ME Moskva 2000 - Obtížnost: Adamovská stříbrná.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 24. 11. 2020


češi úspěšní

Mistry Evropy v obtížnosti jsou Viktoria Meškova a Sascha Lehmann. Eliška Adamovská vybojovala stříbrnou medaili, Martin Stráník skončil šestý.

Finálovka žen byla ostrá a měla v dolní polovině nepříjemnou boulderovou sekci, na kterou doplatila Markéta Janošová, které uklouzla noha a už to neudržela. Zpočátku vedla delší dobu hned první stratující Němka Hannah Meul s třiceti ulezenými chyty a udržela vedení přes Niku Potapovou (18+) a nešťastnou Markétu Janošovou (11). Britka Moly Thopmpson-Smith posunula nejvyšší bod na 31 chytů. Prosekova spadla dřív a s 30 chyty se zařadila za Meulovou. Mezenceva dala jen 28 chytů. Nyní byl čas Elišky Adamovské. Stoupala jak dým a dostala se až k závěrečnému skoku do topového chytu. Ten jen tečovala a s výsledkem 36+ se dostala do vedení. Mistryně Evropy v boulderingu Viktoria Meškova stoupala neméně dobře. Dostala se na stejné místo jaki Eliška a také dala topovému chytu babu. Jenže to bylo o 42 sekund dřív a tak odsunula Elišku na stříbrnou pozici.

Mužská finálovka byla technická i silová, se skokem v první třetině. Podobně jako u žen, i tady udělal první a teoreticky nejslabší lezec, Izraelec Markus Nimrod výsledek 37+, který dlouho nikdo nepřekonal. Lepší už byl jen Švýcarský závodník a celkový vítěz Sascha Lehmann (41+) a Belgičan Nicolas Collin (38+) a vyrovnal ho vítěz semifinále Faktirjanov. Martin Stráník doplatil na skvělý Nimrodův výkon a neudržel páté místo ze semifinále. S výkonem 33+ skončil na šestém místě. 

Při neúčasti nejužší evropské špičky vznikla šance pro závodníky za ní následující a čeští závodníci ji využili. 

Celkové výsledky: muži ženy 

 
Eliška ve finálové cestě
Eliška ve finálové cestě

 

 

Eliška se připravuje ke skoku na topový chyt
Eliška se připravuje ke skoku na topový chyt

 

 

Martin Stráník ve finále
Martin Stráník ve finále

 

 

Martin Stráník ve finále
Martin Stráník ve finále

 

 

 

Záznam finále:

 

 

 


Report ze semifinále:

 

Eliška Adamovská v headwallu
Eliška Adamovská v headwallu

 

Semifinále žen vyhrála Eliška Adamovská topem za 4:53 minut a dělí se o první místo s Ruskou Vikorií Meškovovou, která topla za 3:58. Do finále postupuje ještě z 6. místa Markéta Janošová. Ta si našla po Ondrovsku kolínkový nohand a díky vyklepání rukou přidala ještě několik metrů na 29+. Na 9. místě je Michaela Smetanová 24+. Tereza Širůčková na 21. a Nikola Králíková na 22. místě mají shodný výsledek 15. Startovalo 24 závodnic.

 

Eliška Adamovská topuje semifinále
Eliška Adamovská topuje semifinále

 

 

Ondrovský kolínkový nohand Markéty Janošové
Ondrovský kolínkový nohand Markéty Janošové. 
Vymyslela ho Eliška Adamovská, ale sama ho nepotřebovala.

 

Pěkně zabojoval veterán závodního pole Martin Stráník. Výkonem 35+ se zařadil do skupiny pěti lezců, kteří na tomto místě skončili a rozložili se od 3. do 7. místa podle výsledků předchozího kola. Ty přidělily Martinovi velmi pěkné 5. místo a postup do finále. Bude tam osamocen. Nejlepší náš závodník za Martinem je Šimon Potůček na 15. místě (26+). Další pořadí: 17. Štěpán Volf (24), 19. Štěpán Potůček (23), 21. Jakub Konečný (18). Startovalo 24 závodníků.

 

Poslední krok Martina Stráníka
Poslední krok Martina Stráníka

 

 

Záznam semifinále středa 25.11. 8:55

 


V kvalifikaci žen si nejlépe vedla Eliška Adamovská, která se se dvěma topy dělí o první místo s Ruskami Meškovovou a Mezetcevovou a Belgičankou Chloe Caulierovou. Dále postupuje devátá Markéta Janošová, desátá Michaela Smetanová, sedmnáctá Tereza Širůčková a do semifinále se vešla ještě na 20. místě Nikola Králíková. Další pořadí 29. Eliška Bulenová.

Mezi muži nedal nikdo z našich top, ale výsledky jsou i tak slušné. Martin Stráník 6., Jakub Konečný 8., Šimon Potůček a Štěpán Volf 18. Další pořadí 26. Štěpán Potůček, 37 Jan Kříž.

Adamovská topla obě kvalifikační cesty a dělí se o první místo  kvalifikaci. Spíkr by už mohl přestat komolit její příjmení a neříkat, že je z Ruska, když ná červený tričko. Martin Stráník 37+, Markéta Janošová 37+.

Celkové i průběžné výsledky: muži ženy