Expedice Muchu Chhish 2020: Konec pokusu

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 07. 09. 2020

Muchu Chhish logoKarakorum

Na nejvyšší dosud nedostoupený vrchol v pakistánském Karakorumu se vydala nakonec jen tříčlenná česká expedice ve složení Pavel Bém, Petr Kořínek a Jiří Janák, nebo Doktor, Kořen a Pankáč. Aktuálně: Zpátky v BC

6.9. :Je konec. Někdy je třeba vzít rozum do hrsti a určit si hranu toho, kam lze ještě zajít. Nepřízeň počasí, náročnost neznámého terénu a objektivní nebezpečí bylo příliš velké. Kluci už jsou na cestě do civilizace. Živí, zdraví. Nedá se nic dělat. Vyjádření od kluků bude brzy.
…cestou z BC prý potkali Jordiho Tosase a Philippa Bruggera, kteří se budou o kopec pokoušet po nich.

4.9.: „..dvoudenní zběsilý úprk zpestřený prachovými lavinami nad C1, k tomu masivní přívaly sněhu. Vše bylo nakonec mnohem náročnější než výstup. Ale jsme v BC. V bezpečí.“, píše Kořen.

2.9.: Kluci by měli dnes sbíhat dolů, nejlépe až do BC a odpočívat. Sestup není nikdy lehký, patrně sil není mnoho a počasí na dnes hlásí sněžení, déšť a silný vítr….

1.9.: Včera za tmy založili C3 ve výšce 6313m. Kořen píše: “ Strašně psycho spaní na převěji, půl metru od stanu díra kilometr dolů. Už 3 dny nulový odpočinek. Během lezení ani jedno místo na sednutí. Dnešek trávíme ve stanu bo je strašný marast. Zítra sestup a příprava na další pokus…

31.8.: "Traverz zdolán bez ztráty kytičky. Přespali jsme na žiletkovém hřebínku ve výšce 5700m. Nad námi celý ten bestiální lavinózní svah. Nahoru až na hřeben to nešlo. Ledovec rozervaný a přes skalky lezeme v hnusném mixu, musíme dojištovat. Zítra vyrazíme na hřeben stavět C3.”

 

Ledový traverz
Ledový traverz, foto: Archiv expedice Muchu Chhish

 

 

30.8.:Dnes se kluci lopotí v ledovém traverzu mezi C1 a C2. Patrně tuhle pasáž ještě nikdo před nimi neprošel. Kořene, Punky, Bémiči, žádný hlouposti, klidnou hlavu a ostré mačky!

28.8.: Nepřízeň počasí nedovolila vyjít z C1 výše. V C1 alespoň přespali a následně utekli do bezpečí BC, kde dnes chytali bronz… patrně mezi sněhovými vločkami a kapkami deště…Zítra, tedy v sobotu, plánují opět vystoupat do C1 a dle situace klestit cestu výše. Počasí je momentálně velmi stabilní, stabilně hnusně….Tak uvidíme. Ale všici zdraví. Jen technika dostává kouř. Prý pavouček na nerozbitném Go Pro, vetší sklípkan na laptopu a hlavně dron má slušně našláplo do křemíkového nebe...


 

"Naší královnou letošního léta bude hora Muchu Chhish, která je součástí obrovského hřebene Batura v severním Pákistánu. Není v oblasti zdaleka nejvyšším bodem, nicméně je tím nejvyšším bez otisku lidské nohy...", píše se na stránkách expedice.

Muchu teaser CZ from hajdelak on Vimeo.

 

Různé okolnosti donutily většinu ze zamýšlených účastníků se pro letošek akce vzdát. až to vypadalo, že se expedice zruší úplně. Teprve pár dnů před plánovaným odletem se podařilo torzu týmu konečně přesvědčit pákistánské úřady, že jejich odhodlání je nezdolné a po středeční rozlučce u piva ve Zlých časech odletěla v neděli trojice Jiří Janák, Pavel Bém a Pavel Kořínek do Pákistánu.

Je to průkopnická expedice na 7 453 m vysokou panenskou horu Muchu Chhish (Muču Kiš). Je to nejvyšší nevylezený kopec, na který lze dostat permit. Nachází se v  v horském celku Batura Muztagh 3 km východně od hory Batura Sar. Vrchol se nachází ve velmi vzdálené a nepřístupné oblasti a bylo jen několik pokusů o prvovýstup, avšak žádný nebyl úspěšný. Poslední pokus byl v roce 2014, kdy se anglický horolezec Pete Thompson vrátil zpět z výšky 6 000 m.

Muchu Chhish
Muchu Chhish, foto: archiv expedice

 

Po loňské výpravě, která hledala cestu do základního tábora, vyrazili letos vystoupit na nejvyšší panenský vrchol z původních devíti účastníků jen tři. Plánovaná trasa je na obrázku, je tam také označeno, kde se otočila v půlce dlouhého sněholedového traverzu poslední expedice, která se pokoušela na vrchol dostat v roce 2014.

Plánovaná trasa
Plánovaná trasa, foto: archiv expedice

 

Po aklimatizačním výstupu dorazila trojice na místo základního tábora a včera hlásili dosažení C1 výška 4938m. Postup expedice můžete sledovat na Facebooku