Beyond Good and Evil

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Web Millet, FB Mirka Matějce a Ondreje Húserky, Vydáno dne: 06. 02. 2020


Mixový extrém je nyní populárním zkušebním kamenem

Se svými 14 výjimečnými délkami v těžkém mixovém terénu je to mýtus… „Beyond Good and Evil“ vede 600 metrovou severní stěnou L'Aiguille des Pèlerins (3318 m). Vede napravo od cesty „Rebuffat-Terray“ a pyšní se svými 550 metry klíčových délek se sklonem 85°. Podle průvodce Neige, glace et mixte je to vlastně synonymum pro „odvážné lezení s minimálním jištěním“. Taková je pověst této mimořádné stěny, jejíž slavný kout je vidět z celého Chamonix.

„Všichni lezci cítí potřebu se měřit s tímto prubířským kamenem, s historií horolezectví,“ říká François Damilano, technický poradce firmy Millet, který první tuto cestu zopakoval v roce 1995 s Françoisem Marsignym. Dnes je „Beyond“ stále hodnotná cesta, ačkoli díky pokroku ve vybavení je dostupnější než před dvaceti lety.

Angličan Andy Parkin a Američan Mark Twight vylezli tuto legendární linii v listopadu 1992 po dvou neúspěšných pokusech v průběhu tří let! Když si Mark a Andy všimli možné linie, pokusili se v listopadu 1989 o průstup právě v den, kdy padla Berlínská zeď. Bylo to dobré znamení, ale Mark spadl ... „Zezdola to vypadalo jako perfektní linie. Ale jakmile jsme začali lézt, zjistili jsme, že led byl příliš tenký a vypadával.“ Ale nevzdávali se. Až třetí pokus byl úspěšný. Ve schématu cesty je u „ha, ha!“ traverzu lebka a zkřížené hnáty:"To bylo naprosto příšerné. Bylo to strmé a strašně lámavé. A nedalo se to odjistit“, vzpomíná Mark.

Cesta není pokaždé v pomínkách. Jezdí na ni i naši lezci. V roce 2013 ji lezl JIrka Doubrava, (fotogalerie zde).

Letos se do ní pusil Mirek Matějec na svém Facebooku o ní napsal:

"Beyond Good and Evil na Aiguilles des Pélerins, cca 600m. ...někteří o ní sní dlouhá léta, mají ji na prvních příčkách seznamu cest, které chtějí v životě vylízt. Já o ní sice věděl, ale měl ji spojenou s přívlastky jako těžká, neodjištěná, výzva, zřídka kdy lezitelná... Prostě něco, na co člověk s tak minimálním "chamonixským" vzděláním ani nepomýšlí. Jenže to se může rychle změnit, kór když váš spolulezec má tuhle cestu životně vysněnou. Věděli jsme, že se cesta leze a je v supr podmínkách. A tak 22.1.2020 s Banánem tuto úžasnou linii v neskutečných podmínkách přelézáme. Nutno dodat, že poslední 3délky cestou Rebuffat-Terray, což ale i tak byly nejtěžší délky celé cesty."

Podívejte se na pár jeho fotek:

Po 4 úvodních délkách nás čeká tahle krasavice
Po 4 úvodních délkách nás čeká tahle krasavice, foto: Mirek Matějec

 

 

Téměř celou cestu se leze po neskutečným materiálu. Člověk nechápe, jak to tam všechno na tý skále drží.
Téměř celou cestu se leze po neskutečným materiálu. Člověk nechápe, jak to tam všechno na tý skále drží., foto: Mirek Matějec

 

 

6.délka pro Banána
6.délka pro Banána, foto: Mirek Matějec

 

 

 4
foto: Mirek Matějec

 

 

Co délka, to luxusní lezení. Asi 9.délka
Co délka, to luxusní lezení. Asi 9.délka, foto: Mirek Matějec

 

 

 6
foto: Mirek Matějec

 

 

Nahoře se moc nezdržujem, už se smráká.
Nahoře se moc nezdržujem, už se smráká, foto: Mirek Matějec

 

 

Většina cesty slaňovačka po tmě.
Většina cesty slaňovačka po tmě, foto: Mirek Matějec

 Celé album najdete na jeho Facebooku  

Letos vylezli cestu také Slováci Ondrej Húserka, Richard Nemec a Martin Krasňanský. Ti nahoře neuhnuli do cesty Rebuffat-Terray a přelezli jako jedni z mála originální závěr.

 

 

Fotogalerie cesty od Jonathana Griffitha

Video od Milletu: