Jak s lezením v nouzovém stavu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 23. 10. 2020

Jungle zavřená hned po volbáchVýklad ČUS

Česká unie sportu vydala výkladové stanovisko k zákazům sportování v nouzovém stavu po 22.10.

S účinností od 22. 10. 2020 06:00 hod. do dne 03. 11. 2020 do 23:59 hod. stanoveny níže uvedené zákazy a omezení, a to jednak v souvislosti s volným pohybem osob (Usnesení 1078) a dále k zákazu či omezení provozoven, dalších zařízení a akcí (Usnesení 1079). 

Jungle zavřená hned po volbách
Jungle zavřená hned po volbách, když už vláda přestala čekat s opatřeními, foto: Petr Jandík

 

Dochází k téměř úplnému zákazu sportovní činnosti s výjimkou profesionálních sportovců na venkovních sportovištích a v podstatě individuální přípravy v přírodě či parku. Dle čl. I Usnesení 1078 je zakázán volný pohyb osob na území ČR s určitými výjimkami. Z hlediska horolezeckého a lezeckého sportu jsou pak významné následující výjimky: cesty za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a pobytu tam, k tomu platí dále povinnost:

Gutovka už je taky mimo provoz
Gutovka už je taky mimo provoz, foto: Petr Jandík

 

Z toho vyplývá, že lezení ve dvojici se zachováním minimální vzdálenosti 2m od ostatních dvojic je možné, ale i tak vzhledem ke strašidelným číslům nárůstu počtu nemocných a následně i mrtvých a jejich akceleraci je vhodné volit méně profláklé skály, než je například kolem Prahy Tetín a Kobyla, nebo Suché skály u Turnova, či klasické Roviště. Objevujte méně známé sektory, určitě vám v tom pomůže databáze Skály ČR. Omezení jsou nepříjemná, ale čím více je budeme dodržovat, tím dříve skončí a s menšími následky. 

Nové cesty v pravé části Alkazaru přecpané nejsou
Nové cesty v pravé části Alkazaru přecpané nejsou, foto: Petr Jandík

 

Komu se zdají opatření přehnaná, doporučuji články expertů, nijak nenapojených na naši tragickou vládu, Honza Kulveit i Tomáš Hruš jsou aktivní lezci.

Covid a matematika aneb koho poslouchat a koho neposlouchat v časech pandemie

Jan Kulveit: Poznámky ke CoviduCo je teď třeba dělat 1. Co je teď potřeba dělat: část 2. Incentivy

Tomáš Hruš: Epidemie a inženýr - odhad počtu mrtvých do 15.11.2020

Víkendový provoz na Kobyle už není úplně v duchu omezení
Víkendový provoz na Kobyle už není úplně v duchu omezení, foto: Petr Jandík

 

Asi nikomu z nás se moc nechce se omezovat, ale bez toho to nejde. Nikdo dopředu neví, jestli pro něj nákaza Covidu projde téměř bez povšimnutí, nebo patří mezi ty čtyři púrocenta, která zkosí. A hlavně jestli kvůli nákaze od něj nezkosí někoho jiného a nebo jestli neumře třeba po pádu na skalách kvůli tomu, že už ve špitále nebude místo a zdravotníci, co by ho za normálních okolností zachránili a vyléčili.

Začíná to být jako na expedici v odlehlých končinách, každý úraz bude fatální.

Celé stanovisko ČUS je tady.