Průvodce Ostrov

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 12. 04. 2021

Ostrov, obálkaKonec devatenáctiletého vakua

Dnes začala distribuce nového českého průvodce na pískovcovou oblast Ostrov, který vychází 19 let po předchozím Hoblákově průvodci.

 

Ostrov, obálka
Ostrov, obálka, foto: cds

 

Obálku navrhla s použitím fotografie Jakuba Friče Eva Jandíková, která je též autorkou grafické úpravy. Kniha má 504 stran, 254 půdorysů skal, 10 map od Jacoba Trylčáka Trültzsche, 33 plánků skalních skupin, rejstřík skal, fotografií a mapek a zaplňuje devatenáctiletou informační mezeru v této oblasti.

 

Mapka s textem
Mapka s textem, foto: repro cds

 

Průvodce má barevný orientační systém. Ostrov je rozdělen na čtyři sektory a každý z nich má svůj základní barevný odstín. Sever je laděný do modra, východ do oranžova, jih do červena a západ do fialova.

Každý sektor je dělený na mapové úseky, z nichž každý začíná mapou od Kuby Trylče, ve které jsou barevným podkladem naznačené skalní skupiny, které mapa pokrývá. Každá mapa má svůj barevný odstín v rámci hlavní barvy sektoru.

 

Plánek skupiny U Císaře
Plánek skupiny U Císaře, foto: repro cds

 

Skalní skupiny jsou zobrazeny na pláncích, které jsou zařazeny zhruba doprostřed popisu skal a cest, aby bylo stejně daleko k začátku i konci a vždycky mají na vedlejší stránce fotografii, takže se dají sadno nalistovat.

 

Půdorys Císaře a popis
Půdorys Císaře a popis, foto: repro cds

 

 

Jak se v průvodci orientovat?
Na poslední straně jsou vypsané skalní skupiny a sektory s příslušnými barvami. Ve stejné výšce s barvě má příslušná skupina označní na boku stránek.

Na straně 497 je seznam map a plánků. Plánky jsou vždy na prvé stránce a vlevo je celostránková fotka, kterou při listování snadno chytíte.

Ať se vám s ním dobře leze.

K dostání je v e-shopu horyinfo a v lezeckých  a knížních obchodech.

Případné pochvaly, komentáře a připomínky k průvodci pište na adresu pruvodceostrov@post.cz