V Letňanech se otevřela džungle

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 31. 08. 2020

Jedna z pěkných cestNová stěna na kraji Prahy

Na kraji Prahy v Letňanech, nedaleko nákupního komplexu, se pro návštěvníky nedávno otevřela velká bouldrovka a lezecká stěna v rámci sportovního komplexu Jungle. Když v neděli pršelo. zaskočili jsme se tam s Kóďou podívat.

 Už na vstupu je vidět, že je komplex pořád ještě ve výstavbě a některé části nahrazují cedule, co tam všechno bude, až to bude. Na místním počítači se zaregistrujete, vymyslíte si heslo, které pak musíte zopakovat při nákupu čipu za 60 Kč. Čip je naštěstí malý, průměrem jen o málo větší než padesítokoruna a celkem snadno se dá strčit do kapsy i do peněženky. Vstupné je odstupňované podle denní doby. Nejdražší je od 17 do 20 hodin pro dospělé za 200 Kč. Pro důchodce a invalidy je vstupně stále 50 Kč bez rozlišení doby.

Čipem se zamyká a odemyká skříňka v pěkně vypadající šatně s koupelnou a WC. No a pak už můžeme do stěn. Z plánovaných bouldrovek je hotové jen přízemí, ale i tak toho mají boulderisti k dispozici celkem dost už teď.

Hlavní část
Hlavní část stěn, foto: Petr Jandík

 

Lezecká část je vysoká 12 m, takže je z tria velkých stěn v Praze nejnižší. SmíchOFF má 16 m, Big Wall až dvacet. Celkem je k dispozici 128 liní jištění, v každé linii mohou být, a také většinou jsou, dvě cesty. Profily poskytují kolmice, převisy i plotny. Cesty, které jsme lezli, byly pěkné, řada šestek, 6+ a 7- s inflační klasifikací. Cesty jsou nové a klasifikace se musí usadit. Docela dobrý nápad je nechat papír se štítkem cesty čouhat zpod ochranného plexiskla, takže tam lze psát svůj názor na klasifikaci a podle již napsaných hodnocení si korigovat (oficiální) číslo. 

Značení cest
Značení cest, foto: Petr Jandík

 

 

Pokud si chcete vylezené cesty evidovat, můžete použít název z cedulky a číslo jistící linie, bez kterého tu cestu příště těžko najdete.

Hrany, kouty
Hrany, kouty, foto: Petr Jandík

 

Na stěně je celkem dost navijáků rozmístěných v různých místech, tak si zalazete i bez parťáka.

Naviják
Naviják, foto: Petr Jandík

 

Chyty jsou velmi různorodé 

Různorodé chyty
Různorodé chyty, foto: Petr Jandík

 

Jedna z pěkných technických cest 

Jedna z pěkných cest
Jedna z pěkných cest, foto: Petr Jandík

 

Už v šatně člověka bouchne do nosu „stavební” puch, který nezmizí ani u stěn. Pod stropem jsou sice roury od vzduchotechniky, ale nijak se to neprojevovalo. Pár větrníků u stropu na přijatelné ovzduší nestačilo a to dneska bylo venku chladno a poprchávalo. Doufejme, že je vzduchotechnika jednou z věcí, které ještě čeká na zprovoznění, podobně jako druhé patro bouldrovky, nebo bufet. 

Sněžný člověk, čelící větrům horizontálním zleva
Sněžný člověk, čelící větrům horizontálním zleva, foto: Petr Jandík

 

To zásadní je, že cesty, které jsme lezli byly pěkné a rozmanité, malou výšku je třeba kompenzovat větším množstvím, případně lézt vždycky víc cest za sebou. Parkoviště je velké dost a momentálně se za parkování neplatí. Stanice autobusu je nedaleko a jedou tam tři. Počítám, že Jungle bude konkurence víc pro SmíchOFF, než Big Wall a až tam bude všechno fungovat, bude to celkem vítané zpestření možností lezení v Praze.