MČR 2020 s překvapením

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 04. 10. 2020


Adamovská a Ondra

Víceméně bez publika, které bylo předpisy omezeno na 50 lidí proběhlo finále ˇMČR mládeže A, juniorů a dospělých. To, že vyhráli Eliška Adamovská a Adam Ondra, překvapení není. Překvapením byla finálová cesta mužů s koordinačním boulderem na konec, kterou zvládl vylézt do topu pouze Adam Ondra. Takto postavené finále bylo asi světová premiéra.

Ve finále žen mládeže A, juniorek a dospělých, které probíhalo od půl druhé, se závodnicím dlouho nedařilo se dostat přes polovinu cesty. Teprve závodnice středu závodního pole se dostávaly přes 25 chytů. Přes 30 chytů sa dostala Michaela Smetanová (36), Markéta Janošová (38) a velkým rozdílem zvítězila Eliška Adamovská, se 46 drženými chyty jí zbýval jediný krok do topu.

Mužská cesta musela být pochopitelně postavena tak aby si na ní zalezl Adam Ondra. Tým v čele s Denisem Pailem vymyslel na Adama pěkný "podraz". Poté, co se prolezlo převislým pilířem, stropem a dolezlo se do koncové mírně převislé stěny, následoval koordinační boulder, za který by se nemusel stydět regulérní boulderový závod. Bylo nutno přeběhnout dvě položené struktrury AIX a k zabrždění pohybu se od druhé struktury odrazit a chytit brzdicí chyt. To vše udělal zdela přesně Adam Ondra a po ne zcela povedené kvalifikaci, ve které skončil pátý, si odnesl vítěztví. Takovýt styl finálové cesty byl asi světová přemiéra a stavěči měli stažený zadek až do konce, ale věc se vydařila.

K boulderu dolezl i Jakub Konečný. Po delším váhání a vypočítávání trajektorie se rozběhl a chytil levou rukou nižší ze dvou koncových chytů. Jenže se neodrazil od druhé struktury, tím pádem nechytil brzdicí chyt a vyletěl. Výsledek 46+. Martin Stráník, který by býval mohl vyhrát, kdyby dal také top jako Adam, udělal chybu u 32. chytu, kde místo přechycení dalšího chytu pravou rukou udělal překřížení a dostal se tím do slepé uličky. Snaha vyměnit si ruce na 33. chytu nebyla úspěšná, náskedoval pád a výsledek 33.

Výkon Martina Stráníka vyrovnal Šimon Potůček. Překvapil Kazachstánec Rišat Kchajbulin, který skončil sedmý za nadějným Markem Jeligou a Štěpánek Potůčkem.Jeho výsledek byl 28+ a stejného výsledku dosáhli i Kuba Hlaváček a Ondřej Slezák.

Kompletní výsledky jsou na stránkách Horosvazu:

muži
ženy
chlapci

dívky

 

9:30 Finále kategorie B

 

14:30 MČR 2020 v lezení na obtížnost - Finále (Ženy, Juniorky, Dívky A)

 

16:30 Finále mužů