Plombergstein

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 09. 2020


Vícedélky i sportovky

Softmoverský kopec u jezera Wolfgangsee v blízkém dosahu z Čech nad městečkem Sankt Gilgen. Poskytuje spoustu sportovních jednodélek od dvojky do 9a+ a několik softmoverských vícedélek o délce kolem 150 až 200 metrů. Přestože jsou stěny kopce s předvrcholem o výšce 830 n.m. zarostlé, cesty na Plombergsteinu vedou zpravidla v pevné skále a zarostlým místům se vyýbají.

 Plombergstein detail
Plombergstein detail, foto: Petr Jandík

 
Podle průvodce Rockprojects z roku 2017 bylo k jeho vydání na Plombergsteinu 29 rozdělaných projektů, 64 cest 8a až 9b, 80 cest 7a až 7c, 63 cest do 5c a celkem 339 lanových délek. Vícedélkových cest je tu šestnáct, většinou v obtížnostech pro softmovery a začátečníky. Plombergstein je rozdělen na 14 sektorů. Čtyři jsou na západ, jeden na jih a zbytek na jihovýchod a východ. Relativně nízká výška předurčuje Plombergstein jako celoroční cíl.
Plombergstein od sámošky
Plombergstein od sámošky, foto: Petr Jandík

Na vícedélky, které jsou hlavně na východní a jihovýchodní straně, se hodí chodit na jaře a na podzim, v plném létě je to na sluníčku pekárna. Přístup je příjemně krátký, sestup bez problému. Plombergstein se hodí i jako náhradní cíl, když se nedaří třeba u Hochkönigu nebo na Salzburger Hochthronu, dá se tam zastavit cestou domů.

Juniperus
Juniperus, foto: Eva Jandíková

 

Z vícedélek je nejpopulárnější Juniperus, jediná cesta se čtyřmi hvězdičkami. Z dalších doporučených jsou pěkné Edelweiß, a Flipperl a Dschunglebuch. Tři hvězdičky mají všechny tři těžké vícedélky v sektoru Ostwand. Ani dvouhvězdičkové Clou  a Filou  nejsou špatné.

1. délka. Bílý převis s madly
Clou, 1. délka. Bílý převis s madly, foto: Eva Jandíková

 

Sestup
Z předvrcholu jsou sestupové cesty na východ i na západ. Z dolezu cest na jihovýchodě a východě, které nejdou až na předvrchol, se dojde na vyšlapanou cestu doleva a po ní k sestupovým schodům na západě a k AV Klettergarten. U cest vedoucích až k předvrcholu je možnost sestoupit po pěšině směrem k severu a pak podle východních stěn směrem k jihu zpátky k nástupu a cestou pod stěnami k AV Klettergarten. Tento sestup je poněkud delší. 

Sestup lesem
Sestup lesem, foto: Eva Jandíková

 

Příjezd, příchod

Z dálnice A1 vyjet na výjezdu Mondsee. Po silnici B154 do San Gilgenu. Za vjezdem do města odbočit na Fuschl. Po 500 metrech zaparkujeme vpravo od silnice na větším parkovišti, nebo šikmo naproti u hostince Mühlradl. Parkoviště se ráno rychle plní, je lepší přijet dřív. Rozhodně neparkujte na cestě k lesu, hrozil by zákaz lezení.
Z parkoviště po asfaltce na kraj lesa, odbočit na lesní cestu WW804. Po 100 metrech dorazíme k sektorům AV Klettergarten a Süwand. Překročíme potok a tam se potom větví přístupy k sektorům na západě, jihu a východě.

Plombergstein od parkoviště
Plombergstein od parkoviště, foto: Petr Jandík

 
Bydlení

V Sankt Gilgenu jsou hotely a pensiony. U jezera u Abersee je několik kempů, řada dalších je v okolí.. Možnosti přespání v autě nebo venku nadivoko tu moc nejsou. 

Šestky v 6. délce
Filou, šestky v 6. délce, foto: Petr Jandík

 

 

Průvodce

 Rock Projects Salzkammergut, Rock Pro Verlag, 2017.

 

Seznam vícedélek 

Irma la Douce a Gamswand - Z
Amigos 215 m, 5a *
Irma la Douce 250 m, 4b **
Rentnerweg 160 m, 4c **
Dschunglebuch, 190 m, 5c ***

AV Klettergarten - J
Salewa 68 m, 6a+, ***

Neuland - JV
Filou, 180 m, 6a **
Clou, 180 m, 5b **

2. délka
Clou, 2. délka, foto: Petr Jandík

Kriegerdenkmal - Juniperus - JV, V
Taxus 250 m, 4b ***
Edelweiß, 185 m, 5c ***
Äskulap. 155 m, 4b **
Flipperl, 165 m, 5a ***
Juniperus, 160 m,4c ****

1. délka, převisem šikmo doleva
1. délka, převisem šikmo doleva, foto: Eva Jandíková

 

Kriegerdenkmal - Memorymann - V
VW, 110 m, 6b ***

Ostwand - V
Greenpeace, 120 m, 7a+ ***
Urtyp, 130 m, 8a+ ***
Acculine, 97 m, 6c ***

 

Filou, šestková plotna
Filou, šestková plotna, foto: Petr Jandík