Kusko se letos rozhodl skončit svou úspěšnou misi a předat veslo dalšímu, který se zatím hledá. Při té příležitosti předal OVK Jizerské a Lužické hory svůj archiv protokolů o prvovýstupech. Jirka Hušek mladší ho prohnal skenerem a 300 MB naskenovaných protokolů přistálo přes úschovnu na mém disku.

Historické protokoly ze Sušek tak postupně doplňují databázi skal Českého horolezeckého svazu, jejímž mám tu čest býti správcem. Jsou tu i takové perly, jako je Magnézium, Poslední přelíčení nebo třeba Obří převis, Luft a Sabat. Ke každé  dotčené cestě je do fotogalerie doplněn protokol a samostatně nákres od prvovýstupce, pokud je uveden, do údržby zapisuji osazené fixní jištění.

 

Protokol Poslední přelíčení
Protokol Poslední přelíčení

 

 

Při tom se na originálech protokolů najdou zajímavé věci. Třeba jak za totáče správci násilně měnili navržené názvy cest. Například Odvrácená strana severu na Hladkou věž má název přeškrtnutý a napsáno Jižní. Jenže Jižní už na Hladkou existuje, takže se původní název nakonec uplatnil. Ani Poslední přelíčení nemělo název bez problémů - i ten je na protokolu škrtnutý. Z protokolu Sabatu se zase dozvíme, že prvovýstup Romana Brta byl provedený nesportovně a první sportovní přelez má Petr Čermák.

 


 

 

Soustavu záhad představuje cesta ve spádnici dolezu Božského traverzu na severní straně Hlavní věže. V protokolech se našel zápis cesty s názvem Žabkovačka VI od Zdeňka Petráně z roku 1984. Tato cesta není v žádném průvodci a na spodní straně protokolu je poznámka Neschváleno s podpisem, který se zatím nepodařilo identifikovat. O důvodu neschválení cesty tam nic napsané není. Zdeněk Petráň, kterého jsem se na to ptal, byl překvapen a o neschválení cesty nic neví. Z jeho mailu jsem se také dozvěděl, že rukopis protokolu patří Zdeňku Koťátkovi, který za něj protokol vypsal a jen podpis je jeho. 

 

Protokol Žabkovačka
Protokol Žabkovačka

 

O tři roky později cestu ve spádnici dolezu Božského traverzu vylezl a nahlásil jako prvovýstup Vánoční cesta Petr Hejtmánek. Na rozdíl od Zdeňka Petráně ji ohodnotil stupněm VII, taky bez kruhu, cesta byla OVK schválena a je v průvodcích, na protokolu ovšem schválení zaznamenané nemá.

 

Protokol Vánoční
Protokol Vánoční

 

Probral jsem s oběma pány prvovýstupci celou věc a dohodli jsme, že prvenství patří Zdeňkovi a Vánoční bude jen jako poznámka u Žabkovačky.

Zůstává ještě "Záhada protokolu":

- Kdo a proč napsal, že je cesta zrušená? Stejný podpis a poznámka o neschválení je ještě u protokolu cesty Poslední valčík, která se ale do průvodců dostala.

       Podepsaný je tehdejší předseda OVK Míra Polman, zvaný Knor

- Jak tehdy pracovala OVK? CO bylo důvodem neschválení obou cest?

      Odpověď je v zápise OVK JLH 1/85. Žabkovačka příliš krátká, důvod neschválení Posledního valčíku není uveden. V zápise 1/88 bylo rozhodnutí ohledně Posledního valčíku změněno na schválení s upravenou klasifikací VIIIb.

      Žabkovačka neschválená zůstala.

Proč se jedna do průvodců dostala a druhá ne?

      Žabkovačka se tam nedostala asi kvůli neschválení. Schválení Vánoční se mi nepodařilo dohledat.

Proč nebyl o neschválení vyrozuměn autor? 

Jestli něco víte, pište do komentářů.

 

Neschváleno. Čí je to podpis? Proč neschváleno?
Neschváleno. Čí je to podpis? Proč neschváleno?