Čelovka Fenix HM61R Amber - uživatelský test

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 11. 2020


Vysoký výkon, odolnost, vodotěsnost, univerzalita

Testoval jsem Fenix HM61R Amber, univerzální čelovku s maximálním dosvitem 145 metrů a výdrží až 400 hodin. Je nárazuvzdorná, vodotěsná, univerzální, lze ji použít i jako ruční svítilnu a magnetem přichytit na kov. Je to spolehlivé světlo pro jakékoliv myslitelné použití.

Výrobce o ní píše: „Nabíjecí čelová svítilna Fenix HM61R Amber s maximálním světelným výkonem 1200 lumenů, dosvitem 145 metrů a výdrží 300 hodin poskytuje ideální parametry pro profesionální použití … Čelovka je nárazuvzdorná, plně vodotěsná, svítí též červeným světlem a navíc dostala do vínku i multifunkčnost. Můžeme ji vyjmout z držáku, používat jako ruční svítilnu, díky magnetu si ji přichytíme na cokoli železného a jako tzv. „L svítilnu“ si ji sponou připevníme třeba na kapsu.”
 
Pět režimů teplejšího bílého světla odstínu cca 4500K a tři režimy červeného dává dostatečný rozsah pro nejrůznější použití. Podrobně je ukazuje tabulka na obalu: 
 15
15

 

Indikační dioda v ovládacím tlačítku ukazuje stav baterie i průběh nabíjení, ten je signalizován i LEDkami magnetického konektoru na straně kablíku. Jas světla se udržuje na konstantní úrovni, nechybí ani ochrana proti přehřátí. Turbo režim zhruba po minutě snižuje výkon na 900 lumenů a při překročení 65 °C se svítilna vždy automaticky v pozvolných krocích snižuje výkon, stejně jako při vybití akumulátoru pod mez potřebnou pro nastavený režim.  
Jednotlivé režimy světla
Jednotlivé režimy světla, foto: Eva Jandíková

 

Li-ion akumulátor s kapacitou 3500 mAh lze nabíjet přímo v čelovce. V průběhu tohoto lze svítilnu používat. Navíc má akumulátor vlastní mikro-USB konektor. Netrpí paměťovým efektem, lze ho nouzově nahradit dvěma jednorázovými lithiovými bateriemi CR123A.
 
Čelovka se ovládá bočním tlačítkem. Směr svícení lze vertikálně nastavovat otáčením v držáku v rozmezí 180°. 
Svítilnu lze kromě umístění v držáku hlavového popruhu držet v ruce, silným kovovým klipsem připevnit k oblečení, nebo ji magnet ve víčku pouzdra baterie udrží na libovolném magnetickém materiálu. Hlavový popruh je prodyšný a nenasákavý a má bezpečnostní reflexní prvky. Na rozdíl od HM65R a jiných modelů nemá nalitý silikonový protiskluzový pásek, takže jej lze libovolně dokola natáčet a odpadá nutnost protahování přezek při přenastavování popruhu pro nasazení na horolezeckou helmu, zmíněná v recenzi HM65R. Podkladová destička hlavového pouzdra pasuje do nalepovacího držáku na helmu ALG-03
 

Výsledky testu

Čelovku jsem testoval v nejrůznějších situacích. Při chůzi, na kole i při lezení. Na kole je perfektní, na asfaltce se dá jet od úrovně světla medium, úroveň high je luxus. Protijedoucí budete oslňovat, takže je slušné se při potkávání dívat stranou. Při skalním lezení stačí i výkon low. Problémem při lezení je nejvíce to, že si při přelézání bříšek a převisů nevidíte na nohy. To žádná čelovka nevyřeší. Je potřeba se podívat kde jsou stupy, než se člověk zvedne, a pamatovat si to.
Testování v Šárce
Testování v Šárce, foto: Petr Kodytek

 

 
Svícení: naprosto parádní, jak je u Fenixu zvykem. Rozvrstvení výkonu do pěti stupňů u bílého světla je vyhovující. Nejslabší režim je vhodný pro táboření a bivaky, ani s ním ale není dobré se dívat někomu do očí. Na jízdu na kole je vhodný stupeň 3, případně v náročném terénu 4.
Červené světlo je decentní, cenou za dva výkonové režimy červeného světla je absence signalizace SOS.
Postupné snižování výkonu s vybíjením baterie funguje bezchybně. Vzhledem k neutrální barvě světla lze použít i jako video/foto reflektor.
 
Ovládání: Všechno se dělá jediným bočním tlačítkem. Červený režim spustí dvojstisk, bílý režim delší stisk. Přepínání režimů je vždy jednoduchým stiskem, vypnutí je dlouhým stiskem. Lampa si pamatuje naposledy použitý režim a po zapnutí se k němu vrátí. Vzhledem k délce lampy není ovládání světla jednou rukou úplně jednoduché, pokud je svítilna na hlavě a nechceme si zakrývat rukou výhled, nebo světlo. Asi nejlepší způsob mačkání tlačítka je mít tlačítko na opačné straně, než je ruka, kterou chceme mačkat a konec čelovky mít v úžlabí mezi palcem a ukazovákem. Pak mačkáme tlačítko prostředníkem na druhé straně. I tak může mít někdo s malou rukou trochu problém. Je třeba si to v klidu trochu nacvičit, nebo si najít svůj jiný způsob.
 
Nabíjení: Magnetický konektor má budoucnost. Nenateče do něj voda, při náhlém zatáhnutí se kabel prostě odtáhne, redukují se mechanické díly, které by mohly být zdrojem poruch. Odpadají gumové špuntíky konektorů, které se mohou časem utrhnout, nebo přestat těsnit.
 
Magnetické konektory
Magnetické konektory, foto: Petr Jandík

 

Čelovka může svítit v kterémkoliv světelném režimu i během nabíjení. To je ne zcela obvyklá vychotávka, která se hodí zejména při stacionárním umístění čelovky ve stanu, nebo na chatě, kdy můžete svítí a zároveň nabíjet. Pokud má být čelovka při nabíjení na hlavě, má to dva drobné problémy. Jednak krátký kabel nedosáhne k power bance v kapse. Je třeba mít USB prodlužovačku. Druhý malý problém je, že magnetický konektor je naproti reflektoru a aby se dal umístit, je třeba čelovku natočit více k zemi. Při nabíjení tedy nelze svítit přímo dopředu. Jsou to drobnosti, ale je dobré o nich vědět.
Nabíjení během svícení? Potřebuješ USB prodlužku.
Nabíjení během svícení? Potřebuješ USB prodlužku., foto: Petr Jandík

 

Skvělá je možnost nabít akumulátor mimo čelovku standardním mikro USB kabelem. Magnetická koncovka zatím není příliš rozšířená, mikro USB seženete snadněji. 

 

Mikro USB konektor na akumulátoru
Mikro USB konektor na akumulátoru

 

Celkové provedení: Bytelné kovové černě eloxované pouzdro s magnetickým víčkem prostoru pro baterii s u Fenixu obvyklou pojistkou proti nechtěnému zapnutí (např. v batohu) povolením víčka cca o osminu otáčky.
Hlava s reflektorem má chladicí žebra, na vrchu ovládací tlačítko. Na těle je silný kovový klips, kterým lze otáčet kolem dokola svislé osy čelovky a drážky pro upnutí do držáku na hlavovém popruhu, ve kterém je čelovka jištěna ještě gumovým páskem. I když čelovka působí velmi hutným dojmem, celková hmotnost 149 g není nijak vysoká. 
 
 

Resumé

Skvělá univerzální čelovka použitelná i jako baterka do ruky s možností magnetického přichycení a klipsem na oblečení. Bytelná konstrukce, dvě možnosti nabíjení. Pět režimů bílého a tři režimy červeného světla. Hodí se na všechny možné aktivity - turistika, horolezectví, jeskyňářství, canyoning, jízdu na kole, kempování, běhání a podobně, nepohrdnete jí ani při opravování auta a jiných pracech kdy se bude hodit magnetické připevnění.
 
Technické parametry:
Max výkon: 1200 lm
Max dosvit: 145 m
Max výdrž: 400 hod (červené světlo 1 lm)
Baterie: 1x aku 18650 s mikro USB, 2x CR123A
Počet světelných režimů: 8
Vodotěsnost IP68 (ponor 2 m)
Barva světla: Neutrální bílá 4000-5000 K, červená
LED dioda Luminus SST-40:
Hmotnost 149 g
 
Všechny klíčové parametry svítilny (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009.
 

+

 

 
  
 
Nabíjecí čelovka HM61R Amber je dostupná v internetovém obchodě www.kronium.cz i u dalších prodejců značky Fenix. Na stránkách e-shopu naleznete i podrobnější návod na ovládání. Doporučená maloobchodní cena je 2299 Kč s DPH.
 

 

Čelovka na tričku
Čelovka na tričku, foto: Petr Jandík

 

 

Čelovka na kovové trubce
Čelovka na kovové trubce, foto: Petr Jandík

 

Sestava čelovky
Sestava čelovky, foto: Petr Jandík

 

 

Detail držáku na hlavovém popruhu
Detail držáku na hlavovém popruhu, foto: Petr Jandík

 

 

Hlavový popruh bez nalitého protiskluzového pásku
Hlavový popruh bez nalitého protiskluzového pásku lze natočit jak je potřeba, foto: Petr Jandík

 

 

Noční lezení
Noční lezení, foto: Petr Jandík

 

 

Noční lezení
Noční lezení, foto: Petr Jandík

 

 

Noční lezení
Noční lezení, foto: Petr Jandík

 

 

Vodotěsná HM61R
Vodotěsná HM61R, foto: Petr Jandík

 

 

 

Univerzálnost - další možné použití čelovky
Univerzálnost - další možné použití čelovky, foto: Petr Jandík