Tragédie na Butovských vyhlídkách vyústila v zákaz lezení

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 06. 2021

Lezec mrtvý po pádu

Tragický konec mělo lezení pro německého lezce v sektoru Butovské vyhlídky, po uvolnění bloku skály spadl i s ním a byl na místě mrtev. Aktualizace: reportáž ČT.

Jak píše Tachovský deník, na místě zasahovala letecká záchranná služba a koroner. Podle zdroje, který má informace od Letecké záchranné služby a západočeské vrcholové komise, se německý prvolezec se při dolézání cesty se chytil skalního bloku, který se vylomil a odletěl dolů. Prvolezec byl navázaný na laně, blok ho předletěl a on na něj ještě spadl. Zatím není jasné, jestli mu blok střihl lano, nebo selhal jistitč. Cesta je od pádu bloku o váze cca 150 kg značně omlácená. 

Butovské vyhlídky
Butovské vyhlídky, ilustrační foto, foto: Josef Skuhrovec

 

Butovské vyhlídky je oblíbená břidlicová lezecká oblast na Tachovsku, odjištěná borháky. Břidlice však jak vidno není nejpevnější a následkem této smrtelné nehody zakázala OVK Západní Čechy lezení v celém sektoru a hledá řešení, co dál. Uvažuje se o geologickém posouzení skal v sektoru. Nelze ani vyloučit, že bude celý sektor zrušen.

Aktualizace: Jednalo se o Cestu slečny Vopěnkové od autorů František Šika, Lubor Zalabák, Lída Vaníková z roku 2019. Z bloku, který nyní spadl, tehdy slaňovali. Zřejmě se uvolnil po zimě.

Butovské vyhlídky jsou popsané v databázi ČHS. Sektor nemá ustanoveného správce a jako nejpopulárnější jsou honoceny skály Přehradní skála (20 m)  a Amálie (15 m). Reportáž o nehodě v České televizi je zde