Skály u Židovy strouhy

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 17. 03. 2020


Skály podél Lužnice poblíž Bechyně

Podél Lužnice od Tábora po proudu je řada lezeckých terénů. Jedním z nejnověji objevených jsou skalní masivy U židovy strouhy. Židova strouha je levostranný přítok Lužnice. Skály jsou kolem jeho ústí a proti proudu.

Jsou z tvrdé, povětšinou pevné ortoruly, často s nepříznivým vrstvením. Stěny na levém břehu jsou orientované zhruba na severozápad, na levém břehu na severovýchod. Výška stěn je spíše menší, od 10 do 22 metrů a dají se využít i v horkém počasí. Na levém břehu jsou skály Ostroh, Kemp, Mechová stěna a boulderový objekt Jiskra, na pravém břehu Skály u lávky.

Příjezd ke skalám je po silnici č. 122 z Bechyně do Nuzic. Nedaleko před Nuzicemi zahneme na křižovatce (autobusová zastávka Hodonice, Židova strouha) doprava na vyasfaltovanou lesní cestu, po které sjedeme ve strmých serpentinách na břeh Lužnice. Dojedeme na označené parkoviště pod Mechovou stěnou a k cestám je to z auta jen pár metrů. Hned vedle za bílým domkem horolezecké základny je Osada slunce. Dále pokračuje skála s názvem V lese, která jak už název napovídá není přímo u cesty na břehu Lužnice. U budovy bývalého kempu je stěna Kemp a jako poslední proti proudu je Ostroh, na který navazuje boulderový masiv Jiskra. Na pravém břehu Lužnice je masiv Skály u lávky. Dostanete se k němu pěšky z Bechyně a nebo si lze s místními lezci domluvit půjčení pramice.

U lávky
U lávky, foto: Eva Jandíková

 

 

Mechová stěna
Stěna přímo u vyznačeného parkoviště. Zleva má menší „přílepek” s prvními čtyřmi cestami. Další z celkem 22 cest již vedou na horní hranu stěny a mají délky do 20 metrů. Ve třetině zleva je výrazný Jirkův kout a vpravo od něj se v polovině táhne výrazná police, kde jsou slaňovací majlonky pro ty, kdo nechtějí lézt těžší závěry cest v horní části.

Levé Y
Levé Y, foto: Petr Jandík
 
Až opadá listí z dubu
Až opadá listí z dubu, foto: Eva Jandíková

  

Vysoká
Vysoká, foto: Petr Jandík

 

Sokol
Sokol, foto: Eva Jandíková

 

Špinavá
Špinavá, foto: Eva Jandíková

 

Špinavá
Špinavá, foto: Petr Jandík

 

Osada slunce
Plotnovitá stěna za prvním domem - horolezeckou základnou, masiv který protíná šikmá police. Přístup na polici po ferratě s fixním lanem. V pravé polovině jsou ještě cesty od země na polici. Celkem 13 cest od 6 do 8+ UIAA.

Mistr shybu
Verča jako Mistr shybu, foto: Petr Jandík

  

7b kvůli svatbě
Kóďa, 7b kvůli svatbě, foto: Petr Jandík

 

Mechy blechy
Mechy blechy, foto: Petr Jandík

 

V lese
Stěna vlevo za horolezeckou základnou s mohutnými převisy. Dělí se na levou a pravou část. Více než 5 cest, převažují osmičky.

V lese
V lese, foto: Eva Jandíková

 

Kemp
Asi 12 m vysoký masiv za pravým okrajem budovy Jiskra. Je rozdělen plochým vhloubením uprostřed. V levé části je 6 cest od 6+ do 8+ a končí krásnou hranou Ledová káva, 7.  

Vrtkoleno
Vrtkoleno, foto: Petr Jandík

  

Ledová káva
Ledová káva, foto: Petr Jandík

 

Žádná sláva, 8+
Žádná sláva, 8+, foto: Petr Jandík

 

V prostřední části jsou dva projekty, pak tři nové cesty od 5 do 7-. Následují doprava tři cesty kolem šestky a tři nové pětky.  

Levá ze tří pětek na konci
Levá ze tří pětek na konci, foto: Petr Kodytek

 

Ostroh

Celkem 5 cest obtížnosti 7 a víc v levé části, v pravé části nové cesty zatím nepopsané. 

Ostroh
Ostroh, foto: Petr Jandík

 

Jiskra
Navazuje vlevo na Ostroh s boulderovými cestami do 8B

 

Jiskra
Jiskra, foto: Eva Jandíková

 

Průvodce: 
Lezec
Skály ČR na webu a v mobilní aplikaci