SP v obtížnosti Briancon: Ondra a Rogora

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 21. 08. 2020


Nevídaný úspěch české reprezentace

Na závodě Světového poháru v Brianconu, který je kvůli koronaviru prvním závodem sezóny, startuje deset našich závodníků. Sleduje s námi, jak si vedou. Aktuálně:ženské finále vyhrála Laura Rogora, mužské s převahou Adam Ondra.

Mužské finále vyhrál Adam Ondra, který jako jediný topoval. O několik chytů níže skončil Slovinec Domen Škofic a trochu překvapivě získal stříbro, protože favoritům Megosovi a Schubertovi se tolik nevedlo. Megos spadl  z 28. chytu a získal "až" 5. místo, když si nepohlídal nohy. Nutno říct, že i Adamovi tam nohy vyvlály a komentující Rešík při tom pěkně syknul, ale na rozdíl od Alexe to Adam ustál. Jakob Schubert lezl bezchybně až k předposlední expresce, tam však nedal patičku, bez které se nedalo udržet, spadl a musel se spokojit se třetím místem.

 
  Adam topuje.
Adam topuje., foto: IFSC

 

 

V rozhovoru potom Adam řekl, že už se mu otevíraly prsty a vůbec netušil, jestli se udrží tak, aby mohl top cvaknout. Vůle byla silnější, cvakl.
Výsledky mužského finále s Adamem na cestě
Výsledky mužského finále s Adamem na cestě, foto: IFSC

 

Situace ve finále při Adamově pokusu. Škofic dolezl tři chyty pod top. I kdyby Adam tu topovou expresku necvakl, stejně by vyhrál.

 
Ve dramatickém ženském finále padly dva topy. První topovala Slovinka Janja Garnbret, druhá jako poslední lezoucí Italka Laura Rogora, která vyhrála lepším výkonem v semifinále. Třetí místo získala překvapivým výkonem Francouzka Fanny Gibert, která postoupila do finále až z 8-9. místa.
 
Laura Rogora
Laura Rogora, foto: IFSC

 

 

Výsledky ženského finále s Laurou na cestě
Výsledky ženského finále s Laurou na cestě, foto: IFSC

 

Situace ve finále při pokusu Laury, která věděla, že musí topnout, pokud chce vyhrát.


Kompletní výsledky jsou zde: muži ženy

Výsledky našich:

1. Adam Ondra, 14. Jakub Konečný, 24. Martin Stráník, 29. Šimon Potůček, 42. Štěpán Potůček

13. Eliška Adamovská, 26. Markéta Janošová, 30. Michaela Smetanová, 39. Nikola Králíková, 42 Tereza Širůčková

 Záznam komentovaného přímého přenosu na ČT sport zde.

 Podívejte se na finále, sobota v 19:30. nebo je komentovaný přenos na ČT sport. 

 

 

Vyvrcholení semifinále - Janja Garnbret a Adam Ondra
Vyvrcholení semifinále - Janja Garnbret a Adam Ondra, foto: IFSC

 

V dnešním semifinále vahrál Adam Ondra, který dolez do stejného chytu 39+ jako Jakob Schubert, ale měl lepší kvalifikaci. Ne úplně povedený výkon na první kvalifikační cestě napravil Jakub Konečný, který dosál dost slušné 14. místo, ulezl 26+. Nedařilo se Martinu Stráníkovi. Přímý přenos se věnoval právě lezoucí dámě, takže nebylo příliš i vidět, co se mu stalo, ale vylezl 20 chytů a propadl se o 10 míst na 24. místo.

Páté místo z kvalifikace neudržela ani Eliška Adamovská. Spadla ze zahájeného kroku ke 25. chytu - 13. místo. Markéta Janošová jako jediná nenašla řešení dlouhého kroku nad 10. chytem v systému černých struktur. Udělala dost bezvýsledných pokusů až se vysílila a spadla. Vyšlo z toho poslední, 26. místo. Možná zapracovaly nervy.

Jediným zítřejším finalistou je Adam Ondra.

 

Podívejte se na semifinále dnes v 19:30:

 

 

Na závodě SP v obtížnosti proběhla kvalifikace. Celkem se dalo čekat, že Adam Ondra topne obě kvalifikační cesty. Méně očekávatelné je, že byl jediný, komu se to povedlo. Jeho hlavní soupeř Jakob Schubert topoval jen první kvalifikační cestu, třetí Alex Megos žádnou. Pěkně zalezl Martin Stráník. Po výsledcích 36+ a 28- se dostal na 14. místo. Dostat se do finále bude těžké, ale není to nemožné. Jakubu Konečnému se první kvalifikační cesta moc nevyvedla, s výkonem 23+ ho předstihl Šimon Potůček. Druhou kvalifikační cestu lezl lépe než Martin Stráník, 30+ je na této cestě druhý nejlepší výkon z našich po Adamovi. Celkově 21. místo a postup do 26člennbého finále. Šimon Potůček rovnoměrným výsledkem 25+ na obou cestách dosáhl hezkého 29. místa a Štěpán Potůček skončil na děleném posledním místě, spolu s Italem Lodovico Fossalim a Belgičanem Svenem Lempereurem, všichni shodně 18 a 20+, takže se nedá říct, že by spadli nějak brzy.

Pět lidí v semifinále jsme ještě nikdy neměli a svědčí to o tom, že systematická trenérská práce začíná nést své ovoce.

Semifinále začíná v 19:30 a podle slibů IFSC by mělo být dostupné na YouTube.